Inauguracja roku szkolnego 2011-2012 w PSP w Żegocinie.

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

      Pierwszy dzień roku szkolnego 2011/2012 przywitał uczniów słoneczną, choć dosyć chłodną pogodą (rano około 15 st. C). O godzinie ósmej rano, w kościele parafialnym w Żegocinie rozpoczęła się uroczysta msza święta, na którą przybyli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie. Modlitwie przebłagalnej za grzechy okresu wakacji oraz prośbom o Bożą Opiekę w zaczynającym się roku szkolnym przewodniczył ks. katecheta Janusz Psonak. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła sama młodzież, przygotowana do tej ceremonii przez Panią Annę Maurer. Półtorej godziny później w żegocińskim kościele modlili się uczniowie szkół podstawowych z Bytomska, Rozdziela i Żegociny. Wspólne nabożeństwo w swoim kościele parafialnym mieli uczniowie z podstawówki i gimnazjum Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej.
      Rok szkolny 2011/2012, który bez przeszkód i uroczyście zainaugurowało na terenie Gminy Żegocina prawie tysiąc uczniów, przynosi kilka zmian. Najważniejsze to: obowiązkowe wychowanie przedszkolne dla pięciolatków, kolejne roczniki uczące się zgodnie z nową podstawą programową nauczania, egzamin gimnazjalny według nowych zasad i wakacje tydzień później. Od 1 września nie tylko w przedszkolach, I i II klasach szkół podstawowych oraz I i II klasach gimnazjów, ale również w klasach trzecich szkół podstawowych i gimnazjalnych zacznie obowiązywać nowa podstawa programowa nauczania. Nowa podstawa programowa ma być wprowadzana w życie stopniowo przez siedem lat - za rok obowiązywać będzie także w IV klasach podstawówek i I klasach szkół ponadgimnazjalnych itd., aż obejmie wszystkie klasy i typy szkół. Jednocześnie uczniowie starszych roczników będą się nadal uczyć według starej podstawy programowej.
    Efektem wprowadzania nowej podstawy programowej nauczania będzie także egzamin gimnazjalny przeprowadzany według nowych zasad. Uczniowie rozpoczynający 1 września naukę w III klasach gimnazjów będą pierwszym rocznikiem, który w kwietniu napisze egzamin według nowych zasad. Nadal będzie się on składał z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego, jednak na zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną będą osobno wyszególnione wyniki z: polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przedmiotów przyrodniczych. Począwszy od roku szkolnego 2011/2012 egzamin gimnazjalny z języka obcego będzie zdawany na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Każdy gimnazjalista będzie miał obowiązek przystąpić do egzaminu na poziomie podstawowym. Egzamin na poziomie rozszerzonym będzie obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę języka rozpoczętą w szkole podstawowej. Prawo przystąpienia do niego będzie miał natomiast uczeń, który dobrze poznał język obcy poza szkołą. Ocena z egzaminów z języka obcego będzie liczyła się przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
    Wprowadzenie nowej podstawy wiąże się z rozpoczęciem stopniowego obniżania wieku rozpoczynania nauki w szkole podstawowej - we wrześniu tak jak w ubiegłym roku i dwa lata temu obok siedmiolatków w I klasach pojawią się też sześciolatki. Nadal o tym, czy dzieci młodsze rozpoczną naukę decydują rodzice. Obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 6-letnie dopiero od 1 września 2012 r. W związku z tym od tego roku szkolnego wszystkie pięciolatki będą objęte obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym.
    Od 1 września 2011 r. w przedszkolach i gimnazjach (a rok później w pozostałych typach szkół) zacznie obowiązywać nowa formuła kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Najistotniejsza zmiana to zespołowe planowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży w przedszkolu, szkole i placówce przez nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem. Zmieniają się również zasady wydawania przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne opinii o specyficznych trudnościach w uczeniu się, czyli np. o dysleksji. Taka opinia będzie wydawana jeden raz i będzie ważna na cały okres edukacji.
     Od 1 września we wszystkich publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach oświatowych uczniowie muszą mieć dostęp do ciepłej, bieżącej wody i mydła. We wrześniu nauczyciele otrzymają jedyną w tym roku podwyżkę o 7 proc.; od września wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, w zależności od ich stopnia awansu zawodowego - wzrośnie od 143 zł do 196 zł brutto.
   Obecny rok szkolny MEN ogłosiło Rokiem Szkoły z Pasją. - Ma on na celu zapewnienie odpowiedniego do potrzeb i możliwości, rozwoju każdego ucznia. Szkoła to nie tylko lekcje. Szkoła umożliwia również prowadzenie ciekawych działań pozalekcyjnych, współtworzonych przez organizacje pozarządowe. Jest to jeden ze sposobów wzbogacenia oferty szkoły o elementy, dzięki którym dzieci i młodzież uczą się zaangażowania, współpracy, aktywności obywatelskiej, wrażliwości na potrzeby innych, wolontariatu lub rozwijają swoje pasje i talenty. Indywidualne podchodzenie do potrzeb uczniów, odkrywanie ich uzdolnień i zainteresowań jest jednym z najważniejszych zadań szkoły. W każdym uczniu drzemie bowiem jakiś talent, każdy ma inne potrzeby rozwojowe, możliwości i pasje. Niezmiernie ważne jest nie tylko rozbudzanie tych pasji, ale umiejętne ich rozwijanie. Dla zapewnienia możliwie najlepszych efektów konieczne jest włączenie w ten proces wielu podmiotów. Dlatego w roku szkolnym 2011/2012 będziemy zachęcać jak największą liczbę uczestników do aktywnego angażowania się w tworzenie bogatej oferty edukacyjnej. W ten sposób chcemy przyczynić się do zmiany oblicza szkoły, aby stawała się ona miejscem coraz bardziej przyjaznym oraz lubianym przez uczniów. Szkoła z ciekawą ofertą edukacyjną sprawi, że nauka będzie dla uczniów szczególnie pasjonująca. Dlatego właśnie rok szkolny 2011/2012 ogłosiłam Rokiem Szkoły z Pasją - pisze Minister Edukacji Narodowej - Pani Katarzyna Hall.

KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2011/2012
Rozpoczęcie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych: 1 września 2011 r.
Zimowa przerwa świąteczna: 23 - 31 grudnia 2011 r.
Ferie zimowe: 16 - 29 stycznia 2012 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
23 stycznia - 5 lutego 2012 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
30 stycznia - 12 lutego 2012 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
13 - 26 lutego 2012 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie)
Wiosenna przerwa świąteczna: 5 - 10 kwietnia 2012 r.
Pisemne egzaminy dojrzałości: 8-10 maja 2012 r.
Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych: 29 czerwca 2012 r.
Ferie letnie: 30 czerwca - 31 sierpnia 2012 r.

    Oto relacje z inauguracyjnych uroczystości w placówkach oświatowych gminy Żegocina.

[wstecz]