11weekendzzabytkami2018-00.jpg (24469 bytes)

    Bocheńszczyzna, oprócz pięknych krajobrazów i ciekawego położenia, usiana jest pamiątkami z przeszłości. Wiodły przez nią szlaki kupieckie, pielgrzymie, często była areną przemarszu wojsk – swoich lub obcych. Zamieszkiwali ją ludzie pracowici i zaradni. Pozostały po nich pomniki przeszłości, niektóre monumentalne, jak zamki, kościoły i dwory, inne skromniejsze, ale jedne i drugie warte zatrzymania się, zadumy nad przeszłymi czasami, podziwu dla kunsztu minionych pokoleń.
    Starostwo Powiatowe w Bochni zaprasza na „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego” (w tym roku wypada w dniach 8 i 9 września). Wydarzenie to przybrało już charakter cykliczny, a jego ideą jest udostępnienie mieszkańcom i turystom najciekawszych obiektów i miejsc znajdujących się na terenie Powiatu. Są to miejsca na co dzień niedostępne, bądź takie których zwiedzanie wiąże się z opłatami. Dzięki uprzejmości wielu osób zarządzających instytucjami kultury, chcemy przybliżyć zwiedzającym piękno Ziemi Bocheńskiej.
   
W tegorocznym programie można znaleźć aż 45 punktów. Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 50% rabat na zjazdy. Na wszystkich, którzy w ten weekend zdecydują się odwiedzić Powiat Bocheński, będzie czekać wiele niecodziennych atrakcji. Będzie można m.in. odkryć tajemnicę Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, zobaczyć najstarszy i zarazem najcenniejszy Kościółek w Małopolsce - kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, przenieść się w odległe stulecie za sprawą trasy multimedialnej bocheńskiej Kopalni Soli, podziwiać piękne okazy w Muzeum Motyli czy obejrzeć ruiny na co dzień niedostępnego Klasztoru Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego, ale także odwiedzić lokalne winnice, czy podglądnąć staropolską kuchnię.
   Na terenie Gminy Żegocina udostępnione dla turystów bedą dwa obiekty:

Kościół pw. Św. Jakuba Ap. w Rozdzielu.

Izba Regionalna w Żegocinie.

Kościół pw. Św. Jakuba w Rozdzielu
Miejsce: Rozdziele, 32-731 Żegocina
Zwiedzanie: sobota 8.09 w godz. 13.00-16.00
Wejście z przewodnikiem o pełnych godzinach.

Galeria i Izba Regionalna w Żegocinie
Budynek Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie
Zwiedzanie: sobota 8.09 w godz. 12.00-16.00
Wejście  12 - 16, dyżur przewodników.

     W programie "Weekendu z zabytkami" znajdują się również wykłady, wystawy, gry terenowe, wycieczki szlakiem pomników historii czy spacery po ciekawych miejscach. Polecamy Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego działające przy Stowarzyszeniu LGD „Dolina Raby” w Chrostowej. W dniach 8 - 9.09 Muzeum będzie czynne dla zwiedzających w godz. 14:00 – 18:00 i dodatkowo od godz. 15:00 odbędą się warsztaty kulinarne wraz z degustacją. W tym roku potrawę regionalną przygotuje
nowo powstałe Koło Gospodyń Wiejskich Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Trzciany.
    W sobotę 8 września zapraszamy na plac pod Kominem, gdzie wspólnie będziemy świętować 770. urodziny Kopalni Soli Bochnia, od godz. 16.00 przewidziano animacje dla dzieci oraz koncert jednej z legend polskiego rocka - "Trubadurów" Natomiast na dziedzińcu Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni wystąpi światowej sławy muzyk Daryl Stodes & Friends.

WYKAZ OBIEKTÓW DO ZWIEDZANIA >>>

    Wszystkich miłośników zabytków, odkrywców tajemnic i pięknych widoków którzy odwiedzą bocheńszczyznę zapraszamy na Muzyczne zakończenie "Weekendu z zabytkami". Spotkamy się w Parku Rodzinnym Uzbornia 9 wrzesnia o godz. 15.00. Na początek na scenie Amfiteatru zaprezentują się uczniowie Szkoły Muzycznej z Mikluszowic. Następnie trening fitness dla każdego poprowadzi charyzmatyczna Anna Adamczyk z "Barbell Club" Bochnia . Trening będzie otwarty więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się w aktywne popołudnie. Kolejny punkt programu to spotkanie z himalaistami Sylwią Bajek i bochniakiem Szczepanem Brzeskim ta urocza para zaprowadzi nas do świata wspinaczki górskiej, opowie o tym jak zacząć chodzić po górach i jak skompletować ekwipunek .
    Wieczorny program rozpocznie koncert Orkiestry Dętej z Baczkowa z którymi zaśpiewają: Monika Polak,Justyna Janik oraz co jest niespodzianką mieszkający w USA Daryl Strodes, i mieszkający w Bochni Robert Mastalerz – wokalista zespołu "4Szmery", ale żeby nie było tak ostro to na akordeonie Grzegorz Kukuła zagra tango.
    Następnie wystąpią gwiazdy wieczoru – aktorzy znani ze szklanego ekranu, ostatnio występujący w progranie "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" - Agnieszka Włodarczyk, Kaja Paschalska, Barbara Melzer, Bilguun Ariunbaatar i Artur Chamski. Artyści wcielą się w gwiazdy polskiej i światowej estrady i zaprezentują kilkanaście znanych utworów takich artystów jak m.in. Prince, Cher, Sabrina, Izabela Trojanowska czy Psy. Ten wyjątkowy dzień zakończymy widowiskowym projektem ogniowo pirotechnicznym „Oparzelisko” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego.
    Wszyscy, którzy pojawią się na Uzborni mogą wziąć udział w warsztatach z rysowania i malowania dla najmłodszych, które poprowadzi Kinga Magdoń z Pracowni Artystycznej "Rerum". W świat ręcznie zdobionej ceramiki dekoracyjnej zaprowadzi nas pracownia "Marco" z Wiśnicza, która poprowadzi warsztaty ceramiczne. Sztukę szydełkowania i szycia maskotek zgłębimy dzięki grupie "Małopolanki tworzą być kobieta z pasją".
   Pokaz wizażu i porady wizażystki to zobaczymy na stoisku Drogerii "Kamelia". Tam również będą zniżki, rabaty i próbki kosmetyków. Na każdą z Pań, która się pomaluje na stoisku drogerii będzie czekał fotograf - Katarzyna Piszczek ze stoiskiem profesjonalnej fotografii studio.pl, która zapreznetuje również fotografię podwodną.
   Wartościową wiedzą o treningach podzielą się trenerzy "BarbelClub" Bochnia, Anna Adamczyk, Daniel Bibro i Jakub Leśniak. Odżywianie, plany treningowe, porady dietetyczne, ćwiczenia, o tym wszystkim będzie można porozmawiać z trenerami z "Barbella". Prowadzone tam będą także zajęcia sportowe dla dzieci.
    Już od samego początku najmłodszym uczestnikom imprezy będą towarzyszyć konkursy, malowanie twarzy, pokaz gigantycznych baniek mydlanych czy spotkanie z klaunem na szczudłach.
    Pasjonatów zdrowego odżywiania zapraszamy na stoisko Restauracji "Zalesie", która poprowadzi konsultacje w zakresie cateringu dietetycznego, będzie można również skosztować ich produktów, a dużą dawkę przygody zapewni dmuchana, wysoka na 8 metrów, ścianka wspinaczkowa. Będziemy mogli również wesprzeć nasze kochane zwierzaki, a to dzięki zbiórce środków na działalność Stowarzyszenia Bochnianie Bezdomniakom, które zawita również ze zdjęciami swoich pupili.
   Jest niesamowita okazja, by oprócz niebanalnych doznań, dostarczyć sobie odrobinę adrenaliny, wiele uśmiechu, radości i niecodziennych przeżyć.
    Zachęcamy do udziału.

    Kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszyło tegorocznemu, bogatemu programowi „Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”. Oprócz wyjątkowych miejsc, ciekawej historii regionu, uczestnicy mogli zasmakować kuchni regionalnej, udać się na spacer historyczny lub wziąć udział w rajdzie rowerowym. Ten autorski projekt powiatu bocheńskiego realizowany jest od 11 lat, a od 4 lat odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
    Największym zainteresowaniem cieszyła się kopalnia soli. Pomimo tego, iż była częściowo płatna, pod ziemię zjechało prawie 900 osób. Moda na zwiedzanie winnic dotarła również w nasz region, czego dowodem były tłumy, które przewinęły się przez winnice w Łazach (zwiedziło ją 800 osób) i Chronowie (250).
   Dużym zainteresowaniem cieszyło się jak zwykle wśród małych i tych trochę większych Muzeum Motyli (650 osób) i spotkanie z pasjonatem i kolekcjonerem motylich okazów Jackiem Kobielą. Kościółek św. Leonarda w Lipnicy odwiedziło prawie 350 osób, tyle samo zobaczyło ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych, znajdujące się na terenie Zakładu Karnego. Dzięki wykonanej przez jednego z osadzonych makiecie, zwiedzający mogli się przekonać jak wyglądało to miejsce w XVII wieku, jak również posłuchać o założycielu i fundatorze klasztoru Stanisławie Lubomirskim.
   Z weekendowego programu chętnie wybierano spacery tematyczne, a było ich nie mało. Szlakiem Króla Kazimierza Wielkiego zabrała uczestników Zofia Sitko, ze Stanisławem Mrozem można było podążać szlakiem żydowskim, a z Iwoną Zawidzką odwiedzić cmentarze żydowskie w Bochni i Nowym Wiśniczu. Z Renatą Jonak można było przenieść się w odległe czasu i posłuchać o historii Wiśnicza oraz najważniejszych zabytkach architektonicznych miasta. Spacerem na Kamienie Brodzińskiego można było się wybrać z Katarzyną Matras, a Beata Sowa zabrała przybyłych m.in. szlakiem świętych.
   Łącznie z propozycji weekendowego zwiedzania, w tym roku skorzystało około 6700 osób, m.in. z Wrocławia, Mielca, Krakowa czy Tarnowa. Miejsca w Gminie Żegocina zaproponowane turystom nie cieszyły się w tym roku szczególnym zainteresowaniem. Kościół w Rozdzielu i Izbę Regionalną zwiedziło tylko kilkanaście osób. Oprowadzali ich: Jarosłąw Orzeł w Rozdzielu oraz Zdzisław Janiczek i Czesłąw Pączek w Żegocinie.
   -  Bardzo się cieszę, że mogliśmy przeżyć kolejny udany weekend, a dzięki wyjątkowym osobom, które angażują się w organizację tego wydarzenia, mogę śmiało potwierdzić, że są kolejne pomysły na przyszłoroczne spotkanie z zabytkami. Dziś przede wszystkim chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim ludziom kultury, bo bez nich nie byłoby to możliwe - podsumowuje Ludwik Węgrzyn, starosta bocheński.
    Patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

[wstecz]