Na punkcie widokowym Widoma w Rozdzielu.

ŻEGOCIŃSKI ZLOT BOCHEŃSKICH ABITURIENTÓW - 17.09.2011

    Wszyscy są absolwentami Liceum w Bochni, wszyscy kończyli tę szkołę w 1969 roku, wszyscy byli w klasie prowadzonej przez Panią Wiesławę Kotową. Wszystkich łączy jeszcze jedno. Była to na tyle zgrana klasa, że pomimo tego, że los rozrzucił ich po całej Polsce, przynajmniej dwa - trzy razy w roku spotykają się na zlotach w różnych ciekawych miejscach Polski. Do Żegociny, w której mieszka córka Ich wychowawczyni - Pani Wanda Wątorska - przyjechali już po raz kolejny. Tym razem zasadniczym celem ich wyprawy było źródełko wody mineralnej zuber.
   Gospodyni tegorocznego zlotu - Pani Wanda Wątorska - przygotowała dla uczestników zlotu kilka niespodzianek. Zaprosiła także na to spotkanie działacza Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej - Tadeusza Olszewskiego, który pełnił rolę przewodnika, prowadząc najpierw prawie dwudziestoosobową grupę do źródełka, potem pod Pomnik Ofiar II Wojny Światowej w Żegocinie i na Przełęcz Widoma na końcu. Pomiędzy poszczególnymi punktami zwiedzania przemieszczano się samochodami, ale drogę do źródełka trzeba było pokonać już pieszo.
   Po dojściu na miejsce gospodyni spotkania poczęstowała uczestników zlotu smacznym chlebem i pysznymi pastami, które w tym miejscu, po trudach spaceru i oddychania lesnym powietrzem, smakowały wyśmienicie. Po posiłku, Tadeusz Olszewski opowiedział zebranym o źródełku i osobach, które przyczyniły się do jego odkrycia, a także turystycznej zabudowy tego miejsca. Była także okazja do spróbowania żegocińskiego zubra, który ma właściwości podobne do wody z Krynicy, ale jest nieco łagodniejszy w smaku.
   Kolejnym punktem spotkania był krótki pobyt pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej, gdzie przewodnik opowiedział o genezie tego pomnika i jego rozbudowie w ostatnich latach, a także posadzonych w jego pobliżu Dębach Katyńskich.
   Po przejechaniu na Punkt Widokowy Widoma była okazja do podziwiania pięknych widoków - dookolnej panoramy rozpościerającej się z tego miejsca. Tutaj wykonano pamiątkowe zdjęcie całej grupy, pożegnano się z przewodnikiem, a następnie abiturienci sprzed 42 lat udali się do Bacówki "Na Zadzielu", gdzie znakomicie bawili się do późnego wieczora.
   Takie spotkania, jak to, są nie tylko okazją do wspominania lat szkolnych, ale także wymiany poglądów, czynnej rekreacji, odstresowania się po trudach pracy zawodowej. Żegociński klimat, walory turystyczne, w tym krajobrazowe, stwarzają ku temu znakomite warunki.

Zbiórka na parkingu w Żegocinie. W drodze do źródełka zubra.
W drodze do źródełka zubra. W drodze do źródełka zubra.
W drodze do żródełka nr 2. Degustacja.
Z prawej Pani Wanda Wątrorska. Na parkingu przy pomniku.
Na punkcie widokowym Widoma. Pamiątkowe zdjęcie na Widomej.

Bocheńscy abiturienci z klasy XI A - rocznik 1969 - na zlocie w Żegocinie.

[wstecz]