NIEDZIELA PALMOWA I KONKURS PALM - 2009

Niedziela Palmowa w Żegocinie - 5.04.2009.   Niedziela Palmowa w Żegocinie - 5.04.2009.

    Niedziela Palmowa, nazywana również Kwietną, Różdżkową lub Wierzbną obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. O tym fakcie piszą wszyscy czterej ewangeliści (Mat. 21, 1-11, Mar 11, 1-11, Łuk. 19, 28-40, Jan 12, 12-19). Autorzy spisanej historii życia Chrystusa chcieli pokazać, że w niedzielę, nazwaną później palmową, jerozolimczycy witali Jezusa jako z dawna oczekiwanego mesjasza, po czym kilka dni później - w piątek - wyparli się go, domagając się od Piłata ukrzyżowania. W tym dniu splata się więc radość z przybycia wyczekiwanego Mesjasza oraz smutek kolejnych dni. 
   W pierwszą niedzielę Wielkiego Tygodnia tłumy wiernych podążają do kościołów z palmami, nazywanymi dawniej w Żegocinie kyćkami. Liturgiczna symbolika palmy to tryumf i męczeństwo, to także symbol nieśmiertelności duszy ludzkiej. Palmy, przynoszone i święcone tego dnia w kościołach odwołują się do palmowych liści, które mieszkańcy Jerozolimy kładli pod kopyta osiołka, na którym Chrystus wjeżdżał do miasta. Opisywane w Ewangelii wydarzenie zaczęto upamiętniać korowodami z gałązkami już w IV wieku, zaś wprowadzenie obrzędu święcenia palm datowane jest na XI wiek.
     W Polsce rozwinęła się wokół tego obrzędu niezwykła sztuka wyrobu palm. Mają one zazwyczaj formę pionowych bukietów, nieraz o bardzo imponujących rozmiarach. Według rodzimej tradycji powinny znaleźć się w nich wierzbowe gałązki, symbolizujące zmartwychwstanie i odradzanie się życia. W kompozycji ważne były także rośliny wiecznie zielone - bukszpan, barwinek, gałązki borówki czy drzew iglastych - oraz suszone kwiaty. Wiązano także ścięte w Środę Popielcową gałązki malin, porzeczki, modrzewia i innych drzewek, które trzymane w wodzie pięknie się rozwijały i zieleniły.

Niedziela Palmowa w Żegocinie - 5.04.2009.   Niedziela Palmowa w Żegocinie - 5.04.2009.
Niedziela Palmowa w Żegocinie - 5.04.2009. Niedziela Palmowa w Żegocinie - 5.04.2009.

Niedziela Palmowa w Żegocinie - 5.04.2009.

Niedziela Palmowa w Żegocinie - 5.04.2009.

       W tym roku Niedziela Palmowa wypadła w dniu 5 kwietnia. Był to piękny, ciepły, słoneczny dzień. Ruchliwą drogą przy kościele przemieszczało się wiele samochodów i motocykli jadących na szeroko znany w Polsce konkurs palm w Lipnicy. Wierni z żegocińskiej parafii zdążali natomiast do swojego kościoła, niosąc wielokolorowe palmy. Wszyscy na dziedzińcu przed kościołem zostali powitani przez księdza proboszcza Leszka Dudziaka, który dokonał także poświęcenia palm, a potem celebrował mszę świętą. Natomiast ks. katecheta Janusz Psonak odczytał fragment Ewangelii, opisujący triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Potem rozpoczęła się procesja wokół kościoła. W tłumie wiernych można było zobaczyć trzy pokolenia mieszkańców Bełdna, Bytomska i Żegociny oraz części Rozdziela. Prawie wszyscy niesli palmy i palemki. W uwagą oglądał je ks. Władysław Pasiut - Profesjonał Księży Saletynów z Warszawy, który prowadzi w tym roku rekolekcje w żegocińskiej parafii. On też wygłosił homilię podczas uroczystej sumy, zwracając się do wiernych, a zwłaszcza rodziców i młodzieży z apelem o zachowanie tradycji. Przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, poruszające ten właśnie temat. Na koniec nabożeństwa udzielił wiernym błogosławieństwa.

 Niedziela Palmowa w Żegocinie - 5.04.2009.  Niedziela Palmowa w Żegocinie - 5.04.2009.
PARAFIALNY KONKURS PALM
Parafialny konkurs palm w Żegocinie - 2009. Parafialny konkurs palm w Żegocinie - 2009.

    Także w tym roku do kościoła parafialnego w Żegocinie wierni przynieśli wiele pięknych palm. Większość z nich przedstawiono do konkursu. Powołane przez księdza proboszcza jury miało więc sporo problemów z wyborem tych, które chciano nagrodzić. Zdecydowano się wyróżnić palmy w trzech kategoriach: najwyższej, wykonanej z tradycyjnych, naturalnych materiałów i pozostałych.
   W kategorii pierwszej jury przyznało następujące nagrody:
- pierwszą dla 6 - metrowej palmy zgłoszonej do konkursu przez: Piotra Dziedzica z Bytomska,
- dwie drugie dla palm: Jarosława Tyndla z Bytomska i rodzeństwa Pauliny i Przemysława Gąsiorków z Bytomska,
- trzy trzecie dla palm: rodziny Gizów z Bełdna, sióstr Magdaleny i Natalii Czech z Żegociny oraz rodzeństwa Ewy i Macieja Waligóra z Żegociny.
   W kategorii drugiej wyróżniono palmy: Aleksandry Płąweckiej z Żegociny, Kamila Burkowicza z Żegociny i Jerzego Wolaka z Żegociny.
   W kategorii trzeciej wyróżniono nagrodami palmy: Jakuba Kąckiego, Adriana Dudziaka, Patryka Kąckiego, Piotra Mleczko, Patryka Ptaszka, Magdaleny Sądel - z Żegociny; Mateusza Adamczyka z Laskowej; Izabeli Krawczyk, Dominika Parucha, Kingi Zapiór z Bytomska; Kingi Wolak, Macieja Jędrzejka, Bartłomieja Jędrzejka z Rozdziela oraz Gabrieli Giza z Bełdna.
   Wymienione wyżej osoby otrzymały wartościowe nagrody książkowe ofiarowane przez Księdza Proboszcza Leszka Dudziaka, Wójta Gminy Jerzego Błoniarza, Przewodniczącego Rady Gminy w Żegocinie Jana Marcinka oraz Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali obrazki z wizerunkiem Św. Pawła oraz drobne gadżety, ufundowane przez gości ze Śląska.

Parafialny konkurs palm w Żegocinie - 2009. Parafialny konkurs palm w Żegocinie - 2009.
Parafialny konkurs palm w Żegocinie - 2009. Parafialny konkurs palm w Żegocinie - 2009.
Parafialny konkurs palm w Żegocinie - 2009. Parafialny konkurs palm w Żegocinie - 2009.
Parafialny konkurs palm w Żegocinie - 2009. Parafialny konkurs palm w Żegocinie - 2009.

     Wśród obserwatorów tegorocznego konkursu palm byli także mieszkańcy Śląska. Około 80 - osobowa grupa członków NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Śląskiego przyjechała specjalnie do Żegociny, żeby zobaczyć tutejsze palmy i konkurs. Państwo ci jeżdżą po całej Polsce, aby podziwiać i uwieczniać na zdjęciach piękne polskie palmy. Przewodnicząca tej grupy - pani Ewa Żurawska - była zachwycona tym, co zobaczyła w Żegocinie.  - Wszystkie przyniesione do tego kościoła palmy są wspaniałe. U nas, w Katowicach nie można spotkać tak pięknych i tak dużych palm. Podziwiam wysiłek i pomysłowość całych rodzin, które angażują się w wykonanie tych palm - powiedziała. Poinformowała, że na pomysł wyjazdu do Żegociny wpadł pan Antoni Winiarski, który jest przewodnikiem wycieczek turystycznych.

NIEDZIELA PALMOWA W ŻEGOCINIE - RELACJA WIDEO >>> 51. KONKURS PALM W LIPNICY MUROWANEJ >>>

[archiwum]                                                         [parafia]                                                            [konkursypalm]