Małopolska Szkoła Tradycji.

MATECZNIK TRADYCJI W ŻEGOCINIE - ZAPISY DO ZESPOŁU TANECZNEGO

Ulotka

   Mateczniki Tradycji, czyli centra edukacji tradycyjnej kultury ludowej, w których zorganizowane zostaną warsztaty muzykowania i tańca ludowego, tradycyjnych zawodów, rzemiosła i rękodzieła artystycznego zostały od października uruchomione w różnych miejscowościach Małopolski. Projekt skierowany do dzieci, młodzieży oraz dorosłych potrwa do stycznia 2020 r. Jak poinformował dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu Antoni Malczak, każdy warsztat czerpać będzie z tradycji danego regionu, a uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z dziedzictwem kulturowym swojej małej ojczyzny.
   „Przyczyną takiego ukierunkowania jest zanik tradycyjnych form muzykowania i samych kapel ludowych, a także obyczaju tanecznego i wykonawstwa tradycyjnych tańców na tym terenie. Te regiony naszego województwa borykają się też z brakiem upowszechnienia tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła artystycznego” – wyjaśnił Malczak.
   Mateczniki Tradycji zostały zorganizowane w: Chrzanowie, Czyżówce, Babicach, Dulowej, Alwerni, Kluczach, Wolbromiu, Krzeszowicach, Tyńcu, Zielonkach, Mogilanach, Sieprawiu, Wiśniowej, Igołomii, Łapanowie, Łapczycy, Bochni, Żegocinie, Jastewii, Zakliczynie, Żabnie, Radłowie, Gromniku i Ryglicach.
   Chętni będą mogli poznać tradycyjne instrumentarium małopolskiej wsi i nauczyć się gry np. na basach, heligonkach czy trąbce. Będzie można także poznać tradycyjne tańce i obrzędy. Ciekawie zapowiadają się także warsztaty z tradycyjnego hafciarstwa, kowalstwa czy garncarstwa.
   Projekt został sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Jego koszt to 2 mln 250 tys. zł z czego ze środków unijnych pozyskano prawie 1,7 mln zł.(PAP)
Baner

[wstecz]