Nauczyciele na pielgrzymce w Tarnowie.

NAUCZYCIELSKA PIELGRZYMKA DO TARNOWA - 22.10.2011

     W sobotę 22 października 2011 r.  odbyła się Jubileuszowa X. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców Diecezji Tarnowskiej do Bazyliki Katedralnej. Była okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za dar sumiennych nauczycieli i wychowawców. Zaproszeni na nią byli wszyscy duszpasterze, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy oświaty oraz ci, którym zależy na dobrym wychowaniu przyszłego pokolenia.
      U stóp Matki Bożej Bolesnej podczas Mszy Świętej koncelebrowanej o godz. 11.00 pod przewodnictwem Ks. Piotra Paska - diecezjalnego duszpasterza nauczycieli pedagodzy, a wśród nich delegacja z parafii Żegocina wraz z księdzem proboszczem mgr Leszkiem Dudziakiem, dziękowali za otrzymane łaski i prosili o błogosławieństwo na trud nauczania i wychowania młodego pokolenia. Żegocińska delegacja złożyła dar ołtarza w imieniu parafii i gminy - trzy złote ornaty. 
     Biskup tarnowski Wiktor Skworc zapraszał wszystkich, którym wychowanie młodego pokolenia Polaków leży na sercu. "Spotkajmy się na wspólnej modlitwie i zamyśleniu nad naszym nauczycielskim powołaniem. Niech nie zabraknie żadnego nauczyciela - wychowawcy, któremu bliskie jest dzieło wychowania realizowane przez Kościół" - pisał  Ks. Ordynariusz w zaproszeniu.
     Spotkanie pedagogów rozpoczęło się w tarnowskiej katedrze o godzinie 10.00 wykładem ks. dr Ryszarda Banacha "Stefania Łącka - anioł dobroci i wrażliwości", a po mszy św. w auli Jana Pawła II odbyło się spotkanie integracyjne, w czasie którego uczniowie Gimnazjum z Woli Żelichowskiej przedstawili spektakl poświecony Stefanii Łąckiej, a później ciastku i kawie można było posłuchać zespołu "Bethesda" Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
    Przybliżmy postać bohaterki wykładu i spektaklu. Stefania Łącka urodziła się 6. stycznia 1914 roku w Woli Żelichowskiej, cbyła órka Agnieszki i Antoniego Łąckich. Po ukończeniu siedmioklasowej szkoły w Dąbrowie Tarnowskiej kontynuowała naukę w Żeńskim Seminarium Nauczycielskim im. Bł. Kingi w Tarnowie. Z wielkim zaangażowaniem działała w Sodalicji Mariańskiej i harcerstwie. Była redaktorką szkolnego miesięcznika "Złota nić". W roku 1939 pracowała jako współredaktorka tygodnika diecezji tarnowskiej "Nasza sprawa", redagując jednocześnie dodatek dla dzieci "Króluj nam Chryste". Za udział w konspiracyjnej pracy wydawniczej Stefania Łącka wraz z całą redakcją została aresztowana i osadzona 16 kwietnia 1941 roku w więzieniu w Tarnowie. Po rocznym pobycie w więzieniu została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, a w sierpniu 1942 roku przewieziona do obozu kobiecego Birkenau. Wiosną 1943 roku zachorowała bardzo ciężko na dur brzuszny. Po powrocie do zdrowia pracowała jako pielęgniarka, a później sekretarka bloku nr 23 ratując często życie współwięźniarek. Po wyzwoleniu obozu Stefania Łącka powróciła do domu w lutym 1945 roku. Chcąc spełnić swe marzenia rozpoczęła studia w Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale polonistyki. Wkrótce jednak zachorowała, co było skutkiem wielkiego wyczerpania organizmu jakiego doznała w czasie pobytu w obozie. Zmarła w szpitalu w Krakowie 7 listopada 1946 roku. Jej zwłoki spoczywają na cmentarzu parafialnym w Woli Żelichowskiej.

X. Diecezjalna Pilegrzymka Nauczycieli i Wychowawców.

X. Diecezjalna Pilegrzymka Nauczycieli i Wychowawców.

X. Diecezjalna Pilegrzymka Nauczycieli i Wychowawców. X. Diecezjalna Pilegrzymka Nauczycieli i Wychowawców.
X. Diecezjalna Pilegrzymka Nauczycieli i Wychowawców. X. Diecezjalna Pilegrzymka Nauczycieli i Wychowawców.
X. Diecezjalna Pilegrzymka Nauczycieli i Wychowawców. X. Diecezjalna Pilegrzymka Nauczycieli i Wychowawców.

X. Diecezjalna Pilegrzymka Nauczycieli i Wychowawców - Tarnów - 22.10.2011 r.

[wstecz]