Nowości w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żegocinie.

NOWOŚCI W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ŻEGOCINIE - 01.2019

   Gminne Biblioteka Publiczna w Żegocinie podjęła ostatnio trzy cenne działania i unowocześnienia, które poszerzają możliwości tej instytucji. Informuje o nich kierowniczka GBP - starszy kustosz Małgorzata Bury.
   Pierwszą z nich jest możliwość wyszukania, wybrania, rezerwacji dowolnej książki znajdujacej się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żegocinie, która znalazła się trzy lata temu w systemie "MAK+" i to stworzyło takie właśnie możliwości. Wystarczy zarejestrować się w portalu szukamksiazki.pl i wyszukać poszukiwaną książkę znajdującą się wśród ponad 11 tys. pozycji znajdujących się w bibliotece. Dzięki temu można uniknąć takich sytuacji, że udajemy się do siedziby bilioteki w wielofunkcyjnym budynku CKSiT w Żegocinie i dopiero tam dowiadujemy się, że takiej książki tam w ogóle nie ma, albo jest wypożyczona. Teraz można to sprawdzić w domu, pod adresem internetowym: https://szukamksiążki.pl/SzukamKsiazki/katalog/index.html?selectedBib=1041 lub klikając w poniższy baner.

Szukam książki

   Drugą z nowych możliwości w żegocińskiej bibliotece dostęp do poszerzonej wersji portalu "Academica". Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna "Academica" jest innowacyjnym narzędziem pozwalającym na udostępnienie w bibliotekach naukowych i publicznych na terenie całego kraju kilkuset tysięcy publikacji naukowych. Dzięki systemowi elektronicznych wypożyczeń międzybibliotecznych użytkownicy bibliotek mają możliwość natychmiastowego dostępu do współczesnych publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy z poszanowaniem zapisów prawa autorskiego.
    Głównym celem systemu Academica (jest realizowany pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej przez Bibliotekę Narodową oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową) jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Wysyłka książek drogą pocztową została zastąpiona dostępem do zbiorów Biblioteki Narodowej za pomocą dedykowanych terminali, zlokalizowanych w bibliotekach naukowych i publicznych w całej Polsce.
   Rejestracja czytelników korzystających z systemu Academica odbywa się za pomocą kart bibliotecznych. Nie jest to zatem tylko kolejna biblioteka cyfrowa, lecz system, który ułatwia codzienną pracę bibliotekarzom i czytelnikom.
Academica pozwala na dostęp do ponad pół miliona pełnotekstowych publikacji – monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism. Stale rozbudowywane zasoby Academiki obejmują współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne, które są przedmiotem badań naukowców. Tak ogromna baza wiedzy stanie się z pewnością ważnym narzędziem w nauce, pracy badawczej oraz dydaktycznej.

Serwis Academica.edu.pl

    Trzecia innowacja to bookcrossing, który polega na pozostawianiu przeczytanych książek w bibliotece po to, by ktoś inny mógł je wymienić i przeczytać wybrane. Na razie ma skromny zakres. Przynoszone książki można zostawiać w specjalnie przygotowanym koszu i stamtąd też wybierać dowolna książkę do czytania, na zasadzie: przynoszę jedną, zamieniam na jedną, przynoszę dwie własne, zabieram dwie pozostawione przez kogoś innego. Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Idea bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Równolegle uruchomiono dwa polskie portale bookcrossingowe: pierwszy (www.bookcrossing.pl) z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego i drugi (www.gazeta.pl/podajksiazke) – za sprawą Tomasza Brzozowskiego.

W żegocińskiej bibilotece. W żegocińskiej bibilotece.
W żegocińskiej bibilotece. W żegocińskiej bibilotece bookcrosing.
W żegocińskiej bibilotece. W żegocińskiej bibilotece.

W żegocińskiej bibilotece.

   Gminna Biblioteka Publiczna w Żegocinie przystąpiła także do promocji czytelnictwa, realizowanej poprzez kampanię Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko, które przyjdzie z mamą lub tatą do Gminnej Biblioteki Publicznej w Żegocinie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę “sówkę”, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Jest też coś dla rodziców takiego małego czytelnika. Rodzice otrzymują wydawnictwo "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”. To pięknie wydana broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.
    Zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania biblioteki w Żegocinie i jej filii w Łąkcie Górnej i korzystania z tradycyjnej wypożyczalni lub z nowych propozycji, o których pisałem powyżej.

SERWIS INTERNETOWY GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W ŻEGOCINIE >>>

[wstecz]