Nowa odsłona serwisu zegocina.pl.

NOWA ODSŁONA PORTALU INTERNETOWEGO ZEGOCINA.PL - 04.07.2019

  

   Na początku 2001 roku, staraniem ówczesnego Wójta Jerzego Błoniarza i Tadeusza Olszewskiego, uruchomiony został oficjalny serwis internetowy Gminy Żegocina, redagowany w języku htm. Przez 18 lat zasoby tego serwisu ciągle ulegały poszerzeniu i obejmowały nie tylko informacje urzędowe, relacje z wydarzeń, ale także opracowania dotyczące wielu dziedzin życia gospodarczego, społecznego, w tym oświatowego, kulturalnego, sportowego, religijnego itd. Od 2003 roku relacje coraz częściej zawierały nie tylko fotografie, ale także materiały filmowe, czasem krótkie, później obszerniejsze. Powstało w ten sposób duże archiwum (teksty, zdjęcia, filmy itp. w sumie ponad 107 tys. plików), które może być przydatne dla celów naukowych i kształceniowych. W ciągu tych osiemnastu lat funkcjonowania serwisu zaglądaliście Państwo do niego ponad 4,5 mln razy, za co serdecznie Wam dziękujemy.
   W ostatnich latach nastąpiły zmiany, w tym prawne, zobowiązujące samorządy do zastosowania w prowadzonych portalach nowych, dostosowanych w określonych w przepisach wymogów technicznych, w tym ułatwień dla osób niedowidzących, niedosłyszących. Stosowany do tej pory system wprowadzania treści i ciągle wzrastająca liczba koniecznych do przekazania Mieszkańcom Gminy i osobom zainteresowanym  wiadomości i komunikatów spowodowały konieczność przeprowadzenia w serwisie dosyć radykalnych zmian.
   Zadania dostosowania portalu do nowych wyzwań podjął się Radosław Mikus, właściciel marki Wave Studio z Trzciany. Prace trwały ponad pół roku i wreszcie 4 lipca 2019 roku ukazał się Państwu właściwie nowy portal Samorządu Gminy Żegocina, w którym zachowano 18-letni dorobek poprzedniego autora - Tadeusza Olszewskiego. Starą wersję serwisu można oglądać pod adresem: archiwum.zegocina.pl
   Jak informuje Radosław Mikus nowa strona Gminy Żegocina została stworzona w oparciu o najnowsze technologie i standardy. Portal zaprojektowany został w standardzie Responsive Web Design, który zapewnia optymalny układ treści bez względu na rodzaj wykorzystywanego urządzenia. Wdrożenie systemu zawierało wiele aspektów, które musi spełniać strona publiczna. Jednym z najważniejszych jest spełnienie standardu tzw. dostępnych stron internetowych. Standard ten określają zasady postrzegalności, funkcjonalności, zrozumiałości i solidności witryny internetowej. Każda z wyżej wymienionych zasad zawiera wytyczne, które określają ogólne cele, jakie deweloperzy i edytorzy serwisów internetowych powinni osiągnąć, by zapewnić prawidłową dostępność treści internetowych. Do całego projektu należało podejść nieszablonowo. Nowy serwis działa w oparciu o dedykowany system zarządzania treścią, który został przystosowany po konsultacjach z pracownikami Urzędu Gminy do ich potrzeb. Efektem tego jest innowacyjny edytor treści, którego obsługa nie wymaga żadnej wiedzy programowania stron internetowych. System ten oferuje narzędzia do szybkiej i prostej pracy naszym redaktorom, a tworzenie nowych aktualności to przyjemność. Nowa strona została dopasowana do charakteru naszej Gminy. Zadaniem interfejsu oraz indywidualnego projektu graficznego jest łatwa nawigacja i natychmiastowe dostarczanie treści użytkownikowi. Według statystyk na dzień dzisiejszy jest to jedna z najlepiej zoptymalizowanych stron urzędowych w Polsce. W ramach tworzenia strony zostało również wykonane przeniesienie i konfiguracje strony na nowym dedykowanym serwerze hostingowym. Wykonana została również nowa konfiguracja kont pocztowych, dzięki czemu załatwianie spraw przez Internet powinno być szybsze i przyjemniejsze.
   Wdrożenie nowego oblicza portalu, to proces dosyć trudny i czasochłonny. Potrwa około 2 tygodni. Dlatego też zespół redakcyjny w składzie: Kamila Mirowska, Marcin Affek i Tadeusz Olszewski oraz autor nowej wersji serwisu Radosław Mikus proszą o cierpliwość i przepraszają za utrudnienia. Wszystko powinno dobrze funkcjonował około połowy lipca br.
   Zapraszamy do oficjalnego serwisu Gminy Żegocina. Stara wersja serwisu bedzie jeszcze w pewnym zakresie redagowana do końca 2019 roku.

Tekst, opracowanie, publikacja: Tadeusz Olszewski

[wstecz]