PARAFIA ŁĄKTA - KSIĘŻA RODACY

Ks. Wojciech Roszek.

Ks. Wojciech Roszek - ur. w roku 1835 w Łąkcie, parafii Żegocina. Szkołę ukończył w Bochni, gimnazjum w Bochni i w Krakowie, teologię zaś jako stypendysta w Tarnowie. Tam też został wyświęcony na kapłana w roku 1860, przez biskupa Józefa Alojzego Pukalskiego. Jako nowy wikariusz został przeznaczony najpierw do Trzciany, potem do Radłowa, Zassowa, Chełmu, a następnie do Bochni, skąd 6 lipca 1870 przybył do Poronina jako piąty z kolei proboszcz i tu już pozostał do końca swojego życia.
   W Poroninie był 24 lata, a więc najdłużej ze wszystkich swoich poprzedników. Proboszcz i wicedziekan dekanatu nowotarskiego. Był członkiem Towarzystwa Tatrzańskiego, które po jego śmierci na cmentarzu ufundowało pomnik nagrobny. Zmarł 13 grudnia 1894 i spoczywa na cmentarzu w Poronionie. 

Ks. Bronisław Rosiek.

Ks. prałat Bronisław Rosiek - ur. 8 września 1949 roku w Łąkcie Górnej. Święcenia kapłańskie - 1 czerwca 1974 roku, w Tarnowie. W latach 1974 - 1977 - wikariusz w Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Czarnej k.Tarnowa, 1981 - 1984 w Parafii Św.Stanisława Biskupa w Pustkowie Osiedlu, następnie na misjach w w diecezji Owando i Bateke (w latach 1983 - 1996), w parafiach: Oyo, Ngo i Mpuya w Republice Kongo (Kongo-Brazzaville).
   Od 1996 roku  -  Proboszcz Polskiej Parafii w Nicei. Dziekan Okręgu Południowo-Środkowego.

Ks. Eugeniusz Kamionka.

Ks. Eugeniusz Kamionka - ur.16 września 1955 roku w Boleścinie k. Świdnicy Śląskiej. W roku 1959 przybył wraz z rodzicami w ich rodzinne strony czyli do Łąkty. Po formacji seminaryjnej "wzbogaconej" służbą wojskową, przyjął święcenia kapłańskie w roku 1982. Jako wikariusz pracował w Dębicy, w Parafii Św. Jadwigi oraz w Brzesku, w Parafii NPM Matki Kościoła i Św. Jakuba Apostoła (1989 - 1992). Tu pełnił też posługę kapelana w miejscowym szpitalu.
   Od 1992 roku Proboszcz Parafii p.w.  Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stróży - Dekanat Tymbark.

Ks. Stanisław Rosiek.

Ks. Stanisław Rosiek - ur. 8 listopada 1958 roku. Kierując się głosem powołania w 1981 roku wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego. 26.09.1982 r. dostąpił pierwszej Profesji Zakonnej, a 11.06.1988 r. przyjął  święcenia kapłańskie (Zgromadzenie Księży Sercanów (SCJ - Stadniki). Ukończył studia filozoficzno - teologiczne z tytułem magistra  teologii moralnej. Kilka lat posługiwał w Austrii jako wikariusz, następnie kilkanaście lat pracował na Białorusi (Parafia Miłosierdzia Bożego, Grodno-Wiszniowiec oraz Parafia Ostryna k. Grodna). W obu miejscowościach zbudował od podstaw kościoły. Następnie posługiwał w Parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Jana Chrzciciela w Krzęcinie k. Choszczna (Diecezja Szczecińsko - Kamieńska). Obecnie pełni funkcję administratora Parafii rzymskokatolickiej p.w. Świętej Trójcy w Chwarstnicy w dekanacie Gryfino k. Szczecina.

Ks. Tomasz Majchrzak

Ks. Tomasz Majchrzak - ur. 13 grudnia 1966 roku w Lipnicy Murowanej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Żegocinie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Bochni skierował swoje kroki do Seminarium Duchownego w w Tarnowie. Świecenia kapłańskie przyjął w roku 1991.  
   Posługiwał w Radłowie, Ociece, Męcinie i Jastrzębi. W latach  2000 - 2010 był proboszczem w Kamiannej (był następcą znanego pszczelarza - ks. dr. Henryka Ostacha). Był także kapelanem Polskiego Związku Łowieckiego - Zarząd Okręgowy w Nowym Sączu.
  Z dniem 1 lipca 2010 roku został przeniesiony z funkcji proboszcza w Kamiannej na stanowsisko proboszcza Parafii pod wezwaniem. Najśw. Maryi Panny Wniebowziętej w Woli Mędrzechowskiej - Dekanat. Szczuciński.

[parafia]