HISTORIA SZKÓŁ GMINY ŻEGOCINA
SZKOŁA FILIALNA W RDZAWIE

Szkoła Filialna w Rdzawie. Widok z 1998 r.

I. Historia szkoły.

     Szkołę w Rdzawie założono w roku 1899. Pierwszym kierownikiem i nauczycielem w tej szkole był Klimek. Nie istniał budynek szkolny. Uczono się w wynajętej izbie u Agaty Kubacklej. Ale jej dom spalił się w 1914 r. Przez I wojnę św. nauki wcale nie było. Po wojnie izba szkolna mieściła się u różnych gospodarzy: Mateusza Króla Musialskiego, Jakuba Króla.
Od r.1930 uczy tu Teresa Hargesheimerowa. Do szkoły, która mieści się w budynku Agaty Kubackiej, uczęszcza 60 uczniów. W r. szk. 1937/38 w 1-klasowej Publicznej Szkole w Rdzawię uczy się 4- oddziały (I-16 dzieci, II-7, IIl-10, IV-5) .W szkole działa koło PCK. sklepik, biblioteka. Nauczycielką jest wówczas H. Skrzymilkowa.
      8.V.1945 r. obowiązki nauczyciela objęła Julia Synowiec. Szkoła mieści się w budynku dworskim, który w kwietniu 1945 r. przekazano na szkołę państwową. Znajduje się tu 1 sala szkolna i mieszkanie dla nauczyciela. W szkole uczy się 54 uczniów. Dzieci z kl. V i VI uczęszczają do Kierlikówki. Od września 1951 r. uczy tu Tadeusz Szuba. Od 1.IX.1952 r. podniesiono stopień organizacyjny szkoły na szkołę 6-klasową o dwóch etatach. Nowym kierownikiem szkoły jest Fr. Orlicki, a od 1. IX.1954 Piotr Filipowski, który pracuje tu razem z Józefą Stawarz.
      W 1955 r., z inicjatywy przew. Kom. Rodz. Błażeja Króla utworzony zostaje komitet budowy nowej szkoły. Po wielu sporach udaje się jesienią 1955 r. wybudować fundamenty nowej szkoły. W r.1957 w 5 łączonych klasach uczy się w budynku podworskim 45 dzieci. Budynek grozi zawaleniem się, a budową nowej szkoły nadal trwa. Dopiero 22 kwietnia 1965 r. dzieci rozpoczynają naukę w nowej szkole.
     Od 1956 r. kierownikiem tej szkoły jest Aleksander Waligóra. To jego i komitetu budowy jest zasługą, że tę szkołę wybudowano. Po reformie szkolnej, od 1.IX 1965 r., są tu 4 klasy i 2 nauczycieli. W szkole i pięknym parku dworskim przebywają kolejne turnusy koloni zuchowych i harcerskich.
      W latach 70-tych spada w Rdzawię liczba dzieci. Szkole grozi zamknięcie. W r. szk. 1973/74 uczy się tu w dwóch klasach łączonych 29 dzieci. Od r. szk. 1974/75 szkoła w Rdzawię staje się Szkołą Filialną SP w Kierlikówce.
     W grudniu 1984 r. utworzono w Rdzawię oddział przedszkolny podległy SP w Kierlikówce. Pracuje w nim Małgorzata Dudziak. W r.1985 rozpoczyna tu pracę Małgorzata Gumulińska. We wrześniu 1988 r. reaktywowano tu kl. I. w r. następnym kl. II. Zatrudniono drugą nauczycielkę Janinę Tworzydło. Staraniem kierowniczki szkoły do budynku doprowadzono gaz a z funduszy Komendy ZHP z Tarnowa zmieniono pokrycie dachu z dachówki na blachę.

II. Stan obecny.

     W r. 1995 Szkoła Filialna w Rdzawię, podlegała SP w Kierlikówce, mając oddział przedszkolny i 3 oddziały: I - 11 uczniów, II+III - 6+4, IV-5 - razem 26 dzieci. Kierownikiem szkoły jest Lucyna Szpilka. W oddziale przedszkolnym pracuje Maria Zdebska, a w szkole Małgorzata Gumulińska,  Barbara Szumańska i na 1/2 etatu Barbara Burkowicz. Janina Tworzydło przebywa na urlopie wychowawczym. Wszystkie panie mają aktualnie średnie studia nauczycielskie (SN). Szkoła posiada niewielką kuchnię, wewnętrzne ubikacje, gaz, instalację wodną i ogrzewanie piecami kaflowymi. Dzieci uczą się w 5 salach. W szkole działa SKO i biblioteka szkolna. W szkole jest także mieszkanie dla nauczyciela (kuchnia, 2 pokoje - niestety zagrzybione). Sprzątaczką jest p. Szewczyk (1/2 etatu). Szkoła jest słabo wyposażona w sprzęt i pomoce. 

[wstecz]