Projekt "Lepsze jutro w Gminie Żegocina".

Projekt "Lepsze jutro w Gminie Żegocina".

DWA LATA PROJEKTU "LEPSZE JUTRO W GMINIE ŻEGOCINA"  - 08.12.2011

      W dniu 01.04.2010 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żegocinie przystąpił do realizacji projektu systemowego "Lepsze jutro w gminie Żegocina", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytetu VII Promocja Integracji Społecznej, działania 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, poddziałania 7.1.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
    W dniu 07. grudnia 2011 r. o godzinie 12.30 w F.H.U.G "Hexe" w Żegocinie odbyło się spotkanie podsumowujące obecny rok realizacji projektu. Podczas spotkania zostały jeszcze raz przybliżone wszystkie działania, które zostały zrealizowane w ramach zadania 1 tj. aktywna integracja.
     Głównym celem realizowanego projektu systemowego "Lepsze jutro w gminie Żegocina" jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu beneficjentów pomocy społecznej w gminie Żegocina. Cel ten jak i cele szczegółowe powinny być osiągnięte przez realizację zadania 1 tj. Aktywna integracja w skład której wchodzą: instrument aktywizacji społecznej, instrument aktywizacji zawodowej, instrument aktywizacji zdrowotnej i instrument aktywizacji edukacyjnej.
    W ramach poszczególnych instrumentów w 2011 roku zorganizowane zostały następujące działania:
Instrumentu aktywizacji społecznej:
    1. Trening kompetencji i umiejętności społecznych z psychologiem - łącznie 25 godzin. Zrealizowane zostały następujące tematy: integracja, praca zespołowa; trening asertywności; umiejętność komunikowania się; rozwiązywanie konfliktów i stres; zarządzanie sobą w czasie.
2. W miesiącu lipcu oraz sierpniu 2011r. odbyło się indywidualne poradnictwo psychologiczne dla beneficjentów ostatecznych projektu (po 2 godziny na osobę).
Instrument aktywizacji zawodowej:
    Zorganizowane zostały warsztaty z zakresu aktywnego poszukiwania pracy łącznie 25 godzin. Zgodnie z dziennikiem zajęć zrealizowano następujące tematy: rynek pracy, metody poszukiwania pracy; analiza mocnych i słabych stron osoby poszukującej pracy; dokumenty aplikacyjne: życiorys zawodowy i list motywacyjny z elementami prawa pracy; rozmowa kwalifikacyjna z elementami prawa pracy; wyznaczanie celów zawodowych i planowanie działań zmierzających do powrotu na rynek pracy. Beneficjentki otrzymały stosowne zaświadczenia o ukończeniu warsztatów.
Instrument aktywizacji zdrowotnej:
    W ramach tego instrumentu w miesiącu wrześniu 2011r zorganizowano i sfinansowano badania sanitarno - epidemiologiczne, analityczne oraz specjalistyczne do usług z zakresu medycyny pracy a mianowicie: badania neurologiczne, okulistyczne, laryngologiczne. Badania odbyły się w Szpitalu Powiatowym w Bochni jak również w poradni neurologicznej, okulistycznej, laryngologicznej. Badania odbyły się również w Powiatowej Stacji sanitarno - Epidemiologicznej w Bochni. Po odbytych badaniach beneficjentki ostateczne projektu "Lepsze jutro w gminie Żegocina" otrzymały zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych - zdolna do wykonywania pracy oraz zaświadczenie lekarskie z badania przeprowadzonego do celów sanitarno - epidemiologicznych wobec braku przeciwwskazań zdrowotnych zdolny do podjęcia/ wykonywania prac w procesie produkcji i w obrocie żywnością .
Instrument aktywizacji edukacyjnej
    W ramach instrumentu aktywizacji edukacyjnej w okresie od 22 - 31.08.2011r zorganizowano kurs - opiekun osób starszych, niepełnosprawnych (60 godzin). Kurs odbył się w Ośrodku Szkolenia Kursowego i Ustawicznego w Krakowie. Po zakończeniu w/w kursu beneficjentki ostateczne otrzymały certyfikaty oraz zaświadczenia MEN o ukończeniu kursu. Przeprowadzone zostały następujące bloki tematyczne: wykonanie codziennych czynności z zakresu gospodarstwa domowego; wykonanie czynności higienicznych przy podopiecznym; wykonanie biologicznych funkcji życiowych podopiecznego; organizowanie czasu podopiecznemu i dotrzymywanie towarzystwa.
    W ramach działań środowiskowych zorganizowano dla ośmiorga dzieci z rodzin beneficjentów ostatecznych uczestnictwo w kolonii profilaktycznej, która odbyła się w Białym Dunajcu w Ośrodku Wypoczynkowym "U Guta". Podczas kolonii został przeprowadzony program profilaktyczny. Zajęcia były prowadzone w oparciu o następujące programy: "Radość bez alkoholu" oraz "Debata". Odbyło się kilka imprez ogólnokolonijnych: "chrzest kolonijny", "śluby kolonijne", konkurs talentów, bal przebierańców, kino letnie, karaoke, "olimpiada sportowa". Dzieci uczestniczyły w imprezie okolicznościowej wpisanej w XX Tatrzańskie Wici tj. Święto Miodu. Było kilka dyskotek, w których zostały włączone zabawy typu: wybór Miss i Mistera kolonii. Odbyła się m.in. całodniowa wycieczka na Słowację do zamku w Starej Lutowni i zwiedzanie średniowiecznego obozu wojennego. Zorganizowany był również bieg po Zakopanem "Śladami sławnych ludzi Podhala". Odbył się rajd pieszy szlakiem turystycznym z Poronina na Gubałówkę.
     W ramach zawartego kontraktu socjalnego od miesiąca kwietnia 2011 r. do września 2011r. GOPS w Żegocinie wypłacił zasiłki celowe w ramach wkładu własnego dla 6 uczestników projektu.
    Na zakończenie spotkania w "Hexe" każda z beneficjentek ostatecznych w/w projektu otrzymała podziękowania za udział w projekcie, które osobiście wręczyli: Wójt Gminy Żegocina Pan Jerzy Błoniarz i Kierownik GOPS - Pani Bożena Orzeł.
    Zgodnie z zawartą umową realizacja powyższego projektu potrwa jeszcze w roku 2012. W związku iż promocja projektu przewidziana jest na cały okres realizacji projektu. Już dzisiaj zachęcamy do zgłaszania się chętnych osób do udziału w w/w projekcie systemowym w roku 2012.

Projekt "Lepsze jutro w Gminie Żegocina". Projekt "Lepsze jutro w Gminie Żegocina".

Podsumowanie drugiego roku realizacji projektu "Lepsze Jutro w Gminie Żegocina" - 07.12.2011 r.

[wstecz]