REZERWAT PRZYRODY "KAMIONNA"

Rezerwat Przyrody "Kamionna"

 
     
25 lipca 1997 roku utworzony został leśny, ścisły rezerwat przyrody o nazwie "Kamionna". Celem utworzenia rezerwatu jest ochrona dobrze wykształconych zespołów leśnych buczyny i jedliny o naturalnym charakterze, typowych dla szaty roślinnej Beskidów oraz stanowisk rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt.

      Chroniony obszar 64,04 ha znajduje się w gminach Trzciana i Żegocina, w miejscowościach Kamionna i Bełdno; na terenie oddziałów 146 i 147 Leśnictwa Kamionna, należących do Nadleśnictwa Lasów Państwowych Brzesko, na północnym stoku Kamionnej, szczytu Beskidu Wyspowego.

Droga do rezerwatu.

    Dotrzeć do rezerwatu można stosunkowo łatwo od szczytu Kamionnej ( 805 m. npm.). Kierując się od Rozdziela niebieskim szlakiem, mijamy Bacówkę u Wojtka, trasy narciarskie, dalej idąc lasem po prawej stronie szlaku znajduje się tablica informacyjna rezerwatu. Stromy stok porośnięty buczyną opada w głęboki jar, na dnie którego płynie mały potok. Granica rezerwatu prowadzi nadal niebieskim szlakiem. Po lewej stronie za wąskim pasem drzew, jezioro zarastające roślinnością bagienną zwane "Jeziernikiem". W rezerwat wprowadza nas szeroka ścieżka, dawny szlak zrywkowy. Wokoło 90-letnie jodły i buki. W podroście stożkowe kępy młodych jodeł. Ścieżka opada w dół, a spojrzenie w bok odsłania głęboki jar z cichym potokiem.

Jeziernik

     Dotarcie do rezerwatu od strony wsi Kamionna wymaga przewodnika znającego teren i porządnego ekwipunku turystycznego. Przy kościele w Kamionnej należy wejść drogą w las. Idąc pod górę mijamy skład drewna tzw. "Fabrykę". Za składem zostawiamy wygodną drogę leśną i wchodzimy na trudne kamieniste ścieżki. Po około 30 minutowej wędrówce docieramy do wyjątkowego miejsca. Głębokie koryto potoku, wokół strome stoki porośnięte strzelistymi bukami. Potok wcina się głęboko w podłoże skalne, odsłania warstwy fliszu z fałdowanym piaskowcem. Kamienie mają fantazyjny rysunek. Faliste kolorowe pasy, specyficzny sposób łupania - niewiarygodne ze to kamień.

       Grzbiety i jary rezerwatu znajdują się na północnym stoku. Do miejsc tych tylko na krótko dociera słońce. Panuje tu specyficzny nastrój. Chyba jest to miejsce, o którym pisze Julian Przyboś w wierszu pt."Drzewiej".

 

    "Stamtad szło się odleglej- wąwozem utopionym w głębokim cieniu,

    tam gdzie z opuszczonymi ramionami ścieżyn

    pustkowie rozpłakało się w brzozę.

    Powiew gałęzie liści szeptanymi szerzył.

    Pnie zabłąkane w zieleni, szły pomimo woli,

    okrążając się własnymi ciałami: rosły.

    Za potokiem rozłóg gałęził się i pienił

    i co krok było cieniściej i drzewiej........."

Forma ochrony.

      W rezerwacie "Kamionna" przyjęto ścisłą formę ochrony rezerwatowej. Polega ona na całkowitym zaniechaniu ingerencji człowieka w środowisko przyrodnicze. Od lipca 1997 roku przyroda zaczęła rządzić się tu swoimi prawami. Gdy rozglądniemy się dokładniej wśród wspaniałych gonnych drzew, zobaczymy leżące, butwiejące pnie. Powalonego przez siły natury drzewa nie ma prawa uprzątnąć człowiek. Bardzo powoli, ale wyjątkowo skutecznie zrobi to sama przyroda. 
       Obok bogactwa flory i fauny jest też świat, na który nie zwracamy szczególnej uwagi, świat mikroorganizmów, grzybów, porostów, owadów. Teraz, gdy w rezerwacie rządzą tylko prawa natury, ich rola jest szczególnie ważna. Stanowią niezbędne ogniwa łańcucha, który ma zapewnić równowagę biologiczną w środowisku. Człowiek dając samodzielność naturze chce się od niej uczyć, chce obserwować i wykorzystywać mądrość dzięki której trwamy. Do rezerwatu dotarli naukowcy. Oni nie potrzebują ścieżek i informacji co znajduje się w najbliższym otoczeniu. Wiedzą czego i gdzie szukać. Szlaki i konkretna wiedza potrzebna jest nam. Aby rezerwat mógł spełniać w sposób prawidłowy swoją funkcje dydaktyczną, koniecznym jest utworzenie ścieżki przyrodniczej, która w sposób jak najbardziej dyskretny oprowadzi nas po tajnikach tego obszaru. Tak czy inaczej każda wyprawa do rezerwatu sprawia, że inaczej popatrzymy na otaczający nas świat przyrody. Wracamy bogatsi w wiedzę a głęboko w serce zapada nam piękno i nastrój jaki panuje w lesie na północnych stokach Góry Kamionnej.

      Dodatkową atrakcją tego rezerwatu są wspaniałe panoramy górskie Beskidów i Tatr, które rozciągają się na południowej granicy rezerwatu.

Tekst i część fot. B.Mirek-Michalska

Zarządzenie w sprawie utworzenia rezerwatu "Kamionna" Flora Rezerwatu "Kamionna" Fauna Rezerwatu "Kamionna"
[wstecz]