UCHWAŁY RADY GMINY W ŻEGOCINIE KADENCJI 2010 - 2014

Uchwała nr IV/21/11 Rady Gminy Żegocina z dnia 26 stycznia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przysługujących Gminie Żegocina lub jej jednostkom podległym, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu i osób do tego uprawnionych  

          Na podstawie z art. 18.ust.2 pkt.15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( tekst jednolity Dz.U z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z póź. zm.) i art. 59 ust. 1-3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych ( Dz. U. Nr 157, poz,1240 z póź. zm.) Rada Gminy Żegocina uchwala co następuje:

§ 1

Określa się szczegółowe zasady i tryb udzielania ulg w spłacie należności mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Żegocina lub jej jednostkom podległym, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazuje się organ lub osoby uprawnione do udzielania tych ulg.

§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o :
1.    należnościach pieniężnych - należy przez to rozumieć kwotę główną należności mających charakter cywilnoprawny, odsetki za zwłokę koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego i inne koszty według stanu na dzień złożenia wniosku,
2.    dłużniku - należy przez to rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej zobowiązaną do zapłacenia należności pieniężnych,
3.    wierzycielu - należy przez to rozumieć Gminę i jednostki organizacyjne działające w formie jednostek budżetowych, zakładów budżetowych
4.    uldze - należy przez to rozumieć umorzenie, rozłożenie na raty lub odroczenie terminu spłaty należności pieniężnych,
5.    przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć przedsiębiorcę o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz. U. z 2010 roku Nr 220 poz. 1447 z póź.zm)
6.    kompletnym wniosku - oznacz to wniosek zawierający informacje dotyczące wystąpienia okoliczności, o których mowa w uchwale, opis aktualnej sytuacji finansowej oraz wszelkich innych okoliczności uzasadniających składany wniosek oraz dokumenty do merytorycznego i ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy
a)    osoby fizyczne do wniosku składają:
- oświadczenie o stanie majątkowym,
- zaświadczenie o dochodach osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
- odcinki emerytur lub rent- kserokopie,
- pozostałe dokumenty potwierdzające przesłanki opisane we wniosku,
- inne- na żądanie w trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego.
b) przedsiębiorcy oraz pozostałe jednostki organizacyjne do wniosku składają:
    - odpis zeznania podatkowego za ostatnie trzy lata,
    - inne - na żądanie w trakcie prowadzonego postępowania.
7. organie uprawnionym - należy przez to rozumieć organy i osoby wskazane w niniejszej uchwale, uprawnione do udzielania ulg w spłacie należności.

§ 3

1.Należności pieniężne przypadające Gminie lub jej jednostkom podległym mogą być umarzane w całości jeżeli:
1)    dłużnik - osoba fizyczna zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000 zł.
2)    dłużnik osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,
3)    zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,
4)    dłużnik - jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji,
5)    zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.
2. Umorzenie należności w przypadkach określonych w § 3 ust.1 pkt. 1-2 może nastąpić z urzędu, a w przypadkach określonych w § 3 ust. 1 pkt. 3-5 może nastąpić na wniosek dłużnika.
3. Umorzenie należności w przypadku gdy obok dłużnika są zobowiązane inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia wymienione w ust. 1 zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 4

1.    W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym na wniosek dłużnika można odroczyć termin zapłaty całości lub części należności lub rozłożyć na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes jednostki będącej wierzycielem.
2.    Udzielenie ulgi o której mowa w ust. 1 może nastąpić tylko na wniosek dłużnika.
3.    Od należności, której termin zapłaty odroczono, lub którą rozłożono na raty nie pobiera się odsetek za zwłokę
4.    Należność pieniężna staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami należnymi od pierwotnego terminu wymagalności do dnia zapłaty w przypadku gdy zostanie ustalone, że :
a)    dowody na podstawie, których organ lub osoba uprawniona udzieliła ulgi, okazały się fałszywe,
b)    dłużnik wprowadził organ lub osobę uprawnioną w błąd co do okoliczności uzasadniających udzielenie ulgi,
c)    dłużnik nie dotrzymał terminu płatności odroczonej spłaty należności pieniężnej bądź terminu płatności którejkolwiek z rat, na jakie została rozłożona spłata należności pieniężnej.

§ 5

1.W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym na wniosek dłużnika można umorzyć, odroczyć termin zapłaty rozłożyć na raty spłatę odsetek od należności głównych bez względu na wysokość odsetek.
2.Odsetek nie nalicza się jeżeli ich wysokość nie przekracza opłaty za przesyłkę listową poleconą za potwierdzeniem odbioru.

§ 6

1.    Do udzielania ulg w spłacie należności uprawniony jest Wójt Gminy w odniesieniu do należności przypadających Gminie Żegocina lub jej jednostkom podległym bez względu na wysokość kwoty należności pieniężnych.
2. Udzielenie ulgi następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli organu uprawnionego.

§ 7

1.    Organy , wskazane w § 6 ust. 1 niniejszej uchwały mogą na wniosek dłużnika prowadzącego działalność gospodarczą udzielać ulg określonych w niniejszej uchwale, które stanowią pomoc de minimis w zakresie i na zasadach określonych bezpośrednio w obowiązujących aktach prawa Wspólnot Europejskich dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis.
2.    W celu uzyskania pomocy o której mowa w ust. 1 podmiot ubiegający się o pomoc de minimis zobowiązany jest do przedstawienia organowi udzielającemu pomocy, zaświadczeń i oświadczeń o których mowa w art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej ( Dz.U z 2007 roku Nr 59 poz. 404 z póź.zm).
3.    Łączna wartość pomocy publicznej udzielonej podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą na podstawie niniejszej uchwały nie może przekroczyć równowartości dopuszczalnej pomocy, o której stanowi Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i art.88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. UE L z 2006r. Nr 379 strona 5).
4.    Wartość udzielonej pomocy de minimis w ostatnich trzech latach
od daty złożenia wniosku podlega sumowaniu , niezależnie od organu , który tej pomocy udzielił.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Żegocina i Kierownikom jednostek podległych.

§ 9

Traci moc uchwała Nr XXXIII/233/06 Rady Gminy Żegocina z dnia 30 czerwca 2006r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania ulg z tytułu należności pieniężnych gminy i jej jednostek organizacyjnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa oraz wskazania organów do tego uprawnionych.

§ 10

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

[wstecz]