UCHWAŁY RADY GMINY W ŻEGOCINIE KADENCJI 2014 - 2018

Uchwała nr VII/64/2019 z dnia 26 kwietnia 2019 roku o zmianie Uchwały Nr VII/55/20I9 z dnia 26 kwietnia 2019 r. w sprawie ustalenia dopłat do taryfowych grup odbiorców usług zbiorowego dostarczania wody oraz zbiorowego odprowadzenia ścieków obowiązujących na terenie Gminy Żegocina

     Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 506) oraz art. 24 ust.6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 1152 z późn. zm.) Rada Gminy Żegocina uchwala, co następuje:

§1
W Uchwale Nr VII/55/2019 Rady Gminy Żegocina z dnia 26 kwietnia 2019 r. w sprawie ustalenia dopłat do taryfowych grup odbiorców usług zbiorowego dostarczania wody oraz zbiorowego odprowadzenia ścieków obowiązujących na terenie Gminy Żegocina wprowadza się następujące zmiany:
W § 2 wyrazy „ w załączniku do uchwały" zastępuje się wyrazami „w§ 1".

§2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Żegocina.

§3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego z mocą obowiązującą od 11 czerwca 2019 r.
Uzasadnienie do uchwały Nr VIII//64/2019

   W dniu 26 kwietnia 2019 r Rada Gminy Żegocina podjęła Uchwałę Nr VII/55/2019 w sprawie ustalenia dopłat do taryfowych grup odbiorców usług zbiorowego dostarczania wody oraz zbiorowego odprowadzania ścieków obowiązujących na terenie gminy  
  
   W § 2 powołanej uchwały znalazło się błędnie odesłanie do załącznika do uchwały, zamiast do § 1 . W trakcie prac legislacyjnych nad projektem uchwały treść załącznika została włączona do zasadniczej treści uchwały i zawarta w§ 1. W związku z zaistniałą sytuacją konieczna stała się zmiana uchwały, która wchodzi w życie z mocą wsteczną od 11 czerwca 2019 r tj. z upływem okresu obowiązywania poprzednich dopłat. Zaznaczyć należy, że wysokość dopłat nie ulega zmianie w stosunku do poprzednio obowiązujących.
    Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 88 stanowi, że warunkiem wejścia w życie aktu prawa miejscowego jest jego ogłoszenie na zasadach i w trybie przewidzianym w ustawie. Projektowana uchwala jest aktem prawa miejscowego, gdyż zawiera normy prawne, które adresowane są do każdego mieszkańca gminy znajdującego się w określonej w tej normie sytuacji.
    Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506) zasady i tryb ogłaszania aktów prawa miejscowego określa ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłoszeniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1523 z późn. zm.).
   W myśl art. 4 ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia chyba, że dany akt normatywny określi termin dłuższy. W uzasadnionych przypadkach, akty normatywne z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż 14 dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym (art. 4 ust. 2).
    Art. 5 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych stanowi, że przepisy art. 4 nie wyłączają możliwości nadania aktowi normatywnemu wstecznej mocy obowiązującej, jeżeli zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie.
    Z powołanych wyżej przepisów wynika, że zasadą jest. iż akty normatywne wchodzą w życie i obowiązują od określonego terminu - z reguły czternastu dni od ich ogłoszenia. Nadanie aktowi normatywnemu wstecznej mocy obowiązującej jest możliwe, ale tylko wówczas, gdy zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie.
   Zasada ta nie ma charakteru absolutnego i w wyjątkowych sytuacjach może zostać nadana moc wsteczna aktowi prawnemu. Problem niedziałania prawa wstecz był przedmiotem rozważań Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał kilkakrotnie wypowiadał się, że zakaz lex retro non agit dotyczy zwłaszcza przepisów normujących prawa i obowiązki obywateli jeżeli prowadzi to do pogorszenia ich sytuacji w stosunku do stanu poprzedniego. Odstąpienie od tej zasady dopuszczalne jest jedynie wyjątkowo i tylko z usprawiedliwionych względów, gdy jest to konieczne dla realizacji wartości konstytucyjnej ocenianej jako ważniejsza od wartości chronionej zakazem retroakcji (orzeczenie z 30 listopada 1993 r., sygn. akt K 18/92, wyrok z 27 lutego 2002 r., sygn. akt K 47/01,
orzeczenie z 19 października 1993 r., sygn. akt K 14/92, wyrok z 31 stycznia 2001 r. sygn. akt P4/99).
    Ponadto w orzecznictwie i doktrynie podkreśla się, że wsteczna moc prawa może dotyczyć ewentualnie tylko przyznania praw na skutek wprowadzenia nowych uregulowań.
    W przedmiotowej sprawie zasady demokratycznego państwa prawa nie sprzeciwiają się wejściu w życie zaskarżonej uchwały w innym terminie niż wskazany w art. 4 ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych, a konieczność wprowadzenia uchwały w innym terminie wynikała z potrzeby zachowania ciągłości obowiązujących w gminie dopłat do taryfowych grup odbiorców zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków.
    Uchwała o zmianie Uchwały Nr VII/55/2019 w sprawie ustalenia dopłat do taryfowych grup odbiorców usług zbiorowego dostarczania wody oraz zbiorowego odprowadzania ścieków obowiązujących na terenie gminy Żegocina nie narusza praw adresatów tej uchwały z tego względu, iż zapewnia prawo do dopłat, ciągłość ich stosowania, a nadto wysokość tych dopłat nie ulega zmianie ; jest więc korzystna dla adresatów. Wejście w życie wskazanej uchwały po dniu 11 czerwca 2019 r. sprawiałoby, że od tego dnia do daty wejścia w życie zgodnie z art. 4 ust.1 cytowanej ustawy, adresaci uchwały pozbawieni byliby dopłat.
    Tak więc wejście w życie z mocą wsteczną, w terminie jak uchwała zmieniana, ma usprawiedliwione podstawy.

Przewodniczący Rady Gminy Żegocina
Grzegorz Gołąb

[wstecz]