PUNKT WIDOKOWY NA PRZEŁĘCZY "WIDOMA" GOTOWY

Szkic projektowy punktu widokowego.

Punkt widokowy "Widoma" w Rozdzielu.
Punkt widokowy na Widomej - szkic projektowy. Punkt widokowy na Widomej.

     Piękne widoki, rozległe panoramy - to jeden z licznych walorów turystycznych Gminy Żegocina, położonej na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielicko - Ciężkowickiego. Tak rozległej i dookolnej panoramy, jak na Przełęczy Widoma w Rozdzielu, może pozazdrościć Gminie Żegocina wiele miejscowości. Nic więc dziwnego, że tutejszy samorząd postanowił urządzić tam punkt widokowy, tj. odpowiednio zagospodarowane miejsce, w którym można odpocząć i jednocześnie podziwiać piękno krajobrazu.
    Jest w Gminie Żegocina jeszcze kilka innych miejsc ze znakomitymi widokami. Także dookolną panoramę, bardzo rozległą w kierunku północnym i zachodnim można podziwiać w Bełdnie, ale miejsce to jest oddalone od szlaków turystycznych. W tym samym Bełdnie można podziwiać piękna panoramę Pogórza spod przystanku na skrzyżowaniu dróg w tej miejscowości. Także w samej Żegocinie wystarczy przejść się trochę z centrum, by znad Nowej Wsi oglądać piękne widoki na samą Żegocinę, Bytomsko i kawałek Pogórza. Równie piękną, rozległą panoramę, ale w kierunku na górę Kamionną można podziwiać z Żarnówki. Pięknem żegocińskiego krajobrazu można zachwycać się także z Górczyny, wędrując szlakiem turystycznym na Łopusze i z kilku innych jeszcze miejsc.
    Póki co jedynym zagospodarowanym miejscem na oglądanie krajobrazu jest punkt widokowy "Widoma". Ułożono kostkę, zamocowano ławki, tablice informacyjne opisujące widoczne stąd wzniesienia, przysiółki i szczyty górskie, zainstalowano kosze na śmieci. Jest miejsce na zaparkowanie samochodów. Niebawem zamocowane zostaną jeszcze tablice informujące kierowców o tym punkcie, a także tablica z mapką turystyczną Gminy Żegocina.
     Ten punkt widokowy powstał dzięki podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego o dofinansowanie w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013 w zakresie małych projektów.

Punkt widokowy "Widoma" w Rozdzielu. Punkt widokowy na Widomej - widok obecny.
Punkt widokowy "Widoma" w Rozdzielu.

[wstecz]