W stołówce Szkoły Podstawowej w Żegocinie.

STOŁÓWKA SZKOLNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻEGOCINIE - 2018/2019

   Wszystkie szkoły i prowadzone przez nie stołówki odwiedziła na swoim objazdowym posiedzeniu Komisja Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Grabska. Jedna ze zgłoszonych uwag dotyczyła stołówki prowadzonej przez Szkołę Podstawową w Żegocinie.
   Pod koniec 2018 roku szkoła ta przeprowadziła wśród rodziców uczniów badania ankietowe, mające na celu poprawę działalności stołówki. Analiza ankiet spowodowała wiele zmian w żywieniu dzieci w prowadzonej przez szkołę stołówce, polegających m. in. na dostosowaniu jadłospisów nie tylko do wymogów żywieniowych, ale także gustów dzieci.
    W Gminie Żegocina we wszystkich szkołach funkcjonują szkolne stołówki. Niektóre z nich prowadzą tylko dożywianie uczniów, jak np. stołówka w Szkole Podstawowej w Bytomsku czy w Rozdzielu. Natomiast stołówki w Szkole Podstawowej w Łąkcie Górnej i Żegocinie oferują uczniom pełne obiady, ze zdrowymi surówkami, dodatkami, czasem wzbogacane dodatkowo deserem. 
   Kuchnia i stołówka szkolna w Szkole Podstawowej im. Świętej Kingi w Żegocinie lokalizowana jest w podziemiach budynku szkolnego i funkcjonuje od lat siedemdziesiątych minionego stulecia. W ostatnich latach została generalnie zmodernizowana i obecnie jest nieźle wyposażona w sprzęt kuchenny. Oprócz remontu pomieszczeń kuchni i stołówki, wyposażono ją w nowe meble: stoły i krzesła.
    W Żegocinie ze szkolnej stołówki korzysta obecnie ponad 120 uczniów, z wszystkich funkcjonujących w kompleksie budynków szkół, tj. szkoły podstawowej, gimnazjum, zawodówki i liceum (żywienie 21 z nich jest refundowane przez GOPS w Żegocinie). Większość z nich stanowią uczniowie najmłodsi, czyli uczniowie szkoły podstawowej. Posiłki przygotowuje tutaj grupa trzech kucharek, którymi kieruje szefowa kuchni - pani Franciszka Strączek. O zaopatrzenie w produkty i właściwe funkcjonowanie szkolnej stołówki dba pani intendentka - Józefa Jelonek.
    Ciepły posiłek w szkole powinny mieć, zwłaszcza w okresie jesieni, zimy i wiosny wszystkie dzieci szkolne. W Żegocinie spożywać przynajmniej jedno danie mogłoby jeszcze więcej dzieci. Nie zawsze chcą z tego jednak korzystać, a niektórych rodziców wciąż trudno przekonać, żeby zamiast 3 zł na niezdrowe chipsy, dali tę samą kwotę na gorącą, zdrową zupę, czy drugie danie. Niskie koszty obiadów (3,50 zł pełny obiad, 2,30 zł samo II danie, 1,20 zł tylko zupa)  i ich wysoka jakość także powinny zachęcać. Przerwy szkolne dostosowane są czasem trwania do potrzeb dzieci stołujących się i każde dziecko zdąży zjeść obiad na przerwie obiadowej.   
    Kucharki przeszły niezbędne szkolenia, udoskonalają sukcesywnie jadłospis, aby był zdrowy i zgodny z obowiązującymi przepisami o żywieniu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jadłospis jest zamieszczany na tablicy przy stołówce oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce "Rada Rodziców", aby i rodzice mogli sprawdzać co jest w danym dniu na obiad. - Zachęcamy jeszcze niezdecydowanych rodziców do odwiedzenia stołówki i zapisania swojej pociechy na obiady - apeluje Dyrektorka Szkoły - Pani Anna Rogala.

W stołówce Szkoły Podstawowej w Żegocinie.

W stołówce Szkoły Podstawowej w Żegocinie.

W stołówce Szkoły Podstawowej w Żegocinie.

W stołówce Szkoły Podstawowej w Żegocinie.

W stołówce Szkoły Podstawowej w Żegocinie.

W stołówce Szkoły Podstawowej w Żegocinie.

W stołówce Szkoły Podstawowej w Żegocinie.

Tekst: Anna Rogala, Tadeusz Olszewski. Foto: Anna Rogala

[wstecz]