ŻEGOCIŃSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY

Albina Sroka - 1895 - 1977
ALBINA SROKA
1895-1977

    Albina Sroka z domu Fielek urodziła się w 1895 roku w Ostrawie, gdzie mieszkał i pracował jej ojciec. Po jego śmierci, jako mała dziewczynka wróciła z matką i bratem do Polski i zamieszkała w Bełdnie, skąd pochodziła jej matka. Gdy skończyła 18 lat, matka wydała ją za mąż za pochodzącego z Rozdziela Tomasza Adamczyka. Już w 1917 została wdową, gdy jej mąż zmarł w rosyjskiej niewoli. Nie mogąc podołać obowiązkom gospodarskim, a także wychowaniu synów, ponownie wyszła za mąż, za Sebastiana Srokę (ślub odbył się w 1918 roku). Żyli niezwykle skromnie. 12-osobowa rodzina często głodowała. Albina była bardzo zapobiegliwą kobietą, więc zajęła się handlem. Dzięki temu szczęśliwie przetrwała okupację, a rodzina miała chleba pod dostatkiem.
    W czasie okupacji, w jej domu często przebywali partyzanci z Armii Krajowej. Jeszcze długo po wojnie przyjeżdżali do niej w odwiedziny i pisali listy. Nigdy nie wstąpiła jednak do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, mimo że osoby znające jej wojenną działalność namawiały ją do tego.
    Za wychowanie 8 synów i córki otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Swoje dzieci wychowywała w karności i w wielkim szacunku dla ludzi. Doczekała się aż 26 wnuków.
   Znajomość katechizmu, literatury i historii Polski uznawała za podstawowy obowiązek każdego Polaka. Była bardzo oczytana. Każdą wolną chwilę spędzała na czytaniu, zwłaszcza książek historycznych. Zgromadziła także dość obszerny, domowy księgozbiór, który do dziś stanowi cenną rodzinną pamiątkę.
    Wiersze zaczęta pisać późno, dopiero pod koniec lat 50-tych. Były to przede wszystkim wiersze na uroczystości szkolne, prymicje, wesela i inne okazje. Jej utwory, pełne prostych rymów, są radosne, szczere i życzliwe. Czasem zawierają szczyptę humoru. Wiersze te często były recytowane podczas różnych okazji przez jej wnuczki. Kilka z nich zachowało się wśród rodzinnych pamiątek. W 200 roku zostały zamieszczone w dwóch niewielkich tomikach poetyckich: "Wiersze wybrane" oraz "Historia jednej kozy".
    Albina Sroka zmarła 4 grudnia 1977 roku i została pochowana na cmentarzu parafialnym w Żegocinie.

Rodzina Albiny Sroka (druga z lewej).

Albina Sroka podczas pracy w polu.

Rodzina Albiny Sroka (druga od lewej).

Albina Sroka podczas pracy w polu.

Albina Sroka z wnukami.

Albina Sroka.

Albina Sroka z wnukami.

Albina Sroka.

         [zegocina.pl]

[wstecz]