Koła Gospodyń Wiejskich.

NOWE PRZEPISY O KOŁACH GOSPODYŃ WIEJSKICH - 29.11.2018

    Sejm uchwalił ustawę o kołach gospodyń wiejskich. Koła będą mogły w końcu funkcjonować samodzielnie, a przede wszystkim zyskają osobowość prawną. Muszą jednak zarejestrować się w ARiMR. Funkcjonujące w naszym kraju KGW nie mają osobowości prawnej. W sytuacji, gdy nawet nie podlegają kółkom rolniczym, nie mogą samodzielnie występować o dotacje. Gdyby natomiast miał je wesprzeć samorząd terytorialny, pojawia się problem z rozliczeniem ewentualnego wsparcia finansowego. To się zmieni, albowiem 25 listopada 2018 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę Ustawą o kołach gospodyń wiejskich, która weszła w życie 29 listopada br. Zgodnie z nią koło gospodyń wiejskich ma być dobrowolną społeczną organizacją mieszkańców wsi, aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich.
    Dzięki nowym przepisom, te zasłużone dla wsi organizacje, kultywujące polski folklor i tradycje otrzymają osobowość prawną. Będą także miały możliwość ubiegania się poprzez ARiMR o wsparcie z budżetu Państwa. Wprowadzone przepisy mają zapewnić Kołom Gospodyń Wiejskich szybką rejestrację oraz wsparcie finansowe ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Zgodnie z ustawą, na terenie jednej wsi może mieć siedzibę tylko jedno koło gospodyń wiejskich. Jednak tego warunku nie stosuje się wobec kół, które działały przed 29 listopada 2018 r. Nadzór nad działalnością koła będzie sprawował Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
   Ustawa określa maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich na realizację ich zadań jeszcze w 2018 r. na poziomie 90 mln zł.
   
    Koła gospodyń wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Obecnie jest ich około 21 tysięcy, powstałych w ramach kółek rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia. Na terenie Gminy Żegocina nie funkcjonuje żadne, zarejestrowane Koło Gospodyń Wiejskich, choć, jako nieformalne, często udzielały się podczas róznych uroczystości gminnych. Ale oto pojawiła się okazja, aby takie oficjalne Koła (lub Koło Gminne) powstały i uzyskały rejestrację, zyskując tym samym możliwość pozyskiwania zewnętrznych funduszy.

LINKI

[wstecz]