Przemówienie Wójta Jerzego Błoniarza.

OBCHODY XX - LECIA SAMORZĄDU GMINY ŻEGOCINA -  PRZEMÓWIENIE WÓJTA JERZEGO BŁONIARZA

    Szanowni Państwo - Panie, Panowie !

    Świętujemy dzisiaj w Gminie Żegocina 20 - lecie odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Świętujemy także 92. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę po 123 latach niewoli. 13 czerwca bieżącego roku uczciliśmy pamięć naszych rodaków, którzy dla Polski poświęcili życie, zdrowie, służyli jej do końca swoich dni. Uroczystość ta miała szczególny charakter przez udział Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Warszawie, Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.
    Trzeba umieć czytać, rozumieć i przyjmować "mądrość mogił". To w nich znajdujemy przykłady ludzi, którzy byli wzorami patriotyzmu, wzorami służenia wielkiej i małej Ojczyźnie. To oni najlepiej zrealizowali znane przesłanie: "Ze wsią swoją rodzinną żyj i daj jej co najlepsze z duszy swej ".
    Jestem przekonany, że i nasze pokolenie pozostawi po sobie dobre wzory pracy dla Ojczyzny w czasie pokoju, dobrego gospodarowania, mądrej samorządności. Pozostawimy też znaczny dorobek materialny, z którego będą korzystać kolejne pokolenia. Mam nadzieję, że młodzi ludzie będą tutaj chcieć mieszkać, zakładać rodziny, budować domy. Mam także nadzieję, że tak, jak my od naszych poprzedników, od nas także po latach będą się uczyć służby drugiemu człowiekowi i Polsce.

    Szanowni Państwo !
    Wszyscy - lub prawie wszyscy, którzy tutaj jesteśmy, doskonale pamiętamy, że w dniu 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze wolne wybory parlamentarne. W kolejnym roku - 8 marca 1990 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie Konstytucji i ustawę o samorządzie terytorialnym. Zniesione zostały rady narodowe, a w ich miejsce utworzono gminy. 27 maja 1990 r. nastąpiły pierwsze wybory do samorządów terytorialnych.
    Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem był w 1995 roku podział gminy. Sołectwa: Łąkta Dolna. Kamionna, Kierlikówka, Leszczyna, Rdzawa, Trzciana i Ujazd utworzyły samodzielną jednostkę administracyjną - Gminę Trzciana. Sołectwa Bełdno, Bytomsko, Łąkta Górna, Rozdzielę, Żegocina utworzyły Gminę Żegocina. Po 15 latach można chyba powiedzieć, że dobrze, że tak się stało.

   Panie, Panowie !
   W 20-lecie działalności samorządów wpisuje się jak nikt inny największy Polak wszech czasów - Jan Paweł II, dlatego jego myśl o samorządach przywołam. Powiedział on, że "Siła państwa i jego rozwój zależą w dużej mierze od mądrej i sprawnej pracy samorządów tak, aby dla wszystkich w domu ojczystym starczyło chleba i żeby nikt nie czuł się zapomniany ". Myślę, że samorządy lokalne, a także nasz samorząd Gminy Żegocina: czyli Rada Gminy, Rady Sołeckie, sołtysi, nauczyciele i wychowawcy ze szkół i przedszkoli, pracownicy jednostek gminnych, jednostek ochotniczych straży pożarnych, pracownicy urzędu gminy, pracownicy organizacji pozarządowych - zrealizowali ten moralny papieski nakaz i nie zmarnowali minionych 20 lat.


    Szanowni Państwo !
   Chciałbym dzisiaj zadać proste pytanie: Jaka była Gmina Żegocina 20 lat temu, a więc w latach 90? Myślę, że wszyscy mamy powody do wielkiej dumy i radości, kiedy uświadomimy sobie zmiany na przestrzeni tych lat. Jestem przekonany, podobnie jak wielu mieszkańców naszej Gminy, że odnieśliśmy sukcesy w wielu dziedzinach życia społecznego.
    Postawiliśmy na dzieci i młodzież. Stworzyliśmy, możliwość kształcenia od przedszkola do matury, mamy zasadniczą szkołę zawodową, a od roku szkolnego 2009/2010 działa szkoła muzyczna, w której utalentowane dzieci uczą się grać na 5 instrumentach. Zasadniczą sprawą dla edukacji jest dobra baza, to dzięki niej nauka staje się przyjemna i łatwiejsza. Wszystkie budynki szkół i przedszkoli są wyremontowane, mają stołówki, sale gimnastyczne, są  cztery ogólnodostępne boiska ze sztuczna trawą, w Żegocinie jest także pełnowymiarowe boisko trawiaste i kort tenisowy. W dawnej szkole w Bełdnie jest "Szkoła ginących zawodów". Przedszkola i oddziały maja piękne otoczenie, nowoczesne płace zabaw.
    Są w Gminie dwa kościoły. Ich początki przypadają na lata wcześniejsze. Piękny zabytkowy kościółek p.w. Świętego Jakuba w 1985 roku został przeniesiony z Królówki i służy mieszkańcom Rozdziela. W 1986 roku Łąkcie Górnej powstała nowa parafia. Staraniem proboszcza i mieszkańców, w miejsce małej kaplicy, wybudowano piękny kościół p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, poświęcony w 1991 roku. Dzięki gospodarności i zapobiegliwości proboszczów Ks. Leszka Dudziaka i Ks. Stanisława Szczygła oraz hojności parafian wszystkie kościoły w Gminie Żegocina są piękne, zadbane, wyremontowane. Kościół pw. Świętego Mikołaja w Żegocinie został wymalowany, wyremontowano wieżę i dach.
    Od 5 lat działa Środowiskowy Dom Samopomocy dziennego pobytu, z którego korzysta 32 pensjonariuszy. Jest to ogromne dobrodziejstwo dla ludzi pokrzywdzonych przez los. Mieszkańcy Domu organizują ciekawe spotkania, jeżdżą na wycieczki i pielgrzymki. Mają zajęcia w pracowniach: krawieckiej, komputerowej, technicznej, stolarskiej. Organizują Jesienne Pikniki Integracyjne Osób Niepełnosprawnych.
    Kultura w gminie rozwija się w odnowionych świetlicach wiejskich i domach strażaka. Zespoły artystyczne są w każdej wiosce, działają: Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Kapela Ludowa, Zespół Pieśni i Tańca Łąkta, Zespół Śpiewaczy Seniorów "Melodia", Zespół Artystyczny "Grosik", Zespół "Oaza". Gmina organizuje od 1993 roku w sierpniu imprezę plenerową "Urodziny Żegociny". W 2010 roku po raz pierwszy odbyło się Święto Chleba,
    Żegocina wykorzystuje swoje świetne warunki dla rozwoju turystyki. Jest około 100 miejsc noclegowych: CKSiT, kwatery prywatne, hotel Hexe, Bacówka na Zadzielu i Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu. Żegocina posiada Muzeum Regionalne prowadzone przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Żegocińskiej. Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości prowadzi pożyczki w ramach wzajemnych funduszy. Przez Żegocinę prowadzi Szlak Architektury Drewnianej, są 3 oznakowane trasy rowerowe, 3 szlaki turystyczne wiodące na malowniczą Patrię - Kamionną. Przy żegocińskim kościele rozpoczyna się szlak Świętego Franciszka z Asyżu, kończący się przy źródełku wody zuber pod Makowicą. Goście i młodzież korzystają w sezonie letnim z basenu kąpielowego w Łąkcie Górnej, a w dawnym kamieniołomie powstał piękny Park Geologiczny Piaskowców Grodziskich.
   Infrastruktura wsi jest także bardzo dobra. We współpracy z władzami wojewódzkimi i powiatowymi w ciągu dwudziestolecia wyremontowano drogi, powstały liczne chodniki, przepusty, drogi gminne i osiedlowe. Wykonano wodociągi i kanalizację. Wciąż jest coś do zrobienia. Aby inwestować, musimy jednak pozyskiwać dodatkowe fundusze z różnych źródeł.

    Szanowni Państwo !
    Trzeba zadać kolejne pytanie: Jaka jest recepta na sukces, bo niewątpliwie samorząd Gminy Żegocina odniósł sukces w minionym dwudziestoleciu. Źródłem sukcesu jest przede wszystkim dobra współpraca samorządu z mieszkańcami gminy, pasja samorządowców, ich konsekwencja i odpowiedzialność. Wielu moich kolegów wójtów przyznaje, że w pracy dla społeczności lokalnej ważna jest umiejętność wsłuchiwania się w potrzeby ludzi i współpraca z nimi. Jak Wójtowie oceniają, bez takich cech jak: lojalność, konsekwencja, czy też ogromny upór w dążeniu do osiągania wyznaczonych celów, nie da się być dobrym gospodarzem gminy.
    Mój staż na stanowisku Wójta wynosi 15 lat. W ciągu tych lat, jak mawiał Śp. poseł Wiesław Woda, potrafiłem służyć ludziom, czasem za cenę prywatnego życia. Cieszę się, że nigdy nie byłem sam, bo zawsze znajdowali się ludzie, by wspierać mnie, często inspirować do podejmowania ciekawych i przydatnych Gminie i mieszkańcom przedsięwzięć.
Na zawsze w mojej pamięci pozostaną dni tragicznej dla wsi Żegocina powodzi z 1997 roku, przede wszystkim z powodu ludzkiej solidarności i braterstwa, jakie wtedy przeżyliśmy. Zrozumieliśmy, że siła tkwi właśnie we wzajemnej pomocy, w trosce o drugiego człowieka.
    Wielu ludzi, z którymi pracowałem już nie ma wśród nas, odeszli za zawsze. Długa byłaby lista świetnych samorządowców, oddanych gminie społeczników, moich sojuszników i przyjaciół. Wspomnę dzisiaj tylko jednego z nich - Ks. Antoniego Porębę. To od niego uczyliśmy się, czym jest samorządność, przejechaliśmy razem wiele dróg, stukaliśmy do wielu drzwi, by służyć ludziom i naszej małej Ojczyźnie. To właśnie we współpracy ze Św. Pamięci Proboszczem zostało założone liceum, mamy gminny sztandar i herb, to z jego inicjatywy powstało wiele przedsięwzięć, które do dzisiaj kontynuujemy.

   Szanowni Państwo !
   Ciężko jest na pewno rozwijać się małej gminie z powodu braku dochodów własnych. Ileż więcej można by zrobić, gdyby nie przeszkody: centralizacja w rozdziale środków, ograniczenia ze strony ministerstw, niepewność w interpretacji prawa, trudne do realizacji programy unijne. Jestem jednak przekonany, że jako samorządowcy zrobiliśmy wszystko, co było możliwe. Zrobimy na pewno jeszcze więcej, jeżeli zostaniemy wybrani na kolejną kadencję.

   Szanowni Państwo - Panie, Panowie !
   Pragnę dzisiaj najserdeczniej jak umiem podziękować całej społeczności Gminy Żegocina za to, że u nas było i jest inaczej. Dziękuję za to, że wielka polityka nie decyduje nigdy o naszym życiu, bo nie ma partii, czy klubów politycznych. Dziękuję za to, że jesteśmy prawicowi, blisko związani z kościołem. Dziękuję, że udało się nam stworzyć zgraną, gospodarną, pracowitą społeczność, która potrafi sobie pomagać w chwilach kryzysów. Dziękuję za to, że dla nas wszystkich "Żegocina jest tylko jedna!" i dla niej warto pracować.

    Panie, Panowie !
    Na dzisiejszą uroczystość zostały przygotowane okolicznościowe medale zaprojektowane przez znanego artystę, rzeźbiarza Czesława Dźwigają. Jest na nich postać Patronki Polskich Samorządów - Świętej Kingi oraz napis "Exitus acta probat". Można go tłumaczyć: "Wynik potwierdza działanie", "Wynik potwierdza słuszność czynów", "Wynik mierzy czyny". Przesłanie wskazuje, że w każdej pracy liczy się efekt końcowy. To właśnie wykonane dzieło, zrealizowane przedsięwzięcie: czyli piękne boisko sportowe, wyremontowany budynek, dobra droga są miarą włożonego wysiłku, a radość z ich użytkowania potwierdza słuszność czynów. Medal ozdabia także herb Gminy Żegocina i napis "XX lat Samorządu". Chciałbym bardzo, aby ten medal był wyrazem mojej wdzięczności, pamiątką mijającego dwudziestolecia, wspomnieniem naszej wspólnej pracy dla dobra Społeczności Gminy Żegocina.
    Dziękuję za uwagę !

Przemawia Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.   Przemawia Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.
Przemawia Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.

[wstecz]