Turniej szachowy w Świetlicy PSP w Żegocinie

SZKOLNY TURNIEJ "ZOSTAŃ MISTRZEM GRY W SZACHY" - 29.04.2013

Szachy są planszową grą strategiczna o długiej historii i wielkich walorach intelektualnych. Za kolebkę szachów uznawane są Indie. Według źródeł pisanych gra ta była już znana w Persji w latach 70-tych VI wieku naszej ery, gdzie przywieziona została w darze od indyjskiego radży. Na ziemie polskie trafiły na kilka sposobów: z Czech, poprzez morskie szlaki handlowe oraz z Rusi Kijowskiej.  Pierwszy wielki międzynarodowy turniej rozegrano w 1851 r. w Londynie, a jego zwycięzcą został Adolf Anderssen. W 1924 r. powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa i od tego też roku rozgrywane są szachowe olimpiady.
   Gra w szachy ma wiele walorów. Wywiera pozytywny wpływ na gracza ucząc przewidywania, logicznego myślenia, sportowego współzawodnictwa, cierpliwości, trenując pamięć. Jest więc grą ze wszechmiar wartą popularyzacji.
    Podjęła się tego Świetlica Szkolna, działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej w Żegocinie i w kwietniu 2013 roku zorganizowała turniej szachowy pod nazwą "Zostań mistrzem gry w szachy". Zgłosiło się do niego 13 uczniów z klas I - III oraz 10 uczniów z klas IV - VI. W klasach I-III do finału zakwalifikowali się: Jaromir Gas (kl. II), Dawid Matras (kl. II) oraz Miłosz Gołąb (kl. III "b"). Po zakończeniu rozgrywek chłopcy uplasowali się na następujących pozycjach: I miejsce i tytuł "Mistrza" otrzymał Jaromir Gas, II miejsce zajął Miłosz Gołąb, zaś miejsce III przypadło Dawidowi Matrasowi.
   Na poziomie klas IV-VI również wyłoniono trzech finalistów i byli to: Adrian Banaś (kl. V), Kamil Burkowicz (kl. VI) oraz Damian Czapeczka (kl. VI). W tej grupie "Mistrzem szachów" został Adrian Banaś, II miejsce wywalczył Kamil Burkowicz, a III Damian Czapeczka.
    Dyplomy i nagrody zostały wręczone 29 kwietnia 2013 r. w obecności Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości, a zarazem Przewodniczącego Rady Gminy Żegocina Pana Jana Marcinka. Należy podkreślić, iż doskonalenie umiejętności gry w szachy oraz organizacja turnieju szachowego stały się możliwe dzięki dofinansowaniu przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie. W ramach wdzięczności nasi uczniowie wręczyli Panu Prezesowi drobny upominek.

Wręczenie nagród w turnieju szachowym. Wręczenie nagród w turnieju szachowym.

Turniej szachowy w Świetlicy PSP w Żegocinie i wręczenie nagród.