Zebranie wiejskie w Żegocinie - 09.2018 r.

HARMONOGRAM ZEBRAŃ WIESKICH W GMINIE ŻEGOCINA - 03.2019

  Wójt Gminy Żegocina działając z upoważnienia Rady Gminy § I ust.3 i 4 Uchwały Nr V/41/2019 z dnia 1 marca 2019 r. w sprawie zarządzenia wyborów do organów sołectw Gminy Żegocina podaje harmonogram zebrań wiejskich sprawozdawczo - wyborczych w Gminie Żegocina.

HARMONOGRAM ZEBRAŃ WIEJSKICH SPRAWOZDAWCZO - WYBORCZYCH
W GMINIE ŻEGOCINA 2019 ROK

L.P.

NAZWA SOŁECTWA

MIEJSCE ZEBRANIA

DATA, GODZINA ZEBRANIA

PRZEWODNICZĄCY ZEBRANIA

1.

BEŁDNO

SALA SZKOLNA BEŁDNO

17 MARCA 2019R.
GODZ. 17-TA /NIEDZIELA/

PAWEŁ SZYMBARA

2 BYTOMSKO REMIZA OSP BYTOMSKO 23 MARCA 2019R.
GODZ. 17- TA /SOBOTA/
MARCIN FĄFARA
3

ŁĄKTA GÓRNA

SALA GIMNASTYCZNA
ŁĄKTA GÓRNA
24 MARCA 2019R.
GODZ. 17-TA /NIEDZIELA/

ZBIGNIEW MICHURA

4.

ROZDZIELE

REMIZA OSP ROZDZIELE

30 MARCA 2019 R.
GODZ. 17-TA /SOBOTA/

MAREK PAJOR

5.

ŻEGOCINA

SALA CENTRUM KULTURY

31 MARCA 2019 R.
GODZ. 17-TA  /NIEDZIELA/

ADAM  NOŻKIEWICZ

  

W przypadku braku quorum na zebraniu, zebranie odbędzie się w tym samym dniu, 15 minut po określonym czasie.

    Ustawa o samorządzie gminnym wskazuje, że zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym w sołectwie. Organizację, zadania i zasady wyborów jej organów nie zostały uregulowane w ustawie. Powinny one znaleźć się w statucie sołectwa, uchwalonego przez radę gminy, po konsultacjach z mieszkańcami. Najczęściej prawo udziału w zebraniu wiejskim posiadają wszyscy stali mieszkańcy sołectwa.
   Co do zasady, zebranie wiejskie zwoływane jest przez sołtysa z własnej inicjatywy, a także na żądanie określonej liczby mieszkańców uprawnionych do udziału w zebraniu. Ponadto, wniosek o zwołanie zebrania może zostać złożony przez radę gminy lub wójta.
   O terminie i miejscu zebrania wiejskiego decyduje sołtys, informując mieszkańców najpóźniej na 7 dni przed dniem zebrania.
Zebranie wiejskie zwoływane jest w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz czy dwa razy do roku. Statut sołectwa, uchwalony przez radę gminy wskazuje, jakie kompetencje posiada zebranie wiejskie. Dlatego mogą one różnić się w zależności od sołectwa.

Przykładowo, wśród zadań zebrania wiejskiego można wskazać:
1) wybór sołtysa i rady sołeckiej;
2) rozpatrywania rocznych sprawozdań z pracy sołtysa i rady sołeckiej;
3) decydowania o potrzebie, rodzaju i zakresie wykonywania przez mieszkańców sołectwa wspólnych prac społecznie użytecznych;
4) ustalania potrzeb sołectwa i zgłaszanie ich do budżetu gminy w terminie określonym uchwałą rady gminy w sprawie procedury uchwalania budżetu.
    Jednym z głównych zadań zebrania wiejskiego jest powołanie sołtysa (który jest organem wykonawczym sołectwa) oraz członków rady sołeckiej. Zebranie, na którym na być dokonany wybór sołtysa i członków rady sołeckiej zwołuje wójt gminy. On też określa miejsce, godzinę i dzień zebrania, a także wyznacza porządek zebrania. O terminie zebrania mieszkańcy powinni zostać poinformowani z wyprzedzeniem (na ogół 7- lub 14-dniowym).
   Wybór sołtysa i rady sołeckiej przeprowadza komisja, w skład której wchodzą trzy osoby wybrane spośród obecnych na zebraniu. Co oczywiste, członkiem takiej komisji nie może być kandydat na sołtysa czy członka rady sołeckiej.

Źródło: www.infor.pl

RELACJE Z ZEBRAŃ >>>

Materiał nadesłany, foto, wprowadzenie i cytat z infor.pl: Tadeusz Olszewski

[wstecz]