Start do XXI Memoriałowego Biegu Majora Bacy - 03.08.2014 r.

SUKCES KATARZYNY ROGÓŻ W XXI MEMORIAŁOWYM BIEGU MAJORA "BACY" - 03.08.2014

Już od 21. lat w Bochni - Chodenicach jest organizowana największa impreza biegowa powiatu bocheńskiego - Memoriałowy Bieg Majora "Bacy". Jest to cykliczna impreza sportowa, w której co roku bierze udział kilkuset biegaczy z całej Polski oraz krajów ościennych, m. in. Słowacji, Czech i Ukrainy. Bieg organizowany jest ku czci majora "Bacy". To pseudonim Jana Kaczmarczyka - mieszkańca Chodenic, społecznika, uczestnika kampanii wrześniowej, potem partyzanta Armii Krajowej, który zginął w tragiczny sposób 5 sierpnia 1944 roku z rąk hitlerowców.
   Jedną z form uczczenia Jego pamięci jest wspomniany bieg memoriałowy. W tym roku odbył się w dniu 3 sierpnia. Mimo ogromnego upału na starcie stanęło 269 biegaczy, wśród nich byli także zawodnicy z terenu Gminy Żegocina. Była to impreza międzynarodowa, bowiem oprócz Polaków wystartowali mieszkańcy Ukrainy, Francji, Austrii, Włoch i Anglii i Uzbekistanu, którzy okazali się największymi wygranymi. W klasyfikacji generalnej zajęli bowiem dwa pierwsze miejsca. Wygrał Andrey Petrov, uzyskując na dystansie 10 kilometrów czas 30 minut, 34 sekundy. Drugie miejsce z czasem 31:15 zajął Adriy Starżinsij, reprezentujący klub "Puławy Noxy". Trzecią pozycję zdobył Adam Czerwiński z WKS "Wawel" z miejscowości Czasław.
   W klasyfikacji generalnej kobiet pierwsze miejsce zajęła również obywatelka Uzbekistanu Marina Khmelevskya, która metę przekroczyła z rewelacyjnym wynikiem 36:20. Srebrny medal zdobyła Paulina Golec z Krakowa, brązowy Kinga Brzoszkiewicz ze starachowickiego klubu "Lubienia".
   Po raz pierwszy w historii Memoriałowego Biegu Majora "Bacy" stworzono klasyfikację powiatu bocheńskiego, z którego wystartowało 54 zawodników. Dwa pierwsze miejsca wśród mężczyzn zdobyli mieszkańcy Nowego Wiśnicza: Adrian Wieciech (40:17) i Krzysztof Stec (40:50), trzecią pozycję wywalczył Robert Bieniek z Bochni (41:00).
   Wśród kobiet na pierwszym miejscu podium stanęła, startująca z numerem 117 mieszkanka Łąkty Górnej Katarzyna Rogóż, która uzyskała czas 45:21. W klasyfikacji generalnej kobiet dało jej to  bardzo dobre - 6. miejsce. Tuż za nią uplasowała się pochodząca z samej Bochni Anna Leśniak (51:10), a jako trzecia na podium stanęła Barbara Kozub z Łapczycy (51:22).
   "Żegociński" reprezentant w kategorii mężczyzn - Jerzy Adamczyk, startujący z numerem 185, uzyskał czas 55:13 i w klasyfikacji generalnej mężczyzn zajął 167 miejsce.
    Oprócz biegu głównego w trakcie Memoriału odbył się bieg dla dzieci i młodzieży. Najwięcej chętnych było w kategorii do lat 12, w której wystartowało 52 biegaczy. Także tutaj, z przyjemnością możemy poinformować o sukcesie. Kacper Kukla z Łąkty Górnej w grupie chłopców do lat 12 - zajął trzecie miejsce, ustępując jedynie Jakubowi Poniszowi z Gdowa i Kacperowi Gajli z Bochni.
   Najmłodszy uczestnik biegu miał 3 lata, najstarsi to: 71-letnia Barbara Prymakowska z klubu "Sokół Tarnów" i 82-letni Włoch - Emili Giovani.
   Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale. Zdobywcy podium biegu głównego otrzymali nagrody pieniężne. Dzieci i młodzież dostały medale, dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci sportowych toreb. Najstarszym biegaczom wręczono dodatkowo drobne upominki, a najmłodszym maskotki.
   Serdecznie gratulujemy naszym biegaczom i życzymy dalszych sukcesów. Coraz więcej mieszkańców naszego rejonu biega amatorsko, a ta dziedzina sportu staje się coraz bardziej modna. Może więc nadeszła pora, aby i w Gminie Żegocina zorganizować memoriałowe zawody biegowe. Okazji ku temu w II połowie roku 2014 jest dużo.