Jubileusz 225-lecia Diecezji Tarnowskiej.

Jubileusz 225-lecia Diecezji Tarnowskiej.

225-LECIE DIECEZJI TARNOWSKIEJ

    1 stycznia 2011 roku rozpoczął się Jubileuszowy Rok Diecezji Tarnowskiej, która istnieje już 225 lat. Tego dnia biskup tarnowski Wiktor Skworc zawierzył diecezję Świętej Bożej Rodzicielce Maryi. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.30 w bazylice katedralnej. Mszę będą koncelebrowali biskupi pomocniczy i kapłani. Podobne uroczystości odbyły się we wszystkich parafiach.
    Kuria Diecezjalna przygotowała kalendarium wydarzeń roku jubileuszowego. 9 stycznia 2011 r. w kościołach diecezji czytany będzie list apostolski Ojca Świętego Benedykta XVI z okazji jubileuszu, w tym dniu wierni odnowią przyrzeczenia chrzcielne. 
    Jubileusz będą przeżywać biskupi, kapłani, siostry zakonne, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Zaplanowano uroczystości dla wszystkich stanów Kościoła, różnych duszpasterstw, m.in. dla rodzin, dzieci, młodzieży, chorych, rolników i więźniów.
     W uroczystościach religijnych w ciągu całego roku udział wezmą także goście spoza diecezji. 25 stycznia do Tarnowa mają przyjechać kardynał Stanisław Dziwisz oraz biskupi z metropolii krakowskiej, 12 lutego - abp Zygmunt Zimowski - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 czerwca podczas jubileuszu dzieci niepełnosprawnych modlitwie będzie przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
     W czerwcu podczas Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz uroczystości w Starym Sączu gościć będzie kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. 4 sierpnia, we trakcie święta księży seniorów, obecny ma być kardynał Józef Glemp. 8 września do Tarnowa na jubileusz diecezji przyjadą abp Józef Michalik i biskupi pochodzący z diecezji tarnowskiej, natomiast w połowie września będzie spotkanie biskupów z krajów, w których posługują kapłani diecezji tarnowskiej.
     Będą też jubileuszowe koncerty, wystawy i publikacje.
    Z okazji 225. rocznicy powstania diecezji będzie można zyskiwać odpusty zupełne. Taka możliwość będzie w dniach uroczystego rozpoczęcia i zakończenia jubileuszu diecezjalnego, we wszystkich kościołach diecezji tarnowskiej. Ponadto odpusty będzie można zyskiwać, odwiedzając wyznaczone świątynie i uczestnicząc w obchodach jubileuszowych, publicznie sprawowanych nabożeństwach, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny. Odpusty będzie można zyskiwać w bazylice katedralnej w Tarnowie, w bazylikach: w Limanowej, Nowym Sączu, Bochni, Szczepanowie, Mielcu i Tuchowie oraz w kościele parafialnym w Grybowie.
    Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy nie mogą wyjść z domu, też mogą zyskiwać odpusty, po wyzbyciu się wszelkiego grzechu i z intencją wypełnienia trzech warunków zwyczajnych, kiedy tylko będzie to możliwe, jeśli duchowo połączą się z uroczystościami jubileuszowymi albo pielgrzymkami.
     Wymiar materialny jubileuszu wyrazi się poprzez włączenie się diecezji w dzieło budowy tarnowskiego hospicjum i poprzez inicjatywę odnowienia krzyża jubileuszowego na Górze św. Marcina, pamiątkowy kielich oraz inne, mniejsze symbole. Jubileusz ma być również czasem zatroszczenia się o krzyże i figury przydrożne.
    Ks. Paweł Płatek, - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie tak skomentował zaplanowane uroczystości jubileuszowe: "Zaplanowane liczne uroczystości jubileuszowe, przeżywane w różnych miejscach diecezji ukazują jej bogactwo duchowe i mają pogłębić świadomość włączenia w Kościół i odpowiedzialności za niego tam, gdzie człowieka wierzącego stawia Pan Bóg - w miejscu jego życia i pracy. Jubileusz to czas pogłębienia komunii - jedności i więzi - z Bogiem i Kościołem".
    Diecezja tarnowska została samowolnie utworzona przez cesarza austraickiego Józefa II 20 września 1783. Kanonicznie potwierdził ją papież Pius VI 13 marca 1786. Należy do metropolii krakowskiej. Kolejni biskupi diecezjalni to: 1783-1785: Jan Duwall (nominat, urodzony w 1720 roku w Żegocinie), 1786-1801: Florian Amand Janowski, 1822-1827: Grzegorz Tomasz Ziegler, 1831-1831: Ferdynand Maria Chotek, 1832-1836: Franciszek de Paula Pisztek, 1836-1840: Franciszek Ksawery Zachariasiewicz, 1840-1850: Józef Grzegorz Wojtarowicz, 1852-1885: Józef Alojzy Pukalski, 1886-1900: Ignacy Łobos, 1901-1933: Leon Wałęga, 1933-1939: Franciszek Lisowski, 1940-1943: Edward Komar (administrator apostolski), 1946-1959: Jan Stepa, 1962-1990: Jerzy Ablewicz (arcybiskup ad personam), 1990-1997: Józef Życiński, i od 1998: Wiktor Skworc.
    Diecezja tarnowska jest drugą w Polsce (po archidiecezji krakowskiej) pod względem liczby dekanatów (jest ich 43) wchodzących w skład diecezji. W granicach diecezji tarnowskiej mieści się najwięcej parafii (446) spośród wszystkich diecezji. Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest najstarszym muzeum diecezjalnym w Polsce. Założone zostało w 1888 r. przez ówczesnego rektora tarnowskiego seminarium duchownego. Tarnowskie Wyższe Seminarium Duchowne jest największym polskim seminarium duchownym, do którego obecnie uczęszcza prawie 200. kleryków.
    Jubileuszowe uroczystości religijne w Parafii Żegocina:
- 2 stycznia 2011 - (niedziela) - Modlitwa adoracyjna (Dziękczynienie za 225. lat diecezji)<
- 6 stycznia (czwartek) - Uroczystość Objawienia Pańskiego - Jubileusz Diecezjalnego Dzieła Misyjnego,
- 9 stycznia - (niedziela) - Święto Chrztu Pańskiego - Jubileusz Wszystkich Ochrzczonych (Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych)  oraz List pasterski,
- 23 stycznia (niedziela) - Jubileuszowa modlitwa o jedność chrześcijan w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Źródło: DSI

LINKI

SERWIS INTERNETOWY DIECEZJI

HISTORIA DIECEZJI

ŻYCIORYS KS. BISKUPA JANA DUVALLA

[parafia]                                                                                                    [zegocina.plarchiwum]