UCHWAŁY RADY GMINY W ŻEGOCINIE KADENCJI 2010 - 2014

Uchwała nr IV/20/11 Rady Gminy Żegocina z dnia 26 stycznia 2011 r. w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zapobiegania Narkomanii na rok 2011.

     Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art. 41 ust. 2,5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( tekst jednolity z 2007r Dz.U. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.) i art.10 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii /Dz.U.Nr 179, poz.1485 z późn.zm./ - Rada Gminy Żegocina uchwala co następuje:

§ 1

Przyjmuje się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zapobiegania Narkomanii w Gminie Żegocina na 2011 rok. w brzmieniu przedstawionym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy.


Zał. do Uchwały Nr IV/ 20 /11 Rady Gminy Żegocina z dnia 26 stycznia 2011 r.

PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ ZAPOBIEGANIA NARKOMANII W GMINIE ŻEGOCINA NA ROK 2011

WSTĘP
   Bieżący rok jest rokiem szczególnym, bowiem mija 15 lat odkąd ustawodawca wprowadził obowiązek uchwalania przez Gminy programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Wśród wielu ważnych zadań , o których decyduje Rada Gminy, działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych nabierają szczególnej rangi w świetle informacji na temat szkód społecznych i ekonomicznych wynikających z nadużywania alkoholu. Podejmowane działania zmierzające do eliminowania z naszego życia społecznego alkoholizmu i narkomanii mają nie tylko umocowania ustawowe, ale przede wszystkim stanowią celowe działanie samorządu na rzecz dobra lokalnej społeczności. Alkohol i narkotyki niosą ze sobą oprócz zagrożenia zdrowia cały szereg negatywnych skutków w życiu społecznym i rodzinnym. Szczególnie drastycznym problemem staje się coraz większa z tego powodu eskalacja przemocy w rodzinie. Szacunek strat wynikających z nadużywania alkoholu i narkotyków wyraża się corocznie kwotą przekraczającą 30 miliardów złotych przy jednoczesnych wpływach do budżetu ze sprzedaży alkoholu w wysokości 8 miliardów złotych. Częste zmiany i reformy NFZ prowadzą niestety do coraz większych ograniczeń nakładów na terapię uzależnień i związku z tym leczenie osób uzależnionych staje się coraz mniej efektywne i zwiększają się znacznie szkody zdrowotne tej grupy pacjentów. Wobec trudnej sytuacji wynikającej z ograniczeń finansowych leczenia uzależnień a zwłaszcza uzależnień od alkoholu, samorządy są zmuszone podejmować bardziej intensywne działania nastawione na realizację profilaktycznych programów adresowanych zwłaszcza do młodzieży. Oprócz profilaktyki gmina nasza postawiła również na działania prewencyjne mające na celu wzmacnianie motywacji młodzieży do zdrowego stylu życia i nie ulegania naciskom alkoholowego lobby. Kierując się dyrektywą ustawy oraz troską o młodzież, samorząd naszej gminy podejmuje działania w zakresie profilaktyki uzależnień w szkołach wspierając materialnie i merytorycznie programy edukacyjno profilaktyczne oraz sportowe zajęcia pozalekcyjne. Proponowany przez samorząd naszej gminy program profilaktyczny na rok 2011. ma także na celu zwiększenie świadomości społecznej jako ważnego czynnika wsparcia w zakresie zapobiegania szkodom powodowanym przez różne uzależnienia.
    Komisja ma nadzieję, że coraz lepsza świadomość społeczeństwa na temat rozlicznych szkód wynikających z nadużywania alkoholu i pokonywanie barier wstydu i nieufności wobec instytucji niosących pomoc osobom uzależnionym doprowadzi do zmniejszenia skali natężenia szkód związanych z alkoholem, a zwłaszcza tak bolesnych jak: wypadki, przemoc domowa czy przedwczesne zgony. Wiele osób stając wobec różnych trudności życiowych związanych najczęściej z brakiem zatrudnienia, szuka rozwiązania w odurzaniu się alkoholem. Niektórzy w ten sposób próbują rozwiązywać trudne problemy osobiste, ale dotychczas nie są znane takie sytuacje, aby nadmierne picie pomogło rozwiązać pozytywnie jakikolwiek i komukolwiek osobisty problem. Wprost przeciwnie, alkohol pogłębia nasze problemy, zwiększa niedostatek i biedę i stawia rodziny w coraz trudniejszej sytuacji życiowej. Dlatego między innymi proponowany program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zapobiegania narkomanii w gminie Żegocina na rok 2011 nakreśla zasadnicze kierunki przeciwdziałania tym patologiom a jednocześnie obliguje osoby obdarzonym mandatem społecznego zaufania do podejmowania działań zmierzających do ograniczenia uciążliwych nałogów w naszej gminnej społeczności.

                                                                            Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Żegocinie.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W ZAKRESIE PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ ZAPOBIEGANIA NARKOMANII W GMINIE ŻEGOCINA NA ROK 2011.

    Na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( tekst jednolity z 2007r Dz.U. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.) i ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii /Dz.U.Nr 179, poz.1485 z późn.zm./ przyjmuje się do realizacji następujące zadania:

I.    ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI POMOCY TERAPEUTYCZNEJ I REHABILITACYJNEJ DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU I
NARKOTYKÓW

1.    Udzielanie wsparcia psychologicznego i konsultacji dla rodzin zagrożonych lub dotkniętych alkoholizmem a zwłaszcza dzieciom i młodzieży żyjącej w tych rodzinach.
2.    Rozpoznawanie wspólne z dyrekcjami szkół zjawisk patologicznych wśród uczniów pod kątem wykrywania zagrożeń wynikających z nadużywania przez młodzież napojów alkoholowych i narkotyków.
3. Udzielanie pomocy osobom uzależnionym od alkoholu bądź innych substancji
psychoaktywnych w podejmowaniu leczenia i rehabilitacji.
4.    Kierowanie na badania diagnostyczne w przedmiocie uzależnienia osób zgłaszanych do Gminnej Komisji przez najbliższych członków rodziny, Policję bądź instytucje do tego upoważnione oraz finansowanie tych badań

II.    UDZIELANIE RODZINOM, W KTÓRYCH WYSTEPUJĄ PROBLEMY UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU I NARKOTYKÓW, POMOCY PSYCHOSPOŁECZNEJ I PRAWNEJ A W SZCZEGÓLNOŚCI OCHRONY PRZED PRZEMOCĄ W RODZINIE.

1.    Współpraca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Policją w zakresie pomocy rodzinom dotkniętym przemocą i agresją ze strony najbliższych członków tych rodzin.
2.    Prowadzenie wsparcia psychologicznego dla osób zgłaszających się do Komisji
z prośbą o interwencję w przeciwdziałaniu przemocy domowej a zwłaszcza
ochrony małoletnich dzieci w celu złagodzenia ich traumatycznych przeżyć.
3.    Przeznaczenie w budżecie gminy niezbędnych środków finansowych na pracę z młodzieżą i dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych oraz zagrożonych patologią i mających w związku z taką sytuacją określone trudności w nauce i kontaktach społecznych. / sportowe zajęcia pozalekcyjne, grupy teatralne i muzyczne/
4.    Kontynuowanie współpracy gminnej komisji z dyrekcjami szkół w sprawie pomocy psychologicznej dla młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych dotkniętych syndromem alkoholizmu i przemocy

III. PROWADZENIE PROFILAKTYCZNEJ DZIAŁALNOŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NA TERENIE GMINY ŻEGOCINA .

1. Zabezpieczenie niezbędnych środków finansowych na zajęcia profilaktyczne przeprowadzane w szkołach przez wyspecjalizowane zespoły terapeutyczne.
2. Wspomaganie finansowe i merytoryczne młodzieży szkolnej organizującej różne formy działalności profilaktycznej promującej wolny od uzależnień trzeźwy
styl życia.
3. Współdziałanie członków gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych z dyrektorami szkół na terenie gminy oraz z wychowawcami w
prowadzeniu działalności zapobiegającej przemocy wśród uczniów.
4.    Świadczenie pomocy finansowej, na częściowe pokrycie kosztów organizacji wypoczynku wakacyjnego młodzieży szkolnej.

IV. WSPOMAGANIE DZIAŁALNOŚCI INSTYTUCJI, STOWARZYSZEŃ I OSÓB FIZYCZNYCH, SŁUŻĄCEJ ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ORAZ UZALEŻNIEŃ OD INNYCH SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH.

1. Pomoc dla szkolnych klubów sportowych i świetlic z programem profilaktyczno wychowawczym prowadzących działalność promującą postawy trzeźwości oraz zachowań społecznie akceptowanych.
2. Współdziałanie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w zakresie :
a) rozpoznawania i rozwiązywania problemów w rodzinach dotkniętych patologią alkoholizmu i przemocy oraz udział w pracach zespołu interdyscyplinarnego .
b) zwalczania palenia papierosów i uzależnień od środków psychotropowych.
3. Kontynuowanie współpracy z miejscową Policją w zakresie kontroli przestrzegania zasad ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. przez placówki handlowe na terenie gminy.


V. WARUNKI REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH.

1.    Program niniejszy realizuje Pełnomocnik ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współdziałaniu z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów
Alkoholowych stosownie do jej właściwości określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. (tekst jednolity z 2007r Dz.U. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.) i ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii /Dz.U.Nr 179, poz.1485 z późn.zm./ -
2.    Finansowanie zadań programu odbywa się ze środków budżetowych Gminy.
3.    Gminna Komisja odbywa posiedzenia na terenie Urzędu Gminy w uzgodnionych każdorazowo terminach.
4.    Członkom uczestniczącym w posiedzeniach Komisji jest wypłacane wynagrodzenie w kwocie 60,00 zł.
5.    Nadzór nad realizacją programu sprawuje Rada Gminy w Żegocinie za pośrednictwem Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej.

Program został opracowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania  Problemów Alkoholowych w Żegocinie.

[wstecz]