UCHWAŁY   RADY  GMINY  W  ŻEGOCINIE

Rada Gminy

Komisje

XXI SESJA - 30 grudnia 2004 ROKU

Uchwała nr XXI/141/04 Rady Gminy w Żegocinie z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli

Treść

   Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. z 2001 r. Nr.142, póz. 1591 z późn. zm./ oraz art. 30 ust. 6 z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela /Dz.U. z 2003 r. Nr. 118, póz. 1112 z późn. zm. Rada Gminy w Żegocinie
uchwala co następuje:
§ 1
Ustala się regulamin wynagradzania nauczycieli stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 3
Traci moc uchwała Nr. XIII/102/2000 Rady Gminy w Żegocinie z dnia 29 września 2000 roku w sprawie ustalenia regulaminu określającego zasady przyznawania i wysokość dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz nagród i innych świadczeń dla nauczycieli zatrudnionych
w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Żegocina.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego z mocą obowiązującą od dnia 01 stycznia 2005 roku.

Regulamin wynagradzania i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Żegocina.


    Na podstawie art.30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela /Dz. U. z 2003 r. Nr. 118, póz. 1112, z późn. zm. / uchwala się, co następuje:
& 1. Regulamin określa wysokość dodatku motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz szczegółowe warunki ich przyznawania, szczegółowe warunki przyznawania dodatku za wysługę lat, a także szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Żegocina, zwanych dalej "nauczycielami".
& 2. 1.Warunkiem przyznania nauczycielowi zatrudnionemu w szkole prowadzonej przez Gminę Żegocina z zastrzeżeniem ust. 2, dodatku motywacyjnego jest:

I/ uzyskanie szczegółowych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:
a/ uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela dobrych osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych potwierdzonych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach i olimpiadach,
b/ umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,
c/ pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego ucznia, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki:
2/  jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, a w szczególności:
a/ systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków,
b/ podnoszenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych,
c/ dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub urządzeń szkolnych,
d/ prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,
e/ rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych i powierzonych obowiązków.
3/ posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego.
4/ zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art.42 ust. 2 pkt. 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, zwanej dalej "Kartą Nauczyciela", a w szczególności:
a/ udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,
b/ udział w komisjach przedmiotowych i innych,
c/ opieka nad samorządem uczniowskim lub organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,
d/ prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejmowanie innych form aktywności w ramach wewnątrz- szkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,
e/ aktywny udział w realizacji innych zadań statutowych szkoły.
2. Warunkiem przyznania nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko kierownicze w szkole dodatku motywacyjnego jest:
1/ uzyskiwanie szczególnych osiągnięć w realizacji zadań wynikających ze statutu szkoły,
2/ jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym,
a w szczególności:
a/ podnoszenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych,
b/ rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych i powierzonych obowiązków.
3/ posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego.
4/ zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt. 2 i
3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:
a/ aktywny udział w szkoleniach, naradach i konferencjach,
b/ aktywny udział w realizacji innych zadań statutowych szkoły.
3. Dodatek motywacyjny przyznaje się dwa razy w roku na okres styczeń-czerwiec i wrzesień-grudzień, w wysokości od 1 do 5% /, dyrektor może przyznać nauczycielowi do 20% otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego.
4. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela, o którym mowa w ust. l i 2 ustala dyrektor szkoły , a dla dyrektora szkoły - organ prowadzący szkołę, w ramach posiadanych środków finansowych.

& 3. 1.Nauczycielom poszczególnych stopni awansu zawodowego, którym powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości od 15 do 40 % wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego /dodatek funkcyjny nie będzie uzależniony od posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego/.
2. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora szkoły ustala organ prowadzący szkołę, a dla nauczyciela zajmującego inne stanowisko kierownicze - dyrektor szkoły, uwzględniając wielkość szkoły, jej strukturę organizacyjną, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska, liczbę stanowisk kierowniczych w szkolę, wyniki pracy szkoły oraz warunki demograficzne, w jakich szkoła funkcjonuje.
3. Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu,
w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, a jeżeli powierzenie stanowiska nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.
4. Nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze na czas określony, traci prawo do dodatku funkcyjnego z upływem okresu powierzenia, a w razie wcześniejszego odwołania - z końcem miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie, a jeżeli odwołanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.
5. Dodatek funkcyjny w wysokości ustalonej dla dyrektora szkoły przysługuje również wicedyrektorowi szkoły od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po trzech miesiącach nieobecności dyrektora szkoły z przyczyn innych niż urlop wypoczynkowy.
& 4. l1. Nauczycielom którym powierzono wychowawstwo klasy, opiekuna stażu przysługuje dodatek funkcyjny w stosunku do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego w najwyższym stopniu zaszeregowania i wynosi miesięcznie:
- wychowawca klasy - 2%
- opiekun stażu - 2%
- wychowawca w przedszkolu - 2,5% są przyznawane przez dyrektora na czas pełnienia funkcji.

2. Wysokość dodatku funkcyjnego dla nauczyciela ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora szkoły - organ prowadzący szkołę w ramach posiadanych środków finansowych. Przepisy & 3 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
3. Nauczycielowi, o którym mowa w & 3 ust. l, sprawującemu funkcje wymienione w ust. l przysługuje jeden dodatek funkcyjny w wysokości uwzględniającej zajmowanie stanowiska kierowniczego oraz sprawowanie funkcji.
4. dodatki o których mowa w & 4 pkt. 1 i 2 wypłacane są w pełnych złotych.
& 5.1. Nauczycielom poszczególnych stopni awansu zawodowego przysługuje dodatek za warunki pracy z tytułu pracy w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach, określonych w odrębnych przepisach w wysokości 20 % otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego.
2. Wysokość dodatku za warunki pracy dla nauczyciela ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora szkoły - organ prowadzący szkołę, biorąc pod uwagę stopień trudności, uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia realizowanych zadań lub wykonywanych prac.
3. Dodatek za warunki pracy, przysługuje w okresie faktycznie wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany, oraz w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego.
4. Dodatek za warunki pracy wypłaca się w całości, jeżeli nauczyciel realizuje w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia cały obowiązujący go wymiar zajęć. Dodatek wypłaca się w wysokości proporcjonalnej, jeżeli nauczyciel realizuje w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia tylko część obowiązującego wymiaru zajęć lub jeżeli jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin.
& 6.1. Dodatek za wysługę lat przysługuje:
1/ począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca.
2/ za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
2. Dodatek za wysługę lat przysługuje za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za
które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
3. Wysokość dodatku za wysługę lat określa art. 33 pkt. 1 - Karta Nauczyciela
& 7.1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się, z zastrzeżeniem ust.2 dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego /łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia/ przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązującego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela.
2. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć na podstawie art.42 ust.4a Karty nauczyciela wynagrodzenie za godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego /łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia/ przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru zajęć.
3. Miesięzną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w ust. 1 i 2, ustala się mnożąc tygodniowy obowiązkowy lub realizowany wymiar zajęć przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
5. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynaj ą się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określonych w art. 42 ust. 3 lub ustalony na podstawie art.42 ust.7 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

& 8. Regulamin wchodzi w życie od dnia 1 stycznia 2005 roku i będzie obowiązywał do dnia 31 grudnia 2005 roku.

Uzgodniono:
1/................
2/................

[powrót]