35 LAT POSŁUGI KSIĘDZA STANISŁAWA SZCZYGŁA

Jubileusz 35- lecia święceń kapłańskich Ks. Proboszcza Stanisława Szczygła.

Jubileusz 35- lecia święceń kapłańskich Ks. Proboszcza Stanisława Szczygła.

Jubileusz 35- lecia święceń kapłańskich Ks. Proboszcza Stanisława Szczygła.

    13 czerwca 2010 roku miał miejsce jubileusz 35 - lecia kapłańskiej posługi księdza proboszcza Stanisława Szczygła. Na uroczystej mszy dziękczynnej koncelebrowanej o godzinie 9: 00 ksiądz proboszcz modlił się w intencji parafian, zaś ksiądz Hieronim Kosiarski sprawował ofiarę w intencji ks. Proboszcza.
    Na uroczystej mszy św. nie brakło przedstawicieli wszystkich stanów - m.in. dzieci, młodzieży, ministrantów, scholi, rady parafialnej, strażaków, nauczycieli, przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca "Łąkta", a także pana Wójta Jerzego Błoniarza i przewodniczącego Rady Gminy Żegocina - pana Jana Marcinka. Przedstawiciele powyższych stanów na zakończenie mszy złożyli życzenia dostojnemu Jubilatowi i wręczyli kwiaty. Nie brakło wzruszeń, osobistych refleksji księdza Proboszcza, który aż 24 lata związany jest z parafią Łąkta, tworząc ją, rozwijając, sprawnie nią kierując, wspierając w potrzebie, wspomagając różne przedsięwzięcia we wsi i dbając o rozwój duchowy parafian.
    Piękną homilię wygłosił ksiądz Hieronim, który mówiąc wiele o uczynkach wypływających z serca, powiedział: ".Uczynki nie biorą się znikąd. One są takie, jakie jest serce człowieka. Serce - czyli wnętrze ludzkiej duszy. Gdy mówimy o swych uczuciach i swej duszy, o swym sumieniu, najczęściej używamy porównania do serca. Może jest tak dlatego, że serce jest tak bardzo ważne, aby człowiek mógł żyć. Jeśli zranimy kogoś w serce - prawie natychmiast umiera. Dlatego serce jest dla nas symbolem duszy, a więc czegoś niezbędnego, abyśmy mogli żyć duchowo i wiecznie. To w głębi naszego serca - naszego sumienia rodzą się pragnienia, myśli, uczucia i decyzje. Dopiero z nich wywodzą się uczynki, które widzimy. Tak więc to serce człowieka tak naprawdę decyduje o tym, jak on będzie postępował. Prawie zawsze uczynki odzwierciedlają to, jakie jest ludzkie serce. Jeśli jest złe - złe będą również ludzkie czyny, jeśli dobre, człowiek będzie szukał dobra. Jest przecież takie ewangeliczne powiedzenie: "Tam skarb Twój, gdzie serce Twoje".
     Pochodzący z Czermnej Ksiądz. Proboszcz Stanisław Szczygieł kieruje łąkiecką parafią od 1986 roku, a więc już 24 lata. Jest więc od samego jej początku. Wyświęcony w 1975 roku kapłan posługiwał najpierw w Parafii Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Dębicy, potem w Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzeźnicy koło Bochni, skąd trafił do Łąkty Górnej. Tutaj wraz parafianami, którzy szybko polubili swojego Proboszcza, w rekordowym czasie - trzech lat - zbudował, a następnie wyposażył kościół. Parafianie pod Jego kierunkiem zbudowali także plebanię, cmentarz z kaplicą cmentarną, a w ostatnich latach pięknie zagospodarowali plac przed kościołem i postawili Figurkę Matki Boskiej Fatimskiej. Ksiądz Jubilat znany jest także z tego, że nie tylko troszczy się o życie religijne parafii, ale także inicjuje i wspiera wiele działań społecznych w Łąkcie, Gminie Żegocina i powiecie bocheńskim. To w Jego parafii od samego początku jej istnienia  urządzane są dożynki parafialne. Ksiądz Proboszcz należy także do współtwórców Zespołu Pieśni i Tańca "Łąkta". Szczególnie upodobał sobie jednak straże pożarne. Wspiera strażaków, zwłaszcza ochotników, jak może. Zainicjował, chyba jako pierwszy w powiecie bocheńskkim "Strażackie Zaduszki". Należy do współorganizatorów corocznych spotkań opłatkowych strażaków. Nic więc dziwnego, że strażacy odwdzięczają Mu się wielkim oddaniem, ścisłą współpracą i szacunkiem. To na ich wniosek Ks. Stanisław Szczygieł został powołany 27 października 2003 roku na Duszpasterza (Kapelana) Strażaków Ochotników Gminy Żegocina, a w lutym na Zastępcę Kapelana Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Bochni. 
    Jest wiele dziedzin życia, w których aktywnie uczestniczy Ksiądz Jubilat. Uczestnicy niedzielnego nabożeństwa życzyli więc Księdzu Jubilatowi wiele zdrowia i sił oraz Łask Bożych, tak bardzo potrzebnych do realizacji kapłańskiej posługi Bogu i ludziom. Wierzą, że ta posługa trwać będzie przez wiele kolejnych lat.
    Póki co szykują się do kolejnego odpustu i parafialnych dożynek, które wzbogacają życie łąkieckiej parafii od samego początku.

      

[zegocina.pl.archiwum]

[parafia]