Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja - 03.05.2019 r.

GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA - 03.05.2019

    Pierwsza dekada maja jest okresem świętowania kilku ważnych wydarzeń, zarówno religijnych, jak i rocznicowo - historycznych. 1 maja w kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, a w większości krajów świata to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r. 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej; święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
   3 maja kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej w 1656 roku, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.
   Święto Narodowe Trzeciego Maja – to polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja, ustanowione w 1919 i ponownie w 1990 roku. Obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. Kilka dni później, 8 maja świętujemy Dzień Zwycięstwa, upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. 
   Żegocińskie obchody majowych świąt miały miejsce w dniu 3 maja 2019 roku. Zostały one zorganizowane przez Wójta Gminy Żegocina oraz Centrum Kultury Sportu i Turystyki.  
    Wydarzenie rozpoczęło się w piątek 3 maja 2019 roku o godzinie 16:00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele parafialnym w Żegocinie przez ks. proboszcza Bogusława Pasierba. Podczas nabożeństwa teksty liturgiczne czytali radni Zofia Grabska, Ignacy Rożnowski i Wójt Gminy Wojciech Wrona. Kazanie poświęcone Patronce tego dnia - Maryi Królowej Polski, wygłosił ks. Mateusz Nowak. Nabożeństwo uświetniły poczty sztandarowe samorządu, szkól, jednostek OSP. Przyprowadziła je do świątyni Młodzieżowa Orkiestra Dęta CKSiT w Żegocinie, która uświetniła całą uroczystość nie tylko w kościele, ale także przy pomniku i w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie.
   Po Mszy nastąpił przemarsz pod Pomnik Ofiar II Wojny Światowej, pod którym delegacje samorządu, Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej i Szkoły Podstawowej w Bytomsku złożyły kwiaty i zapalone znicze. Spod pomnika wszyscy przemaszerowali do CKSiT. Dalszą część uroczystości poprowadziła Dyrektorka CKSiT w Żegocinie Monika Książka-Leśniak, któa powitała wszystkich uczestników uroczystości, w tym Starostę Bocheńskiego Adama Kortę oraz Przewodniczącego Rady Gminy Żegocina - Grzegorza Gołębia, radnych i wszystkich pozostałych gości..
   Po odegraniu i odśpiewaniu Hymnu Polski, rozpoczęła się część artystyczna. Najpierw zaprezentowali się uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Żegocinie, przygotowani przez dyrektora Tomasza Cudejko: Kamil Rosiek, Sandra Wilczek, Adrian Orzeł, Patrycja Fitrzyk, Zuzanna Fitrzyk, Gabriela Hojniak.
   Do zgromadzonych zwrócił się Wójt Gminy Żegocina, który przypomniał genezę i znaczenie Konstytucji 3 Maja. Następnie, po krótkim przemówieniu Starosty Bocheńskiego, głos zabrał major Wiesław Maciejowski, który odczytał nazwiska osób odznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej srebrnym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. Odznaczenie zostało przyznane w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej” dla rodziców, których troje lub czworo dzieci pełni lub pełniło nienaganną czynną służbę wojskową, To szczególne wyróżnienie zostało przyznane:  Genowefie Mroczek zam. Bełdno, Państwu   Barbarze i Eugeniuszowi Jachymczakom zam. Bełdno, Państwu Stanisławie i Zenonowi Gąsiorkom zam. Bytomsko, Pani Józefie Dziedzic zam. Łąkta Górna, Państwu Wandzie i Zdzisławowi Krawczykom zam. Łąkta Górna, Państwu Stanisławie i Andrzejowi Mrugaczom zam. Łąkta Górna, Państwu Maria i Janowi Piechom zam. Łąkta Górna, Państwu Halinie i Józefowi Skowronkom zam. Łąkta Górna, Państwu Marii i Józefowi Szewczykom zam. Rozdziele, Pani Zofii Jędrzejek zam. Rozdziele, Państwu Wiesławie i Stanisławowi Dudzicom zam. Żegocina oraz Pani Irenie Cichoń zam. Rozdziele. Tylko Pani Józefa Dziedzic , która jako jedyna z tego grona przyszła na uroczystość, odebrała osobiście medal, dyplom, kwiaty oraz upominek. Odznaczenie wręczył Jej Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Tarnowie – major Wiesław Maciejowski,a towarzyszyli mu Starosta Bocheński i Wójt Gminy Żegocina.
   Ostatnim punktem programu był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Łąkta”, któremu towarzyszyła kapela CKSiT w Żegocinie, prowadzona przez Mieczysława Kędrę. Widzowie mogli posłuchać kilku utworów wokalnych i zobaczyć kilka tańców przygotowanych pod kierunkiem choreografki zespołu - Pani Marii Dudek.
   Na zakończenie, dyrektor CKSiT Monika Książka-Leśniak podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, a zgromadzonym życzyła udanej majówki. Zaprosiła ich także do stołu, przy którym można było zjeść smaczne ciasteczka, napić się kawy, herbaty i soków.

Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja - 03.05.2019 r. Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja - 03.05.2019 r.

Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja - 03.05.2019 r.

Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja - 03.05.2019 r.
Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja - 03.05.2019 r. Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja - 03.05.2019 r.
Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja - 03.05.2019 r. Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja - 03.05.2019 r.

Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja - 03.05.2019 r.

Foto: K. Mirowska, T. Olszewski, teskt, filmik, publikacja: T. Olszewski

ZAPROSZENIE >>> FOTOGALERIA >>> RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]