Kościół w Rozdzielu w dniu  odpustu - 24.07.2011 r.

JUBILEUSZOWY ODPUST W ROZDZIELU - 24.07.2011

    

     Zaiste niezwykłe są dzieje drewnianego kościół w Rozdzielu. Już trzykrotnie w swojej historii zmieniał lokalizację. Przypomnijmy, że pierwotnie został zbudowany w Królówce koło Nowego Wiśnicza w końcu XV wieku, co odnotował Jan Długosz  w "Liber Beneficjorum". Naukowcy nie są jednak zgodni, czy odnotowany kościół to zachowana do naszych czasów budowla, czy też istniejący kościół wzniesiony został dopiero w XVI wieku (1569 r - fundacja króla Zygmunta Augusta). Szczególnej czci w tej świątyni doznawali: Najświętsza Maria Panna i patron - św. Jakub, których wizerunek zdobiły wota (notatka wizytacyjna z 1664 roku). Jako dzień rocznicy poświęcenia kościoła obchodzono pierwszą niedzielę po święcie św. Jakuba. Pierwsza zachowana wzmianka o odpuście w Królówce podaje jako jego datę święto Przemienienia Pańskiego. W XIX wieku był to odpust szczególnie znany, na który ściągały tłumy.
W tym kościele przyjął chrzest w 1791 roku Kazimierz Brodziński - prekursor polskiego romantyzmu. Kościół w XIX wieku był przebudowany. W 1850 roku dobudowano Ogrójec, w 1876 wzniesiono nakrytą kopułą boczną kaplicę Matki Bożej Różańcowej. W latach 1886 - 96 dokonano powiększenia nawy głównej. W 1929 r. konserwator zezwolił na rozbiórkę kościoła.
    W 1947 roku postanowiono drewniany kościół przenieść na pobliski cmentarz, gdzie miał się stać muzeum ku czci Kazimierza Brodzińskiego. W czasie przenosin dokonano częściowej przeróbki. Zlikwidowano Ogrójec i przywrócono pierwotne wymiary nawie. Do 1985 roku kościół pozostawał na cmentarzu i stopniowo niszczał na podmokłym gruncie. W tym roku miał być przeniesiony do Cichawki, ale tego zaniechano. Niszczejącym kościołem zainteresował się wtedy proboszcz Parafii w Żegocinie - ks. Antoni Poręba, który za zgodą władz kościelnych doprowadził do przeniesienia go do Rozdziela, skąd parafianie mieli dosyć daleko do kościoła w Żegocinie. W roku 1985 wykonano podpiwniczenie i fundamenty, rok później drewniany kościół belka po belce został zrekonstruowany z wieloma elementami starego kościoła. W tym też roku odbyło się tu pierwsze nabożeństwo. Tak więc kościół w Rozdzielu, znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, służy parafianom z Rozdziela już ćwierć wieku.
   24 lipca 2011 roku, a więc w przeddzień imienin Patrona - Świętego Jakuba Apostoła (Większego) miały tu miejsce jubileuszowe uroczystości odpustowe. Przybyło na nie wielu parafian z Rozdziela i okolicznych wiosek. Uroczystą sumę koncelebrowało trzech kapłanów: o. Klemens Blajda - rodak z Rozdziela, o. Tomasz Krawczyk - ojciec zakonny z Żegociny i główny celebrans - ks. Tadeusz Skura - przez wiele lat proboszcz w Królówce. On też wygłosił odpustowe kazanie, poświęcone głównie Patronowi Kościoła - Świętemu Jakubowi Apostołowi - pierwszemu męczennikowi z grona 12 apostołów.
    Patron rozdzielskiej świątyni - Święty Jakub Większy (Starszy) Apostoł był bratem Św. Jana Apostoła Ewangelisty. Ojcem ich był Zebedeusz, a matką Salome - kuzynka Najświętszej Maryi Panny. Zebedeusz ze swymi synami Jakubem i Janem mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim (Galilejskim) i trudnili się rybołówstwem. Zaś matka Synów Zebedeuszowych, Salome, należała do najwierniejszych towarzyszek Jezusa, podczas Jego publicznej działalności; do niewiast, które usługiwały Jezusowi. Jakub był gwałtownego usposobienia i popędliwego charakteru. Dlatego Pan Jezus nazwał go "Synem Gromu". Po Zmartwychwstaniu i Wniebowstąpieniu Jakub został biskupem Jerozolimy. Kiedy Herod I Agryppa chciał się przypodobać Żydom, skierował w Jerozolimie prześladowanie przeciwko wyznawcom Chrystusa. Uwięził Jakuba i Piotra; Jakub został skazany na śmierć - zginął ścięty mieczem. 
    Kult św. Jakuba wprowadzili, za czasów panowania Kazimierza Odnowiciela, benedyktyni pochodzący z Leodium (obecnie Liege ). W XI wieku było 15 kościołów pod jego wezwaniem. W diecezji krakowskiej w XV wieku było 28 kościołów, a w 2008 roku już 164 kościoły i kaplice pod wezwaniem św. Jakuba. W Kościele Zachodu Jakub Starszy jest patronem Hiszpanii i Portugalii, oraz walk z islamem, zakonów rycerskich, opiekunem pielgrzymów. Na Wschodzie patronuje rybakom, którzy zanoszą do niego modlitwy o obfite połowy i szczęśliwe wiatry. Jest również patronem aptekarzy, drogistów, pielgrzymów, robotników, żebraków; dawniej patron woskowników, wojowników, kapeluszników.
     W Polsce jest patronem i współpatronem wielu kościołów, m.in. bazyliki archidiecezjalnej w Szczecinie i konkatedry w Olsztynie. Najpopularniejszą jego świątynią jest bazylika w Nysie. Według tradycji, nie mającej naukowego potwierdzenia, gdy w VII wieku Palestynę opanowali Arabowie, relikwie św. Jakuba przeniesiono z Jerozolimy do Composteli w Hiszpanii, gdzie w ich obecności doszło do wielu cudownych uzdrowień. Tam też, w katedrze pod swoim wezwaniem, znajdują się do chwili obecnej. Pielgrzymki do grobu apostoła były w średniowieczu wielką manifestacją uczuć religijnych. Trasy wędrówek do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno - zachodniej Hiszpanii, w której według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła, nazwano Drogami św. Jakuba i oznaczono muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów i żółtymi strzałkami.
    Tegoroczny odpust, mimo, że jubileuszowy, nie zgromadził dużą, ale nie rekordową ilość uczestników. Pewien wpływ mogła mieć na to kiepska pogoda, gdyż było zimno i pochmurnie, a czasem kropił słaby deszcz. Odpustowa procesja  odbyła się jednak bez żadnych problemów. Jej uczestnicy, modląc się i śpiewając pieśni przeszli wokół kościoła i obok kamiennego obelisku poświęconego zmarłemu w 2003 roku Antoniemu Porębie - kapłanowi, który przywrócił zabytkowy kościół do blasku, w czym bardzo wydatnie pomogli mu sami mieszkańcy Rozdziela, w tym głównie znakomici cieśle, wznoszący tę świątynię. To właśnie w intencji tego kapłana, jak również wszystkich kapłanów, którzy przez tak wiele wieków odprawiali nabożeństwa i służyli wiernym w tej świątyni - odprawiona została odpustowa suma. Uświetniła ją strażacka asysta druhów z Rozdziela, którymi podczas nabożeństwa dowodził obecny naczelnik OSP w Rozdzielu Józef Sajdak.
    W końcowej części uroczystości miało miejsce poświęcenie pojazdów (samochodów), dokonane przez ks. Tadeusza Skurę.

Kościół w Rozdzielu w dniu odpustu. Wierni zgromadzeni na odpustowj sumie.
Odpustowa suma. Homilię wygłosił ks. T. Skura.
Strażacka asysta odpustowej uroczystości. Odpustowa suma.
O. Tomasz Krawczyk, ks. Tadeusz Skura i O. K. Blajda. Ks. proboszcz Leszekd Dudziak odczytał ogłoszenia parafialne.
Odpustowa procesja. Odpustowa procesja.
Obelisk ku czci ks. A. Poręby. Odpustowa procesja.
Odpustowe błogosławieństwo. Błogosławienie samochodów przez ks. Tadeusza Skurę.
Błogosławienie samochodów przez ks. Tadeusza Skurę. Błogosławienie samochodów przez ks. Tadeusza Skurę.
Odpustowe kramy. Odpustowe kramy.
Odpust ku czci Św. Jabuba Apostoła Starszego w Rozdzielu - 24.07.2011 r.

Żródło: wikipedia.org

WIĘCEJ O KOŚCIELE W ROZDZIELU WIĘCEJ O ŚWIĘTYM JAKUBIE RELACJA WIDEO Z ODPUSTU

[archiwum.zegocina.pl]                                                            [rozdziele]