Helikopter LPR na płycie stadionu w Żegocinie.

EUROCOPTER LOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO LĄDOWAŁ W ŻEGOCINIE - 04.11.2011

    W godzinach przedpołudniowych, w dniu 4 listopada 2011 roku, uwagę mieszkańców Żegociny przykuł coraz to niżej kołujący helikopter, który ostatecznie wylądował na płycie boiska piłkarskiego Klubu Sportowego "Beskid" Żegocina. Eurocopter EC 135, będący podstawowym śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, przyleciał tu, aby zabrać i przetransportować do szpitala jedną z mieszkanek gminy, która wymagała natychmiastowej, specjalistycznej pomocy szpitalnej.
    W ten sposób wspomniane boisko miało swój debiut w roli polowego lotniska dla śmigłowców. Jak informuję Urząd Gminy w Żegocinie teren boiska już rok temu został wytypowany i następnie zaakceptowany do pełnienia tej roli.
    Pierwsze lądowanie śmigłowca na stadionie w Żegocinie jest okazją do przedstawienia utworzonego w 2010 roku Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). To służba ratownictwa medycznego, wykonująca w polskim systemie opieki zdrowotnej zadania z zakresu lotniczego transportu ratowniczego i sanitarnego. Działa jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej podległy Ministrowi Zdrowia. Ma on w Polsce kilka baz, nazywanych HEMS, (ang. Helicopter Emergency Medical Service, pol. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego). Najbliższa z nich znajduje się w Krakowie, w Porcie lotniczym Kraków-Balice.
    Podstawowym śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jest śmigłowiec Eurocopter EC 135. Śmigłowiec ma zasięg ok. 830 km i może przebywać w powietrzu ponad 4,5 godz. Jego załogę stanowią: 2 pilotów, ratownik i lekarz. Każdy z helikopterów ma wyposażenie jak specjalistyczny ambulans reanimacyjny. Śmigłowce używane są często jako pomoc dla obciążonych zespołów pogotowia ratunkowego lub w przypadkach wymagających natychmiastowego transportu rannego do specjalistycznego ośrodka.
     Obecnie w Polsce śmigłowce wykonują ponad 5000 misji rocznie, spośród których 70% stanowią loty do zdarzeń. Zespół HEMS jest w stanie rozpocząć proces leczenia od momentu przylotu na miejsce zdarzenia a także szybko przetransportować chorego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ramach tzw. Złotej Godziny.
     Wezwanie zespołu HEMS (śmigłowca) odbywa się telefonicznie lub drogą radiową. Do takiego wezwania uprawnieni są: Dyspozytor Krajowy SP ZOZ LPR, lekarze koordynatorzy ratownictwa medycznego i dyspozytorzy pogotowia ratunkowego oraz oddziałów pomocy doraźnej, dyspozytorzy medyczni Centrum Powiadamiania Ratunkowego, dyspozytorzy innych podmiotów ratowniczych (Państwowa Straż Pożarna, GOPR, TOPR, WOPR, PRO, MSR) poprzez dyspozytora medycznego pogotowia ratunkowego lub bezpośrednio na podstawie podpisanych porozumień. Lotniczy transport sanitarny może zlecić także lekarz opiekujący się pacjentem.

Eurocopter LPR lądował w Żegocinie - 4.11.2011 r. Eurocopter LPR lądował w Żegocinie - 4.11.2011 r.
Eurocopter LPR lądował w Żegocinie - 4.11.2011 r. Eurocopter LPR lądował w Żegocinie - 4.11.2011 r.
Eurocopter LPR lądował w Żegocinie - 4.11.2011 r. Eurocopter LPR lądował w Żegocinie - 4.11.2011 r.

Eurocopter LPR lądował w Żegocinie - 4.11.2011 r.

WIĘCEJ INFORMACJI W SERWISIE INTERNETOWYM LPR >>>

[wstecz]