1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - 01.03.2018

     3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę ustanawiającą dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
    W celu uczczenia pamięci niezłomnych bohaterów w Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni został zorganizowany Konkurs Historyczny Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Miał on zasięg powiatowy, toteż wielki powód do dumy Szkole Podstawowej w Rozdzielu dał uczeń klasy III gimnazjum Michał Nożkiewicz, który zajął w nim pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy.

   W Szkole Podstawowej w Rozdzielu również nie zapomniano o tym ważnym w święcie. Kilkoro uczniów przybliżyło społeczności szkolnej historię żołnierzy wyklętych. Poniżej prezentujemy fragment wystąpienia. Żołnierze niezłomni - żołnierze wyklęci, najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani "zaplutymi karłami reakcji..." Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii...
    Gdy zakończyła się II wojna światowa Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. W kraju rządzili bezwzględnie nowi okupanci radzieccy poprzez przywiezione z Moskwy władze, bezgranicznie posłuszne Stalinowi. Polscy patrioci, byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów, wreszcie jakże często skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędów Bezpieczeństwa.
    Dla wielu Polaków jedynym wyjściem w zaistniałej sytuacji była ucieczka do lasu i podjęcie na nowo walki partyzanckiej z nowymi okupantami spod znaku czerwonej gwiazdy. To byli właśnie owi żołnierze niezłomni, o których dzisiaj mówimy. Pośród tysięcy walczących w latach 40tych i 50tych XX wieku (a warto przypomnieć że ostatni z nich zginął w październiku 1963 r.) przypomnijmy choć kilka postaci:
- Zygmunt Szyndzielarz ps. Łupaszka walczący z wrogami Polski od 1939 do 1948 roku. Skazany na karę śmierci.
- Hieronim Dekutowki ps. Zapora Bohater Lubelszczyzny, cichociemny, wsławił się największą ilością walk stoczonych z Niemcami. Po wojnie walczył z nowymi porządkami wprowadzanymi przez komunistów. Stracony w 1949 r.
- Rotmistrz Witold Pilecki - w czasie wojny dobrowolnie trafił do obozu Auschwitz aby przekazać relacje o tym co tam naprawdę się dzieje. Z obozu udało mu się uciec, potem walczył z Niemcami min. w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie został skazany na śmierć przez komunistyczne władze.
- Józef Kuraś ps. Ogień - bohater Podhala, dowódca 500 osobowego oddziału, postrach komunistów, który podtrzymywał nadzieję Polaków na prawdziwe odzyskanie niepodległości. Zginął zdradziecko zamordowany w 1947 r.
- Danuta Siedzikówna ps. Inka sanitariuszka w oddziale Łupaszki. Aresztowana, torturowana i skazana na karę śmierci. W okrutnym śledztwie nie wydała nikogo. Zginęła w wieku lat 18. Jej ostatnie słowa "Niech żyje Polska..."
- Tadeusz Kuncewicz ps. Podkowa wsławił się min. uwolnieniem więźniów politycznych z więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Janowie Lubelskim i rajdem ze Szczebrzeszyna do Niemiec w 1945 r. Więziony przez wiele lat w Czechosłowacji i w Polsce. Był inicjatorem budowy pomnika partyzantów Armii Krajowej w Biłgoraju.
    Ci którzy przeżyli i wyszli po latach z więzień byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Nie mogli znaleźć pracy, ich dzieci były szykanowane w szkołach i określane jako "dzieci bandytów". Żyli tak, skazani na zapomnienie, aż do niedawna. Szczęśliwie komunizm w naszym kraju upadł, Polska zaczęła przypominać sobie o swoich b
ohaterach. Dziś mamy okazję aby uczcić wszystkich żołnierzy niezłomnych, wśród nich oddać hołd ostatnim żyjącym.

Michał Nożkiewicz Dyplom Michała.
Akademia w Rozdzielu. Akademia w Rozdzielu.
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Materiał nadesłany: AK

Informacja dodatkowa:

    Zainteresowanym tematem Żołnierzy Wyklętych, określanych także jako Żołnierze Niezłomni, polecamy artykuł pt. "Niezłomni Żołnierze Wyklęci", napisany przez Pana Ireneusza Sobasa, zamieszczony w 3 numerze "Kroniki Ziemi Żegocińskiej". Autor koncentruje się na oddziałach operujących na Bocheńszczyźnie, w których walczyli także mężczyźni z terenu ówczesnej Gminy Trzciana.

[wstecz]