Winieta Ziemi Bocheńskiej.

"ZIEMIA BOCHEŃSKA" POŻEGNAŁA SIĘ Z CZYTELNIKAMI

   Po raz pierwszy od wielu lat, nie kupicie Państwo "Ziemi Bocheńskiej" - gazety o zasięgu powiatowym, wydawanej od listopada 1991 roku i nie przeczytacie w niej życzeń wielkanocnych. W ostatnim wydaniu (winieta w górze strony) Redaktor Naczelny - Piotr Skoczek, poinformował Czytelników o zakończeniu wydawania czasopisma.
   Początkowo gazeta była wydawana przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bochni, a na łamach pisma poruszano problematykę dotyczącą regionu bocheńskiego – głównie gminy Bochnia. Po roku ukazywania się gazety jej wydawanie zostało zawieszone aż do stycznia 1995 roku, kiedy to reaktywowano „Ziemię Bocheńską” - jako niezależny miesięcznik. Nowa - stara gazeta szybko zdobyła sobie uznanie Czytelników, co na ówczesnym bocheńskim rynku wydawniczym nie było rzeczą łatwą. Z numeru na numer przybywało stron, powiększał się skład redakcji, powstawały nowe rubryki, zmieniała się szata graficzna.  „Ziemia Bocheńska” (to 52 strony informacji z terenu powiatu bocheńskiego) byłą jedną z największych gazet powiatowych w Małopolsce. Gazeta ukazywała się na terenie dziewięciu gmin: Bochnia - miasto, Bochnia - gmina, Lipnica Murowana, Łapanów, Nowy Wiśnicz, Drwinia, Rzezawa, Trzciana i Żegocina. Oprócz tego „Ziemia Bocheńska” docierała do mieszkańców gminy Gdów (powiat wielicki) i Uścia Solnego (powiat brzeski) – terenów, które zawsze historycznie związane były z regionem bocheńskim.
    - Nasza gazeta niemal od początku tj. od listopada 1991 roku towarzyszyła rodzącym się i rozwijającym samorządom dwóch miast: Bochni i Nowego Wiśnicza oraz gminom wiejskim: Bochni, Drwini, Rzezawie, Lipnicy Murowanej, Łapanowie, Trzcianie i Żegocinie.
Później reaktywowano powiat bocheński. Cieszyliśmy się z osiągnięć władz i urzędników samorządowych, kiedy było to konieczne wskazywaliśmy też niedociągnięcia. Dziś warto uzmysłowić sobie, że skok cywilizacyjny: setki kilometrów wodociągów, kanalizacji, wcześniej gazociągów, wiele dróg i chodników, szkół, przedszkoli, sal gimnastycznych, baseny, i jedno lodowisko to zasługa ówczesnych lub teraźniejszych samorządowców. Zmiany na lepsze nie byłyby możliwe bez wielu przedsiębiorców z naszego powiatu, zarówno tych najmniejszych zatrudniających do kilku osób, jak i tych największych, dających pracę kilkudziesięciu, a nawet kilkuset osobom. To właśnie pomysłowi, determinacji i odwadze właścicieli tych firm zawdzięczamy tak niskie bezrobocie na naszym terenie.  Zmienia się Polska, zmienia sie także nasza ziemia bochenska. Przez ponad 26 lat opisywaliśmy te zmiany, czasem włączając
się czynnie w nurt zmian. Czas jednak zakończyć pewien etap. Od stycznia 2018 roku zawieszamy wydawanie Ziemi Bocheńskiej. Za ten wspólny okres dziękujemy naszym ogłoszeńiodawcom i reklamodawcom, a przede wszystkim naszym wspaniałym Czytelnikom.  
   Być może za pewien czas wrócimy, w zupełnie odmienionej już formule, czego sobie i Państwu życzę - napisał w pożegnalnym słowie Piotr Skoczek - Redaktor Naczelny.
   Samorząd Gminy Żegocina współpracował z "Ziemią Bocheńską" i mógł zamieszczać swoje materiały na jednej stronie zatytułowanej "Kurier Żegociny". Czasem zdjęcia z okładki przedstawiały widoki z Gminy Żegocina, czasem Wydawca zamieszczał więcej tekstów i zdjęć. Początkowo teksty pisali dziennikarze z Bochni (Karol Klima, Stanisław Bukowiec), radni lub pracownicy  Urzędu Gminy (Franciszek Koszyk, Zbigniew Nożkiewicz), dyrektorzy szkół (Danuta Pączek), mieszkańcy (Maria Juszczyk, Franciszek Zatorski, Leopold Grabowski). Najdłużej materiały zbierał, opracowywał i przewoził, a później przesyłał do Redakcji mieszczącej się w Bochni przy ulicy Proszowskiej Tadeusz Olszewski, który wraz z Kazimierzem Bukowcem, Moniką Bukowiec, Karolem Klimą, Janem Paruchem rodakiem z Rozdziela), Łucją Piątkowską, Agnieszką Skoczek, Iwoną Świętek oraz Redaktorem Naczelnym Piotrem Skoczkiem stanowili ostatni skład Redakcji "Ziemi Bocheńskiej".
   - W imieniu mieszkańców Gminy Żegocina i własnym pragnę serdecznie podziękować Panu Redaktorowi Piotrowi Skoczkowi i całemu Zespołowi Redakcyjnemu niezależnego miesięcznika „Ziemia Bocheńska”, który od ponad 20. lat działa na naszym regionalnym rynku wydawniczym. /.../ Ludzie uwikłani w historię Polski i naszego regionu, dawne i współczesne czasy, postawy patriotyczne i cmentarze, które znaczą ślady powstań i wojen, zjawiska kultury, zabytki historyczne i pomniki przyrody, gminy, parafie i szkoły, to bohaterowie, którzy przez ponad dwie dekady byli przybliżani czytelnikom na łamach „Ziemi Bocheńskiej”. Opracowania naukowe i popularyzatorskie, wspaniałe albumy okolicznościowe są plonem Waszej pracy. Wszystko to są to dzieła, z których możecie być dumni. Serdecznie gratuluję Wam osiągnięć - napisał w grudniowym liście do Redakcji Jerzy Błoniarz - Wójt Gminy Żegocina.
   Ja z kolei dziękuję wszystkim osobom, instytucjom i firmom, które współpracowały ze mną przez ponad 15 lat, dostarczając mi wiedzę, swoje przemyślenia i opracowania, które starałem się jak najdokładniej i jak najrzetelniej przekazywać Czytelnikom na łamach Ziemi Bocheńskiej. O tym, jak obszerny jest to materiał - niestety już archiwalny, będziecie się mogli przekonać z opracowania biograficznego, który właśnie przygotowuję i zamierzam opublikować w serwisie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej.  

Tadeusz Olszewski

zb-04.jpg (56535 bytes)

Ziemia Bocheńska. Ziemia Bocheńska.
Ziemia Bocheńska. Ziemia Bocheńska. Ziemia Bocheńska.
Ziemia Bocheńska. Ziemia Bocheńska. Ziemia Bocheńska.

[wstecz]