Posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury,

KOMISJA RADY GMINY O DZIAŁALNOŚCI ŚDS W ŻEGOCINIE - 20.01.2011

    Jedną z form pracy rady gminy są posiedzenia komisji problemowych. Co roku rada gminy uchwala plan pracy tych stałych komisji rady. Oprócz tematów wspólnych dla wszystkich komisji, np. projektach budżetu i jego zmian, poszczególne komisje zajmują się sprawami tematycznie związanymi z ich zakresem obowiązków.
    Posiedzenia komisji są zwykle długie i bardzo pracowite. To tutaj obywają się dyskusje, spory, tutaj padają uwagi, spostrzeżenia, tutaj trwa uzgadnianie wspólnego stanowiska komisji w danej sprawie.
    W dniu 20 stycznia 2011 roku Komisja Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Gminy w Żegocinie, której przewodzi Bogdan Bielak, zajmowała się funkcjonowaniem Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie, funkcjonującego od początku 2005 roku i powstałego dzięki wielkiemu zangażowaniu żegocińskiego samorządu, zwłaszcza Wójta Gminy Jerzego Błoniarza. Początkowo tą placówką - jedną z pierwszych w powiecie - kierował Pan Czesław Pączek, potem zastąpiła go na tym stanowisku Pani Ewa Tajs i to właśnie ona była gościem Komisji. Radni poprosili ją o złożenie Komisji sprawozdania z działalności ŚDS w Żegocinie w roku 2010.
     Oto obszerne fragmenty tego sprawozdania:
    - Środowiskowy Dom Samopomocy jest ośrodkiem wsparcia pobytu dziennego, dla osób wykazujących zaburzenia psychiczne i upośledzonych umysłowo. Zadaniem Domu jest przede wszystkim podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia uczestników. Ośrodek zapewnia wszystkim uczestnikom trening umiejętności samoobsługi, zaradności życiowej i funkcjonowania w życiu codziennym, trening umiejętności społecznych i interpersonalnych, umiejętności spędzenia wolnego czasu, poradnictwo psychologiczne, zawodowe, socjalne, terapię zajęciową oraz rehabilitację ruchową i zajęcia sportowe.
    Zajęcia w Domu organizowane są grupowo, bądź indywidualnie dostosowując plan postępowania wspierajaco - aktywizującego do potrzeb i możliwości psychofizycznych uczestnika. Treningi w Ośrodku odbywają się w następujących pracowniach: gastronomicznej i gospodarstwa domowego, plastycznej, komputerowej, rehabilitacyjnej, stolarskiej, muzycznej, edukacyjnej i krawieckiej. W świadczeniu usług otrzymywaliśmy wsparcie od wolontariuszy , stażystów i studentów odbywających praktyki.
    Usługi świadczone przez Dom obejmowały w szczególności:
1.    trening funkcjonowania w życiu codziennym, na który składają się trening nauki higieny, dbałości o wygląd, kulinarny, umiejętności praktycznych, gospodarowania pieniędzmi.
2.    trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w ramach którego mieści się praca nad kształtowaniem pozytywnych relacji z osobami bliskimi, sąsiadami, w urzędach, instytucjach, środkach komunikacji publicznej, sklepach.
3.    trening umiejętności spędzania czasu wolnego to przede wszystkim: rozwijanie zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, interentem, udział w spotkaniach kulturalnych i towarzyskich,
4.    poradnictwo psychologiczne,
5.    terapię ruchową obejmują w szczególności zajęcia sportowe, turystyka i rekreacja
6.    pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych stanowi m.in. pomoc w dotarciu do placówek ochrony zdrowia, zakupie leków, umawianie wizyt lekarskich,
7.    pomoc przy załatwianiu spraw w różnego rodzaju urzędach,
8.    opiekę niezbędną uczestnikowi
9.    prowadzono także postępowanie przygotowawcze do podjęcia zatrudnienia dla 5 uczestników.
    Placówka umożliwiała także wszystkim uczestnikom spożywanie dwóch posiłków dziennie przygotowywanych w ramach treningu kulinarnego w tym jednego gorącego (drugie śniadanie i obiad). Ponadto zapewnia usługi transportowe wszystkim uczestnikom, polegające na dowozach i odwozach z miejsca zamieszkania do placówki.
     W celu dokumentowania pracy prowadzi się dokumentację zbiorczą i indywidualną każdego uczestnika i każdy z nich posiada opracowany indywidualny plan postępowania wspierająco - aktywizującego. Efekty pracy z uczestnikami pozwalają zmierzyć oceny indywidualnych planów jakie dokonywane są 1 raz na pół roku, wtedy też możliwa jest ich modyfikacja. Z ocen tych wynika, że znacznej poprawie w przypadku uczestników z upośledzeniem umysłowym uległy szczególnie kompetencje społeczne, w tym komunikacja, oraz umiejętności samoobsługowe. Natomiast u uczestników przewlekle psychicznie chorych szczególnie wzrosła wiara we własne siły i umiejętności podparta praktyką. Z osobami wykazującymi inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych (dementywne ) pracowano głównie nad: utrzymaniem czystości osobistej, samodzielności, zachowaniem wiary w sens życia, zapewnieniem poczucia bezpieczeństwa, likwidowaniem nudy i jednostajnego trybu życia, rozwijaniem zainteresowań, utrzymaniem dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, uspołecznieniem, rozwijaniem zainteresowań i korzystaniem z różnych form spędzania czasu wolnego. Sukcesem w pracy z tymi osobami jest jak najdłuższe utrzymanie poszczególnych funkcji życiowych na dotychczasowym poziomie. Szczególnie zauważalnym efektem pracy terapeutycznej jest wzrost poczucia przynależności społecznej tych uczestników.
     Kadra. Obecnie placówka zatrudnia na umowę o prace 6 osób, w tym 5 osób w pełnym wymiarze czasu pracy i 1 osobę w wymiarze 3 etatu , wszystkie te osoby są zatrudnione na czas nieokreślony. Na podstawie umowy zlecenia przez cały rok były zatrudnione 2 osoby tj. kierowca i psycholog, a doraźnie w miarę posiadania środków zatrudniano osobę do prowadzenia zajęć informatycznych i kulturalno - oświatowych. W skład zespołu terapeutycznego wchodzi kierownik, terapeuta, fizjoterapeuta, asystent osoby niepełnosprawnej oraz opiekun. W ciągu 2010 roku wszyscy pracownicy uczestniczyli w szkoleniach zewnętrznym organizowanych głównie przez ROPS w Krakowie oraz ze szkoleń wewnętrznych.
     Uczestnicy domu. ŚDS posiada 30 dotowanych miejsc, a na dzień 31.12.2010 r. w placówce przebywały 32 osoby wymagające wsparcia, natomiast w ciągu roku z usług placówki skorzystało łącznie 39 osób. Powody odejścia 7 osób były następujące: 1 osoba - zgon, 1 osoba - czynne uzależnienie od alkoholu, 2 osoby - sytuacja rodzinna, 3 osoby - znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Przyjmowanie osób powyżej miejsc dotowanych jest możliwe na miejsca osób o częstych nieobecnościach. W grupie 32- osobowej 10 osób stanowią uczestnicy z gminy Lipnica Murowana, 7 osób z gminy Trzciana, pozostałe 15 osób to mieszkańcy gminy Żegocina.
     Ważniejsze wydarzenia. W ciągu 2010 roku uczestnicy Domu wzięli udział w następujących imprezach integracyjnych, kulturalnych i sportowych zarówno organizowanych w naszej placówce jak i poza nią. Były to różnego rodzaju imprezy i spotkania kulturalne, okolicznościowe i konkursy m.in.:
1. Integracyjny kulig w Sufczynie zorganizowany przez ŚDS w Brzesku,
2. Zwiedzanie Galerii Wiejskiej w Żegocinie,
3. Dyskoteka integracyjna Środowiskowych Domów Samopomocy z Małopolski w Śmignie,
4. Bal z okazji piątej rocznicy funkcjonowania domu,
5. Wyjazd na Dzień Chorych do Limanowej,
6. Piesze wycieczki krajoznawcze po okolicy,
7. Wewnętrzny konkurs prac wielkanocnych,
8. Wewnętrzny konkurs wiedzy informatycznej,
9. Realizacja programu profilaktycznego o tematyce zdrowotnej w tym miesięczny cykl spotkań z dietetykiem, pielęgniarkami i personelem terapeutycznym,
10. Okolicznościowe spotkanie w rocznicę śmierci Ojca Św. Jana Pawła II będącą jednocześnie rocznicą poświęcenia Domu,
11. Spotkanie z rodzinami i przyjaciółmi Uczestników - "Święto Rodzin",
12. Udział w małopolskim Konkursie Recytatorskim dla uczestników ŚDS w Chrzanowie - wyróżnienie w kategorii twórczość własna dla reprezentantki naszej placówki,
13. Udział w pikniku integracyjnym w Zagórzanach organizowanym przez tamtejszy ŚDS,
14. Goszczenie grupy teatralnej z DPS przy ul. Łanowej w z Krakowie, obejrzenie spektaklu pt. "Święty Franciszek", oraz integracyjna dyskoteka,
15. Czterodniowa wycieczka turystyczno - krajoznawcza w świętokrzyskie,
16. Wystawy prac wielkanocnych i bożonarodzeniowych w Urzędzie Gminy w Żegocinie,
17. Udział w zawodach wędkarskich w Przyborowie - impreza integracyjna między placówkami,
18. Wyjazd do parku archeologicznego "Osada Oraczy" w Bochni udział w imprezie integracyjnej osób niepełnosprawnych, warsztatach rzemieślniczych, prezentacja rękodzieła uczestników - impreza finansowana ze środków EFS, organizator PCPR w Bochni przy współpracy z naszą placówką,
19. Wypoczynek i rekreacja na basenie otwartym w miesiącach letnich,
20. Zorganizowano dyskotekę integracyjną dla uczestników ŚDS z Brzeska, Zagórzan, Zegartowic i Żegociny,
21. Wycieczka do Krakowa, zwiedzanie Łagiewnik i Wawelu wraz z rodzinami uczestników.
22. Wyjazd do kina,
23. Wdrożenie cyklu zajęć edukacyjnych pt. "Podróże po miastach polskich i europejskich" pierwszy etap zajęć zakończony został konkursem,
24. Udział w III Małopolskim Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Nowym Sączu, występ reprezentantki domu został nagrodzony wyróżnieniem w kategorii indywidualnej,
25. Udział w zabawie andrzejkowej w Czasławiu i Zagórzanach na zaproszenie zaprzyjaźnionych ŚDS,
26. Impreza rekreacyjno- sportowa w centrum rozrywki Plaza w Krakowie - wyjazd organizowany przez PCPR
w Bochni finansowany ze środków EFS,
27. Spotkanie wigilijne z udziałem przedstawicieli kościoła i władz samorządowych.
    Współpraca z instytucjami i innymi podmiotami. W celu zapewnienia integracji społecznej uczestników Środowiskowy Dom Samopomocy w współpracował w 2010 roku z następującymi instytucjami i organizacjami i osobami:
1. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni.
2. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żegocinie.
3. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lipnicy Murowanej.
4. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzcianie.
5. Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie.
6. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy.
7. Poradnia Zdrowia Psychicznego w Bochni.
8. Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żegocinie, Rajbrocie, Trzcianie, Lipnicy Murowanej,
9. Posterunek Policji w Żegocinie,
10. Parafia Rzymskokatolicka w Żegocinie, Łąkcie Górnej, Rajbrocie,
11. Dom Pomocy Społecznej w Krakowie ul. Łanowa,
12. Biblioteka Publiczna w Żegocinie,
13. PCK Odział w Bochni,
14. Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach,
15. Bank Żywności w Krakowie.
16. Rodziny, opiekunowie i inne osoby bliskie uczestników.
     Dzięki współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni uczestnicy domu korzystają z dofinansowania ze środków PFRON do środków ortopedycznych i pomocniczych. Także nasza placówka korzysta z dofinansowania do realizacji imprez w dziedzinie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych, dzięki którym zorganizowaliśmy 4 - dniową wycieczkę w świętokrzyskie z bardzo bogatym programem zwiedzania. Drugi zgłoszony przez nas wniosek na organizację pikniku integracyjnego spotkał się z odmową z powodu braku środków finansowych. Ponadto efektem współpracy z PCPR była możliwość udziału uczestników naszej placówki w dwóch projektach realizowanych ze środków EFS tj. impreza integracyjna w parku archeologicznym w Bochni i sportowa w centrum rozrywki Plaza w Krakowie.
    Dzięki stałej współpracy z ośrodkami pomocy społecznej i płynnemu przepływowi informacji na temat podopiecznych możliwe jest lepsze poznanie ich sytuacji i potrzeb a tym samym efektywniejsze świadczenie pomocy. Współdziałanie z placówkami służby zdrowia polega m.in. na prowadzeniu spotkań na temat profilaktyki i edukacji zdrowotnej dla uczestników ŚDS. Polski Czerwony Krzyż wspomaga naszych uczestników materialnie np. odzież, a Bank Żywności za pośrednictwem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Żegocińskiej artykuły spożywcze. Współpraca z Urzędem Miasta i Gminy w Niepołomicach daje możliwość udziału domowników w turnusach wypoczynkowych i integracyjnych balach. Rodziny, opiekunowie i inni sympatycy domu włączają się czynnie w realizację różnych imprez okolicznościowych.
    Podstawą gospodarki finansowej Domu jest roczny plan finansowy. Dochody i wydatki Domu objęte są budżetem Gminy Żegocina. Jednostka finansowana jest przez Wojewodę Małopolskiego. Plan dotacji na działalność bieżącą dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie na 2010 r. wynosił 313.200 zł. W czerwcu 2010 r. otrzymaliśmy również środki PFRON z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni na organizację zadań z zakresu sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych. Zadanie obejmowało zorganizowanie dla uczestników Domu wycieczki turystyczno- rekreacyjnej w "Świętokrzyskie." Kwota środków otrzymanych z PCPR na realizację zadania wyniosła 6.893,14 zł. i została w całości przekazana na realizację tego zadania. Dodatkowo jednostka otrzymała także wsparcie finansowe od osoby prywatnej, która przekazały środki w formie darowizny w wysokości 2.100 zł. Środki te w całości zostały przekazane na realizację zadań bieżących jednostki tj. na zakup paliwa do samochodu, środków czystości oraz materiałów terapeutycznych. W III kwartale 2010 r. otrzymaliśmy również dodatkowe środki z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 41.000 zł. Środki te zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem tj. na remont poziomej instalacji sanitarnej- kucie podbetonki, demontaż starej instalacji i ułożenie nowej- 22.000 zł., malowanie pracowni muzycznej, edukacyjnej, bukieciarskiej, korytarza, palarni, stolarni oraz remont instalacji gazowej - 8.151 zł. Zakupiono również meble do sali dziennego pobytu i przedpokoju oraz kuchenkę gazową wraz z okapem do pracowni gastronomicznej- 6.500 zł. Pozostała kwota w wysokości 4.349 zł została przeznaczona na remont samochodu dowożącego uczestników. W ramach remontu dokonano wymiany: amortyzatorów, koła pasowego alternatora, pompy wspomagania, klocków hamulcowych, pompy wody, rozrządu, układu kierowniczego oraz lakierowanie błotnika.
Ogólny plan finansowy wydatków Ośrodka po otrzymaniu środków z MUW z Krakowa, PCPR Bochni oraz darowizny finansowej na dzień 31.12.2010 r. wyniósł 363.194 zł. Na dzień 31.12.2010 r. kwota otrzymanej dotacji z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wyniosła 354.200 zł z czego wydatkowano 354.192 zł. co stanowi 99,99 % wykonania planu finansowego za 2010 r. Ogólna kwota poniesionych wydatków na wynagrodzenie osobowe, bezosobowe wraz z pochodnymi wyniosła za 2010 r. 227.979,11 zł, tj. 62,77 % wykonania planu za 2010 r. , pozostała kwota w wysokości 135.206,03 zł tj. 37.23 % stanowi pozostała działalność bieżąca jednostki. Na dzień 31.12.2010 r. jednostka nie posiada wymagalnych należności ani zobowiązań.
     Po wysłuchaniu tego obszernego sprawozdania, radni zadali Pani Kierownik Ewie Tajs kilka pytań dotyczących funkcjonowania ŚDS. Interesowała ich m. in. sprawa naboru uczestników, stosunek miejscowej ludności do podopiecznych ŚDS-u, najpilniejszych potrzeb itp. Swoimi refleksjami o działalności SDS podzielił się także obecny na posiedzeniu Wójt Gminy Żegocina  Pan Jerzy Błoniarz. Mówił także o najbliższych planach związanych z tą placówką, m. in. staraniach o zakup nowego samochodu.
    Komisja oraz Wójt wysoko ocenili działalność ŚDS w Żegocinie i złożyli na ręce Pani Kierownik podziękowania za pracę i zaangażowanie dla Niej i całej załogi tej tak bardzo potrzebnej placówki.

Ewa Tajs składa infromację o działalności ŚDS.

Przewodniczący Komisji Bogdan Bielak podczas składania podziękowań.
Ewa Tajs składa infromację o działalności ŚDS w 2010 roku. Przewodniczący Komisji Bogdan Bielak podczas składania podziękowań.

[wstecz]