Wycieczka do Meksyku - 2019.

PIELGRZYMKOWA WYCIECZKA DO MEKSYKU - 22.02.2019 - 04.03.2019

    W dniach od 22 lutego do 4 marca 2019 r. odbyła się pielgrzymkowa wycieczka do Meksyku, zorganizowana dla parafian z Żegociny i okolic. Miejscem docelowym była Bazylika Matki Bożej z Guadalupe.
    Otrzymaliśmy fotorelację z tej egzotycznej wyprawy, którą niniejszym zamieszczamy w formie swoistego dziennika podróży, sporządzonego przez jedną z uczestniczek - Panią Annę Rogala.
    Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej planuje zorganizować w kwietniu br. spotkanie z podróżnikami z Gminy Żegocina, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami i przybliżą nie tylko słowem i obrazem tak odległe kraje jak m. in. Chiny i właśnie Meksyk.

Dzień 1:   Guadalupe – Teotihuacán
   Na północ od miasta Meksyk, na niewysokiej górze Tepeyac znajduje się najświętsze miejsce w całej Ameryce Łacińskiej: Bazylika Matki Bożej z Guadalupe. Tutaj skierowaliśmy pierwsze kroki, by w ręce Matki oddać swoje życie i sprawy dla nas ważne i dla naszych rodzin. Tutaj ks. Proboszcz Bogusław Pasierb odprawił pierwszą na ziemi meksykańskiej Mszę świętą. Około 60 km na północ od Meksyku znajduje się miejsce archeologiczne Teotihuacán. Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych miejsc w Meksyku, którego nie mogło zabraknąć na trasie zwiedzania. Piramida Słońca i Piramida Księżyca ze swoją 2000-letnią historią zadziwiały swoim pięknem wszystkich pielgrzymów. Również piramidy Quetzalcoátl i Questzalpapalotl wyglądały imponująco. Wieczorem koncert mariachi i pokaz historyczny. Zrobiły na nas ogromne wrażenie piękne stroje, muzyka i taniec.

Dzień 2: Mexico City
   W sercu stolicy Meksyku można odnaleźć budynki z okresu sprzed kolonizacji  hiszpańskiej zwane pozostałościami stolicy Tenochtitlán. Najbardziej warte obejrzenia były: Palacio de Bellas Artes, Katedra oraz pałac rządowy, w którym znajdują się dzieła samego Diega Rivery (murale). Bulwar Paseo de la Reforma zaczyna się w historycznym centrum miasta i ciągnie aż do malowniczego parku Chapultepec. Tam znaleźć można różne muzea oraz zabytki takie jak Anioł Niepodległości. Xochimilco jest jedną z 16-nastu dzielnic Dystryktu Federalnego Miasta Meksyk, głównie znaną ze swoich “pływających ogrodów”. Płynie tu 180 km kanałów, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Wielu Meksykanów ze swoimi rodzinami pływa po kanałach gondolami zwanymi „trajineras”. Delektują się oni widokami oraz cieszą życiem w towarzystwie, muzyki mariachi i kilku piw. Uczestnicy pielgrzymki też mieli okazję płynąć i nawet śpiewać piosenki z muzykującymi mariachi.

Dzień 3: Tepozotlán – Tula –  Queretaro
   Tepozotlán jest jedną z pełnych magii wsi meksykańskich. Mieści się na północ od stolicy. Warto tu odwiedzić m.in. wielki kościół zbudowany przez Hiszpanów. Tula założona została w IX wieku przez Tolteków i była ich głównych centrum kulturalnym przez dekady. Ruiny zlokalizowane są około 30 km na północ od Meksyku i zdecydowanie były warte odwiedzenia. Miejsce to zwane jest Gigantami Tuli, gdyż przy wejściu znajdują się gigantyczne kamienne kolumny kształtem przypominające ludzi i bogów. Queretaro  jedno z najbogatszych miasteczek w Meksyku. Urocze centrum historyczne, jest najpiękniejsze na trasie niepodległości. Tuzin budynków historycznych świadczy o dużym znaczeniu miasta podczas dążenia do niepodległości Meksyku.

Dzień 4: Puebla – Cholula – Santa Maria Tonanzintla i San Francisco Acatepec – Tonanzintla –  Puebla
    Puebla, miasto aniołów, znana jest ze swojego Centrum Historycznego. Warte było odwiedzenia. Znajduje się tu na placu głównym Katedra, uważana za najwspanialszą w kraju. Dodatkową sławę temu miejscu przynosi mieszcząca się tu ogromna fabryka VW. VW Beetle był produkowany tu od 2007 i nadal jest często spotykany na meksykańskich drogach. Małe miasteczko Cholula słynie z mieszczących się tu największych piramid Azteków. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykłe wzgórze, gdzie Hiszpanie postawili kościół. Ze szczytu rozpościera się niesamowity widok na kolonialne miasto oraz  zaśnieżone szczyty wulkanów. Niewielkie miasteczka Santa Maria Tonanzintla i San Francisco Acatepec, oddalone o 35 kilometrów od Cholula, zwane są klejnotami okolicy. W Tonanzintla rdzenni mieszkańcy mieli swój udział w tworzeniu lokalnego kościoła nadając wszystkim elementom i statuom spektakularny, unikalny wygląd. Dlatego też odwiedzającym to miejsce nasuwa się pytanie, co jest ważniejsze: Chrześcijańskie Niebo czy Królestwo Tlaloca - boga deszczu. Kościół w Acatepec prezentuje elementy barokowe datowane na lata 1650-1750, kiedy styl ten przechodził swój złoty wiek  w Puebla.

Dzień 5: Tenango del Aire – Texco
    Podróż z Puebla pozwoliła zobaczyć jak żyją Meksykanie poza miastem, ciężko pracują uprawiając pole lub prowadząc małe kramiki, w których handlują czym popadnie. Obejrzeliśmy w Tenango del Aire podziemne piramidy – to było coś. Mszę Świętą mieliśmy w Kościele Palotynów, gdzie spotkaliśmy relikwie naszych świętych: Jana Pawła II, Siostry Faustyny i księdza Sopoćko oraz spotkaliśmy polskiego misjonarza, który opowiedział jak ciężka jest praca księdza w Meksyku.

Dzień 6: Texco – Acapulco
   Zwiedziliśmy Taxco, meksykańską “stolicę srebra”, zobaczyliśmy kopalnie srebra oraz to piękne miasto, które wyrosło „na srebrze”. Tu poczyniliśmy zakupy dla rodziny i znajomych. Miasteczko Taxco znane jest z wyrobów ze srebra, białej zabudowy oraz  barokowego kościoła znajdującego się na placu głównym. Kościół został ufundowany przez bardzo bogatego jubilera, którego pomnik stoi przy rynku. Ciekawym widokiem jest także liczba taksówek i turystów przemierzających ciasne, malownicze uliczki. Jadąc autostradą “El Sol” podążaliśmy za znakami na Acapulco. Przejechaliśmy przez górzysty teren Sierra Madre ( 3900m. n.p.m ), dojechaliśmy do Chilpanzingo, stolicy stanu Guerrero. Stąd ciągle kierowaliśmy się na Acapulco. Kilkukrotnie w ciągu dnia na klifie Quebrada ryzykuje życie kilku śmiałków, skacząc do wody z wysokości 35 m. Najbardziej niesamowite przedstawienia odbywają się wieczorami (około 21:30). Ostatni nurek skacze z pochodnią w całkowitej ciemności. To wspaniałe przedstawienie.

Dzień 7: Acapulco
    Czas wolny na odpoczynek nad morzem poświęciliśmy na samodzielne spacery po plaży, po mieście, kąpiel w oceanie lub basenie, wspólne rozmowy i zakupy wyrobów lokalnego rzemiosła na targu. Hotel położony tuż przy plaży pozwalał na upajanie się cudownymi widokami na zatokę Acapulco.

Dzień 8: Acapulco – Mexico City
   Czas wolny nad morzem szybko minął, popołudniu wyjechaliśmy do Mexico City. Wzdłuż autostrady prowadzącej z Acapulco do Miasta Meksyk rozpościera się zielony krajobraz zwany La Cima. Przy odrobinie szczęścia w bezchmurne dni można stąd zobaczyć wulkan Popocatepetl. Nam się to udało. Pogoda była znakomita. Stare powiedzenie mówi, że jeśli go zobaczysz na pewno wrócisz jeszcze do  Meksyku.

Dzień 9: Guadalupe
   Ponowna wizyta u Matki Bożej z Guadalupe. Bazylika Matki Bożej z Guadalupe wybudowana została w 1531 roku po tym jak dziewica objawiła się Juanowi Diego. Jest to aktualnie największe sanktuarium maryjne na świecie. Każdego roku 12 grudnia przybywają tu miliony wiernych z całego kraju by oddać honor „Mateczce” ( tak nazywają Maryję Meksykanie) w Bazylice. Tutaj ostatnia nasza Msza święta i ostanie westchnienia do Maryi w sprawach, które wieźliśmy ze sobą do tego cudownego miejsca. Potem lotnisko i wylot do kraju z międzylądowaniem w Amsterdamie.

FOTOGALERIA
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.
Na wycieczce w Meksyku - 2019 r. Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.

Na wycieczce w Meksyku - 2019 r.

Materiał nadesłany: AR, opracowanie: T. Olszewski

[wstecz]