ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA
SZKOLNE SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE W ROZDZIELU

Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu.

    W 1963 roku, z inicjatywy Czesława Blajdy - Kierownika Szkolnego Wojewódzkiego Ośrodka Krajoznawczo - Turystycznego przy Kuratorium Oświaty w Krakowie (pochodzącego z Rozdziela), zostało uruchomione w budynku Szkoły Podstawowej sezonowe schronisko młodzieżowe. Mieściło się w dwóch salach lekcyjnych, gdzie na ciasno ustawionych łóżkach piętrowych mogły spać 44 osoby, a umywalnie stanowiły miednice ustawione na korytarzu. Pierwszym kierownikiem Schroniska został Bronisław Lis - ówczesny dyrektor szkoły. Mimo spartańskich warunków lokalowych cieszyło się dobrą opinią turystów dzięki gościnności personelu i położeniu w otoczeniu pięknych widoków krajobrazu Beskidu Wyspowego.
    Walory krajobrazowo - wypoczynkowe, położenie przy ciekawych trasach turystycznych oraz budowa nowej szkoły w Rozdzielu zadecydowały o planach organizacji stałego schroniska młodzieżowego w budynku "starej szkoły".

    Staraniem Kuratorium Oświaty i Oddziału PTSM w Krakowie uzyskano decyzję Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Bochni przekazującą stary budynek szkoły na stałe schronisko młodzieżowe.
   Projekt schroniska został opracowany przez mgr inż. Zbigniewa Siudaka z Bochni. Na przełomie lat 1974/75 rozpoczęto budowę. Fundamenty w czynie społecznym wybudowali mieszkańcy Rozdziela dalsze prace wykonywał Zakład Gospodarki Komunalnej w Żegocinie. W związku z reformą administracyjną kraju w 1975 r. zaprzestano budowy. W następnych latach dzięki zaangażowaniu Naczelnika Gminy Żegocina Leopolda Grabowskiego ukończono budowę adaptując pomieszczenia planowanej remizy na klubo - kawiarnię i zaplecze kuchenno - socjalne schroniska. Uroczyste otwarcie nowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu miało miejsce 20.X.1979 roku.    
    Początkowo schroniskiem zajmował się pan Andrzej Rogala - pracownik Urzędu Gminy w Żegocinie. 15 lutego 1980 r. Kierownikiem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego została Janina Orzeł, pełniąc tę funkcje (od 1.IX.1997 r. jako dyrektor) do śmierci w kwietniu 2004 r. Następnym kierownikiem był jej syn - Jarosław Orzeł (2005 - 2010). Po nim funkcję tę objęła Elżbieta Cichońska (Cichońska-Darowska).

    W 1987 roku rozdzielskie schronisko zdobyło "Wyróżnienie Honorowe Brązowe", a w 1988 "Wyróżnienie Honorowe Srebrne" Zarządu Głównego PTSM w XXVIII Ogólnopolskim Współzawodnictwie Schronisk Młodzieżowych. Lata 90-te to rozwój bazy schroniska.
Po reformie administracyjnej kraju od 2000 r. schronisko zostało jednostką organizacyjną Starostwa Powiatowego w Bochni. Dzięki zaangażowaniu powiatu w 2002 r. przeprowadzono kompleksową przebudowę zaplecza kuchennego, a w 2008 modernizację dróg ewakuacyjnych.
    Obecnie  Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu, któego właścicielem jest Powiat Bocheński, jest obiektem całorocznym, zlokalizowanym w samodzielnym budynku liczącym 49 miejsc noclegowych. Organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad Schroniskiem jest Kuratorium Oświaty w Krakowie. Za świadczone usługi (pobyt i wyżywienie) pobiera opłaty według cennika zatwierdzonego przez Powiat Bocheński.

Otwarcie Schroniska w Rozdzielu.

Schronisko w Rozdzielu.

Schronisko - pokój.

Schronisko - świetlica.

Źródła:
1. Biuletyn Informacyjny opracowany z okazji 30-lecia Schroniska w Rozdzielu.
2.

[wstecz]