ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA
KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO JAKUBA W ROZDZIELU

Kościół w Rozdzielu.

Wnętrze kościoła w Rozdzielu.

Kościół Świętego Jakuba Apostoła w Rozdzielu – zabytkowa, gotycka, drewniana świątynia rzymskokatolicka z XV wieku, przeniesiona w latach 1985-86 z Królówki. Przebudowana w 1563 przez króla Zygmunta Augusta. Obecnie jest kościołem filialnym Parafii św. Mikołaja biskupa w Żegocinie.
  
   Architektura i wnętrze: Nawę świątyni przykrywa strop płaski z zaskrzynieniami, wsparty na słupach. Kościół oszalowany jest wewnątrz i na zewnątrz. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte trójbocznie. Z lewej strony do prezbiterium przylega zakrystia, a do nawy kaplica św. Józefa z 1876 roku. Nad wejściem głównym chór muzyczny. W kaplicy drugi chór - loża królewska. Od frontu do budowli przylega duża kruchta. W wejściu bocznym ostrółkowy portal z herbem Topór z XV wieku. Dach, o gotyckiej wysmukłości, przykryty jest gontem. Dach na kaplicy tworzy gontowa kopuła zwieńczona wieżą.
   
   Ołtarz główny - rokokowy, z XVII wieku, z figurą św. Jakuba i obrazem "Przemienienie Pańskie" na zasuwie, zrekonstruowany w 2016 roku. Wykonany przez Antoniego Pasionka z Jaworznej. Poprzednio tablica ołtarzowa w rzeźbą św. Jakuba wykonana przez Stanisława Parucha z Rozdziela.
   
    Ołtarze boczne - pseudobarokowe z końca XIX wieku wykonane w warsztacie Wojciecha Samka w Bochnii. Przeniesione z kościoła w Starym Wiśniczu i odnowione w 2016 roku:
- ołtarz boczny prawy - z obrazem Jezusa Miłosiernego.
- ołtarz boczny lewy - z obrazem Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus z 1860 roku namalowany w Oświęcimu przez Jana Stankiewicza.
- ołtarz w kaplicy bocznej - neogotycki ołtarz z XVI I wieku przeniesiony z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu.
  

    Większość wyposażenia kościoła w Rozdzielu pochodzi z XXI wieku, gdyż stare nie zachowało się lub postało w nowym kościele Królówce. Jest jednak kilka elementów przeniesionych z innych kościołów. Najstarsze elementy wyposażenia to:
- renesansowe chrzcielnica i kropielnica z 1540 roku, zrekonstruowana przez miejscowego kamieniarza Jana Stacha w 1987 roku.
- stacje Męki Pańskiej z XVII wieku, znalezione na starej plebanii w Żegocinie.
- konfesjonał z XVIII wieku przeniesiony z Trzciany, podarowany przez ks. Władysława Rysia, dwukrotnie spowiadał w nim ks. Karol Wojtyła - wikary z Niegowici, późniejszy papież Jan Paweł II.
- detale ciesielskie z XV wieku - m.in. portal ciesielski z herbem Topór.
   Kościół otacza dość duży plac kościelny, który jest ogrodzony stylizowanym ogrodzeniem, nawiązującym do kościoła. Na placu kościelnym znajduje się pomnik - kamienny obelisk ku czci śp. ks. prałata Antoniego Poręby, z którego inicjatywy przeniesiono ten kościół. Za kościołem, od strony północnej znajduje się grota z figurą NMP z Lourdes. Za schodami wejściowymi, zbudowanymi przed ogrodzeniem, dzwonnica z trzema uruchamianymi elektrycznie (liniowo) dzwonami: św. Antoni, Maryja, św. Jakub.
    Kościół znajduje się na "Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej".

Kościół w Królówce - przed przeniesieniem do Rozdziela.

Kościół w Rozdzielu - widok od strony wschodniej.

Kościół w Królówce - przed przeniesieniem do Rozdziela.

Kościół w Rozdzielu - widok od strony wschodniej.

Prezbiterium - wygląd sprzed rekonstrukcją w 2018 r. Kościół znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Prezbiterium - wygląd sprzed rekonstrukcji w 2018 r.

Kościół znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Źródła:

[wstecz]