HISTORIA SZKÓŁ GMINY ŻEGOCINA
SZKOŁA  W   UJEŹDZIE

   Budynek szkoły w Ujeździe - w roku 1999 został rozebrany.

    Losy Szkoły w Ujeździe ściśle związane są ze Szkołą w Kierlikówce. Dziś trudno dokładnie ustalić historię tej szkoły, gdyż dostępne zapiski są bardzo skąpe. Wiadomo jednak , że ok.1875 .r. gromady: Ujazd, Kierlikówka i Rdzawa utworzyły jeden obwód szkolny. Początkowo izba szkolna mieściła się "Na foIwarku". Później, ok. r. 1900 przeniesiono ją do byłej karczmy dworskiej na tzw. Dębinę.
    W r. 1915 dotychczasowy obwód szkolny rozpadł się i Szkoła w Ujeździe działała samodzielnie. Niewiele też wiadomo o nauczycielach tej jednoklasowej szkoły powszechnej. Od 1.09.1925 r. obowiązki kierownika i nauczyciela tej szkoły objęła Genowefa Milasówna, późniejsza żona Augustyna Młynarskiego. Budynek, w którym pracowała mieścił tylko jedną salę i mieszkanie dla kierownika. W 1926 r., wbrew woli mieszkańców Ujazdu, połączono szkoły w Ujeździe i Kierlikówce.
     W 1954 r. mieszkańcy Ujazdu rozpoczęli budowę nowej szkoły. Powstał pod przewodnictwem kierownika Jana Stycznia komitet budowy szkoły (jego skarbnikiem byłą Jadwiga Niwicka - właścicielka dóbr w Ujeździe, sekretarzem Józef Wilowski - emerytowany Komendant Posterunku Policji i wielki przyjaciel szkoły, a członkami: Andrzej Kącki - sołtys Ujazdu i Józef Piwowarczyk). 6 czerwca 1957 r. dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. W akcie poświęcenia tego kamienia czytamy m.in. "Podnosi się szczególne zasługi hojnej ofiarodawczyni właścicielki dóbr w Ujeździe Jadwigi Niwickiej z siostra Józefą Kozubowską, Józefa Wilowskiego/.. ./ architekta Eugeniusza Wesołowskiego za bezinteresowne wykonanie planów, obywateli gromady Ujazd, za niezmordowaną pracę przy gromadzeniu materiałów budowlanych, Jędrzeja Kąckiego - sołtysa za współpracę, wszystkich gospodarzy z Ujazdu za ciężko zapracowany grosz oddany na budowę szkoły i wszystkiej ludności pracującej przy budowie, oraz kierownictwu szkoły Kierlikówka-Ujazd za inicjatywę''. Szkołę budowano ze środków Towarzystwa Popierania Budowy Szkół, datków społecznych, w tym dworu (dwór dał np.2/5 drzewa). Majstrem budowy był Wojciech Kępa z Żegociny.
     Wiosną 1938 r. do gotowej pierwszej sali wprowadzają się uczniowie. Wojna przerywa budowę szkoły. Od 1. IX.1940 r. kierownikiem tej szkoły zostaje Jan Przeniosło. We wrześniu 1940 r. w szkole mieszkają uchodźcy z Poznańskiego. 30. X.1940 r. udaje się wykończyć pokój i kuchnię i J. Przeniosło może zamieszkać w budynku szkolnym. 19.1.1945 Rosjanie zajmują szkołę na kwaterę.
     Po kilku dniach naukę wznowiono. Po powołaniu J. Przeniosły do wojska kierowniczką szkoły zostaje Władysława Styczniowa. Szkoły w Ujeździe i Kierlikówce uczą się razem. Od 1.II.1946 r. kierownikiem szkół jest ponownie Jan Styczeń, który powrócił z niemieckiej niewoli. Pomimo protestów mieszkańców Inspektorat Szkolny 9.IX.1946 r. ponownie łączy obie szkoły tworząc jedną, 6-klasową szkołę w Kierlikówce. W szkole tej uczą: Wł. i J. Styczniowie oraz Jan Przeniosło. W klasach w Ujeździe w zimie temperatura nie przekracza 5 stopni Celsjusza. Jesienią 1946 r. Jan Styczeń założył w szkole kółko teatralne. W kolejnych latach remontuje też budynek szkolny.
     Z chwilą wybudowania nowej szkoły w Kierlikówce budynek szkolny w Ujeździe przestaje być wykorzystywany na cele szkolne. Nadal mieszkają w nim nauczyciele (m.in. państwo Stanisław Ilcewicz). Mieści się tu Klub Ruchu, a sala szkolna staje się świetlicą wiejską. W obecnym roku Gmina w Trzcianie na wniosek mieszkańców Ujazdu budynek skomunalizowała.

[wstecz]