Gminne imprezy.

NARADA W SPRAWIE UROCZYSTOŚCI I IMPREZ GMINNYCH - 25.02.2019

     Przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Gołąb, Wiceprzewodniczący Zbigniew Michura, Komendant Gminny Janusz Stańdo, Proboszcz Parafii Łąkta - ks. Janusz Czajka, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej - Tadeusz Olszewski, Dyrektor CKSiT w Żegocinie - Mieczysław Kędra oraz dyrektorzy szkół (Katarzyna Sutor, Halina Pączek, Bożena Banaś (w zastępstwie Anny Rogala), Tomasz Cudejko oraz gospodarz i organizator narady - Wójt Gminy Żegocina - Wojciech Wrona - to uczestnicy spotkania zorganizowanego w dniu 25 lutego 2019 roku.
   Po powitaniu przybyłych Wójt Wojciech Wrona poinformował o celu tej narady, jakim było podjęcie uzgodnień w sprawie tegorocznych imprez i uroczystości gminnych. Półtoragodzinne spotkanie, w którym każdy z uczestników mógł się wypowiedzieć i zgłosić propozycje, zakończyło się ustaleniem kalendarza imprez i uroczystości, które organizować będzie samorząd lub będzie wspierał inne instytucje je organizujące.
   W trakcie dyskusji powstał kalendarz takich imprez. Oprócz tradycyjnych "Urodzin Żegociny", planowanych na dwa dni 10-11 sierpnia 2019 roku, znalazły się w nim:
- 3 maja 2019 roku - 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja,
- 30 czerwca 2019 roku - VII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki",
- 21 lipca 2019 - VII Złaz Turystyczny "Kamionna 2019",
- 1 sierpnia 2019 - 75. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego,
- 1 września 2019 - 80 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej,
- 8 - 9 listopada 2019 - XXII
Młodzieżowy Rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku",
- 11 listopada 2019 - 101 Rocznica Odzyskania Niepodległości (Narodowe Święto Niepodległości).
   Planowana jest także duża impreza regionalna "IX Festiwal Rosołu", organizowany przez LGD "Dolina Raby" (prawdopodobnie przy Bacówce na Zadzielu w Rozdzielu, termin jeszcze nie jest ustalony).
   To oczywiście nie są wszystkie imprezy, planowane na terenie Gminy Żegocina. Będą bowiem rózne przedsięwzięcia organizowane w swoich środowiskach przez szkoły, stowarzyszenia, straże pożarne, parafie itd. Na przykład Gminne Święto Strażaka jest planowane na 4 maja 2019 roku w Rozdzielu.
   Podczas spotkania wywiązała się dyskusja nad poziomem i czasem trwania imprez, zwłaszcza patriotycznych oraz udziałem w nich młodzieży szkolnej oraz pocztów sztandarowych, a także forma organizacyjną. Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zbigniew Michura zaproponował zorganizowanie z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej dużego koncertu patriotycznego na przykościelnym placu w Łąkcie Górnej. Dyskutowano także nad organizacją imprez w poszczególnych sołectwach. Przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Gołąb proponował organizowanie imprez w każdym sołectwie, a Tadeusz Olszewski zaproponował Turnieje Sołectw, organizowane w każdym roku w innej miejscowości.
   Zgłoszono jeszcze wiele istotnych i twórczych pomysłów oraz uwag. Jak wiele zmieni się w organizacji uroczystości okaże się w ciągu roku. Wiele zależy tutaj od Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, które jest na etapie powtarzanego konkursu na stanowisko dyrektora tej instytucji.
   Szczegółowe informacje o planowanych imprezach i uroczystościach publikowane będą w serwisach internetowych i na plakatach.

Narada u Wójta Wojciecha Wrony - 25.02.2019 r.

Narada u Wójta Wojciecha Wrony - 25.02.2019 r.

Narada u Wójta Wojciecha Wrony - 25.02.2019 r.

Tekst i zdjęcia: Tadeusz Olszewski

[wstecz]