WYJĄTKOWE PISANKI W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ - 12.04.2019

Pisanki A. Koseckiej z Żegociny.

  Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Trudno sobie to święto wyobrazić m. in. bez pisanek. Ich historia jest długa. Najstarsze pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego, wspominają o nim Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. 
   W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
   W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają w Polsce różne nazwy: drapanki - powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka; kraszanki powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. W okresie przedwielkanocnym wykonuje sie także oklejanki, nalepianki, pisanki ażurowe itd. Pomysłów na wykonanie wielkanocnych ozdobnych jajek jest wiele.
  Przepiękne kolorowe i ręcznie zdobione pisanki można właśnie podziwiać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żegocinie. Ich autorka - Pani Alicja Fąfara-Kosecka z Żegociny zajmuje się zdobieniem jajek już od wielu lat. To właśnie w naszej bibliotece prezentuje małą część ze swojej wspaniałej kolekcji. Wszystkie pisanki są ręcznie zdobione w tradycyjny sposób. Zachwycają bogactwem, różnorodnością wzorów i precyzją wykonania. Niestety tego typu pisanki to w dzisiejszych czasach już rzadkość.
    Dlatego trzeba je koniecznie zobaczyć! Serdecznie zapraszamy.

Materiał nadesłany. Publikacja" Tadeusz Olszewski

[wstecz]