ENCYKLOPEDIA ŻEGOCIŃSKA
ERYGOWANIE PARAFII W ŻEGOCINIE

Kopia aktu erekcyjnego.

  Erygowanie (łac. erigo - wznoszę) - pojęcie z prawa kanonicznego Kościoła katolickiego odnoszące się do założenia lub ufundowania kaplicy, kościoła, klasztoru, parafii lub diecezji przez uroczysty dekret biskupa lub Stolicy Apostolskiej.
  
W procesie powstawanie nowej parafii wyróżniamy dwa etapy: fundację i erekcje. Fundacje stanowi wstępny etap przygotowujący późniejszą erekcję. Teoretycznie erekcja możliwe była bez fundacji, biskup jednak nigdy nie zgadzał się na erygowanie nowej parafii bez zabezpieczenia jej odpowiedniej podstawy materialnej. Fundator przekazywał Kościołowi ową donację, którą przejmował biskup i w oparciu o nią erygował parafię. 
   Dokument erekcyjny dla parafii żegocińskiej nie jest znany, nie znamy także daty erekcji parafii. Istnieje dokument uważany za akt fundacyjny kościoła żegocińskiego z 1293 r. Oryginał dokumentu nie zachował się. Dokument znany jest z oblaty (wpisu) w księdze grodzkiej sądeckiej z 19.VII. 1647 r. W zapisie poprzedzającym oblatę zanotowano, że przedstawił go do wpisu w imieniu plebana żegocińskiego szlachcic Walenty Piotrowski.

  Treść dokumentu napisanego w języku łacińskim przetłumaczył na język polski i opublikował w dziele "Sądeczcyzna" (Kraków 1863, tom I, str. 183-184) Szczęsny Morawski - zasłużony badacz historii tych terenów.
   "Roku Pańskiego tysiąc dwieście dziewięćdziesiątego trzeciego. Wszystkim razem i każdemu z osobna, współczesnym i przyszłym niniejszą treścią wiadomo czynimy, że my Zbigniew Żegota, dziedzic Łąkty, idąc za radą zbawienną naszych przyjaciół, po dobrym namyśle, w pewnej nadziei zbawienia dusz naszych przodków, teraz żyjących i potomków, fundujemy kościół we wsi naszej Wola Żegota zwanej na cześć Boga Wszechmogącego i Świętego Mikołaja naszego patrona, który to kościół uposażamy z wszelką wolnością lasami, łąkami i ornymi polami bez wszelkiej przeszkody do użytku, posiadania i na dobry użytek obracania podług woli plebanów. Prócz tego nadaliśmy temu kościołowi młyn w rzeczonej wsi Wola Żegota leżący z wszelkimi prawami i wolnością jak go sami posiadaliśmy, na zawsze, nic tamże sobie albo naszym następcom nie rezerwując, lecz pełnomocnie darowaliśmy i darujemy. Ten to młynarz wiecznymi czasy będzie obowiązany co rok jedną grzywnę polską płacić plebanowi jako czynsz, także będzie obowiązany mleć bez miarki plebanowi, będzie obowiązany osiem dni robić, w własnym domu reparację przedsięwziąć i gdy trzeba będzie, znowu gontami pobić, odrzwia i drzwi we dworze będzie winien odnowić. Jego od wszelkich danin na zawsze zwalniamy. Temuż kościołowi po wszystkich płodach ziemskich, na które sami orzemy w obydwu Łąktach dziesięciny snopowe dajemy i wszyscy sołtysi nasi dziesięciny snopowe dawać są obowiązani po wieczne czasy. Także każdy kmieć we wsi Wola Żegota będzie obowiązany dawać dwa korce żyta i tyleż owsa. A w obu Łąktach i innych wsiach każdy z nich korzec owsa ma dawać po wieczne czasy, zagrodnicy zaś 1 1/2 korca owsa. Na tej rzeczy potwierdzenie pieczęć nasza się dołącza".
   
Dokument ten stanowił wstęp do późniejszej erekcji kościoła i parafii przez biskupa krakowskiego. W ten sposób włączono parafię w system administracyjno - prawny państwa polskiego. Pierwsza udokumentowana wzmianka o parafii w Żegocinie pochodzi z 1335 roku (spis świętopietrza).

Źródła:
1. Pączek Jerzy,  Dzieje kościoła w Żegocinie do XVIII wieku. Praca magisterska.
2. Morawski Szczęsny, Sądeczcyzna, Kraków 1863, tom I, str. 183-184

[wstecz]