IV Mlodzieżowy Rajd Pieszy im. Czesława Blajdy - Rozdziele - Żegocina - 22,01,2019 r.

IV MŁODZIEŻOWY RAJD PIESZY IM. CZESŁAWA BLAJDY - 22.05.2019

   Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy realizuje swoje cele przez organizowanie spotkań informacyjno-edukacyjnych. wycieczek krajoznawczych oraz wystaw związanych tematycznie z działalnością statutową Stowarzyszenia -  tak stanowi Statut organizacji. Jedną z form realizacji tego celu są organizowane od 2016 roku Młodzieżowe Rajdy Piesze im. Czesława Blajdy, Patrona Stowarzyszenia, pochodzącego z Rozdziela i wielce zasłużonego geografa, etnografa, organizatora turystyki młodzieżowej oraz systemu schronisk turystycznych, w tym Młodzieżowego Schroniska w Rozdzielu.
   W tym roku Rajd został zorganizowany w dniu 22 maja. Organizatorom dopisało szczęścia, albowiem akurat w czasie trwania rajdu ustały na parę godzin intensywne opady deszczu. Ze względu na warunki pogodowe i rozmokłe szlaki turystyczne organizatorzy zmienili nieco trasę wędrówki, prowadząc ją drogami utwardzonymi (pętlą rozdzielską).
   Udział w Rajdzie wzięło sześć drużyn, które maszerowały razem z opiekunami. To w sumie ponad pięćdziesiąt osób. Trasę przemierzyły tym razem drużyny: "Szczęśliwa Ósemka" ze Szkoły Podstawowej w Bytomsku (opiekunka - Maria Nazimek), "Łąkieckie Druhy" ze Szkoły Podstawowej w Łąkcie Górnej (Anna Brydniak), "Kreciki" i "Smerfy" ze Szkoły Podstawowej w Żegocinie (Karolina Oliwa-Jurczyk), "Jelenie" z Zespołu Szkół w Żegocinie (Anna Kądziela) oraz "Rozdzielaki" (Katarzyna Cudejko). Na trasie przemarszu znalazły się takie miejsca jak: Przełęcz Widoma i Punkt Widokowy na Widomej, krzyż choleryczny pod Cubą w Rozdzielu, drewniany kościół w Rozdzielu, Pomnik Ofiar II Wojny Światowej w Żegocinie oraz kilka figur i kapliczek przydrożnych. Trudy wędrówki rekompensowały piękne widoki na otulone mgłą wzniesienia Beskidu Wyspowego,   
   Po pokonaniu trasy grupy przybywały do CKSiT w Żegocinie, gdzie zastępczo zorganizowano zakończenie rajdu (w poprzednich edycjach kończono rajdy w Parku Geologicznym (byłym kamieniołomie). Tu rozegrano konkursy, spośród których najważniejszy był test wiedzy o Patronie oraz zabytkach przyrody i atrakcjach turystycznych Gminy Żegocina. Były też dwa konkursy sprawnościowe. Po podliczeniu punktów okazało się, że w tej rywalizacji wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Rozdzielu.
   Krótką pogadankę o Czesławie Blajdzie wygłosił jego syn Mieczysław, który podkreśli, jak bardzo jego Tata umiłował swoją małą Ojczyznę. Dyrektorka CKSiT Monika Książka-Leśniak zaprosiła młodych turystów do udziału w imprezach turystycznych związanych z akcją "Odkryj Beskid Wyspowy". Podziw dla uczniów i ich odwagę wyraziła z kolei reprezentująca Wójta Gminy Sekretarz Joanna Pyrz, która wspólnie z działaczami Stowarzyszenia Mieczysławem Blajdą oraz Janem Trusiem wręczyła dyplomy i nagrody, ufundowane uczestnikom dzięki pomocy finansowej ze strony samorządu Gminy Żegocina. Nie zapomniano też o ufundowaniu dla uczestników imprezy posiłku.
   Za pomoc w organizacji Rajdu podziękował dyrekcjom szkół, nauczycielom, CKSiT, Wójtowi Gminy szefujący Stowarzyszeniu jego Prezes Zarządu Tadeusz Olszewski, który wyraził nadzieję, że uda się zorganizować kolejną, piątą już edycję Rajdu, która przypadnie w 25. rocznicę śmierci Czesława Blajdy.

IV Mlodziezowy Rajd Pieszy - 22,05,2019 r. IV Mlodziezowy Rajd Pieszy - 22,05,2019 r.
IV Mlodziezowy Rajd Pieszy - 22,05,2019 r. IV Mlodziezowy Rajd Pieszy - 22,05,2019 r.
IV Mlodziezowy Rajd Pieszy - 22,05,2019 r. IV Mlodziezowy Rajd Pieszy - 22,05,2019 r.
IV Mlodziezowy Rajd Pieszy - 22,05,2019 r. IV Mlodziezowy Rajd Pieszy - 22,05,2019 r.
IV Mlodziezowy Rajd Pieszy - 22,05,2019 r. IV Mlodziezowy Rajd Pieszy - 22,05,2019 r.

IV Mlodzieżowy Rajd Pieszy im. Czesława Blajdy - Rozdziele - Żegocina - 22,05,2019 r.

Relacja, zdjęcia, opracowanie i publikacja: Tadeuzsz Olszewski

FOTOGALERIA >>>

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]