II Konkurs - 2019 - laureatki z Żegociny.

SUKCESY UCZENNIC ZESPOŁU SZKÓŁ W ŻEGOCINIE - 5-6, 08.04.2019

   Otrzymaliśmy dwie korespondencje informujące o sukcesach uczennic Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Żegocinie. Są związane z II Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej "O Lilię Jadwigi Andegaweńskiej" oraz II Ogólnopolskiego Konkursu "o Lilie Jadwigi Andegaweńskiej". Uczennicom i ich Opiekunce serdecznie gratulujemy.

   W dniach 5 i 6 kwietnia 2019 roku odbył się w Krakowie finał II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej. Po eliminacjach szkolnych, które w całej Polsce odbyły się 23 marca 2019 roku, wyłoniono 20 drużyn z całej Polski, a każdą ekipę tworzyły trzy osoby.
   Z Zespołu Szkół w Żegocinie do drugiego etapu zakwalifikowały się trzy uczennice z klasy II Liceum Ogólnokształcącego: Aleksandra Adamczyk, Jolanta Jędrzejek i Monika Krawczyk. Uzyskały one najlepsze wyniki na etapie szkolnym, wyprzedzając o kilkadziesiąt punktów pozostałych uczestników etapu szkolnego.
    Organizator konkursu ks. proboszcz Archikatedry Wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki, świętujący właśnie piękny Jubileusz 40-lecia Kapłaństwa, powitał wszystkich uczestników z całej Polski w auli seminarium przy ulicy Podzamcze. Podkreślił, że przez pogłębianie wiedzy o Patronce Szkoły poznajemy historię naszej ojczyzny. Następnie ks. przedstawił Panie i Siostry Jadwiżanki, które przygotowały zagadnienia konkursowe. Powitał każdą drużynę wraz z opiekunem.
  Pierwsza eliminacja polegała na przedstawieniu "żywego obrazu" lub sceny z życia świętej Jadwigi. Jurorzy oceniali zaangażowanie wszystkich uczestników, kostiumy a także czas - należało nie przekroczyć 1 minuty. Ten etap konkursu pozwolił poczuć się wszystkim jak w teatrze. Sceny z życia Świętej Jadwigi, aktorskie zaangażowanie i wiedza historyczna uczennic wprawiła wszystkich w zachwyt. Dziewczyny z Żegociny przedstawiły moment koronacji i warto zaznaczyć, że nikt inny nie wybrał tej sceny. Najczęściej pojawiała się scena obrazująca fundację Kościoła Karmelitów na Piasku.
   Kolejny etap to kilkugodzinna runda pytań. W tym czasie opiekunowie drużyn nie mogli towarzyszyć uczestnikom. Dziewczyny musiały odpowiadać na wiele szczegółowych pytań dotyczących nie tylko życia świętej Jadwigi, ale także historii Jagiellonów i związków dynastycznych pomiędzy Piastami a Andegawenami.
   Trzecia runda pytań odbyła się w Katedrze na Wawelu, gdzie każda drużyna otrzymała zadania do rozwiązania. Liczył się czas i znajomość Katedry. Należało udzielić wyczerpujących odpowiedzi na pytania związane z zabytkami. Podczas tej gry terenowej szczególnie należało wykazać się wiedzą o Jagiellonach. Dla wszystkich uczestników możliwość tak dokładnego zapoznania się z Katedrą była wielkim przeżyciem. Na czas tego etapu zatrzymano ruch dla zwiedzających, a wszystko po to by zapewnić większy komfort uczestnikom konkursu. .
    Zmęczeni uczestnicy zostali zaproszeni przez Księdza proboszcza Zdzisława Sochackiego na obiadokolację do restauracji "Bazylia" przy ulicy Stradomskiej 13, a następnie na zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.
    Drugi dzień naszego pobytu w Krakowie rozpoczął się Mszą Świętą w Krypcie św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej. Uczennice z Zespołu Szkół w Żegocinie spotkało wyróżnienie, ponieważ organizatorzy poprosili nas o przygotowanie oprawy liturgicznej. Ola Adamczyk - czytanie, zaś psalm zaśpiewały Jola Jędrzejek i Monika Krawczyk. Modlitwę wiernych ułożyła się przeczytała opiekunka uczennic - Agata Flaga. Mszę Świętą ksiądz proboszcz Zdzisław Sochacki odprawił za wszystkich uczestników II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze.
    Po śniadaniu autokarami pojechano na Kopiec Kościuszki. Tam prof. Mieczysław Rokosz, przewodniczący Komitetu Kopca i Dzwonnik Wawelski, opowiedział zajmującą historię tego miejsca. Profesor zapoznał także z bohaterem narodowym jaki jest Tadeusz Kościuszko. Zwiedzono także Muzeum Tadeusza Kościuszki i Kaplicę błogosławionej Bronisławy. Kopiec po licznych remontach i dzięki zabiegom prof. Rokosza jest miejscem bardzo atrakcyjnym dla turystów.
   Królewski obiad o godzinie 14 w restauracji na Salwatorze zakończył spotkanie. Ponieważ 29 kwietnia br. przypada 40 - lecie kapłaństwa ks. proboszcza Zdzisława Sochackiego, któremu żegocińska szkoła tak wiele zawdzięcza, została zamówiona w intencji Księdza Msza Święta od społeczności Szkoły w dniu 10 maja o 17.30 na Wawelu.

Na finale Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej. Na finale Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej.
Na finale Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej. Na finale Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej.

Na finale Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej.

    8. kwietnia 2019 r. na stronie Katedry Wawelskiej ogłoszono wyniki II Ogólnopolskiego Konkursu "o Lilie Jadwigi Andegaweńskiej". Uczennice z Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Żegocinie: Aleksandra Adamczyk, Jolanta Jędrzejek i Monika Krawczyk zdobyły II miejsce w tym konkursie, wygrywając trzy srebrne lilie. Sukces dziewczyn cieszy, ponieważ okazały się doskonale przygotowane, wyprzedzając wielu uczestników z całej Polski. Licealistki, dzięki swojej wiedzy i postawie, godnie reprezentowały społeczność szkoły, rozsławiając Żegocinę. Wręczenie nagrody odbędzie się 7. czerwca 2019 r. na Wawelu.
   Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdobywczynie Srebrnych Lilii - 08.04.2019 r./

Zdobywczynie Srebrnych Lilii - 08.04.2019 r./

Zdobywczynie Srebrnych Lilii - 08.04.2019 r./

Materiał nadesłany: Agata Flaga, Opracowanie i publikacja: Tadeusz Olszewski

[wstecz]