Przemawia Wójt Żegociny - Jerzy Błoniarz.

UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNA POD POMNIKIEM W ŻEGOCINIE - 02.09.2010
PRZEMÓWIENIE WÓJTA GMINY ŻEGOCINA JERZEGO BŁONIARZA

     Szanowni Państwo !
     Spotykamy się przy tym pomniku co roku z okazji rocznicy wybuchu Il światowej, tak jest i dzisiaj. Przypomnę, że pomnik został odsłonięty 2 września 1979 roku i jest hołdem złożonym poległym w walkach za Ojczyznę podczas II wojny światowej. Z inicjatywą jego budowy wystąpiło koło Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Żegocinie, któremu przewodniczył wówczas Pan Józef Janiczek. Pomnik został poświęcony przez ks. Antoniego Porębę dopiero 1 września 1995 roku. Jego projektantem był obecny wśród nas architekt Pan Zbigniew Siudak. Nasza obecność w tym miejscu świadczy, że pamiętamy o bohaterach, którzy zapłacili najwyższą cenę - życie - za wolność Ojczyzny.
     Drodzy Goście, Panie, Panowie, Młodzieży !
     "Krzyż wbity na Golgocie tego nie wybawi, kto na sercu swoim krzyża nie postawi". Słowa poety Adama Mickiewicza, które widzę na filarze w naszym kościele przy głównym wejściu, dedykuję uczestnikom dzisiejszej uroczystości. Pragnę, aby słowa wieszcza narodowego wzbudziły u młodzieży refleksję o wartości naszej wiary, której symbolem jest krzyż. Chciałbym także, aby przypomniały nam dorosłym o wielkiej odpowiedzialności za wychowanie młodzieży w poszanowaniu pamięci o ludziach, dla których służba i praca dla Polski były celem życia.
    Poświęcimy dziś krzyż, urnę z ziemią z polskich cmentarzy w Katyniu, Charkowie, Miednoje i miejsca katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem oraz wmurujemy okolicznościowe tablice upamiętniające tragiczne wydarzenia w polskiej historii tej dalekiej i tej bardzo bliskiej.
    Szanowni Państwo, Droga Młodzieży !
    W dniu 27 kwietnia 2009 roku zapisaliśmy nową kartę w historii żegocińskiego pomnika. W podobnym składzie spotkaliśmy się tutaj, aby przez posadzenie dębów upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej, pochodzące z naszej Gminy: aspiranta policji państwowej Władysława Imiołka i porucznika Wojska Polskiego Jana Waligórę. Dzisiaj zostanie zapisana kolejna nowa karta historii pomnika. Ks. Pułkownik Zbigniew Kępa w lipcu br. przekazał dla Żegociny ziemię pobraną z cmentarzy polskich w Katyniu, Charkowie, Miednoje oraz miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Przekazał także dokument pobrania i przywiezienia ziemi. Po wielu rozmowach postanowiono, że urna z tą ziemią umieszczona zostania przy pomniku poświęconym II wojnie światowej. Ks. proboszcz Leszek Dudziak podsunął pomysł, aby przy okazji wmurowania urny, uzupełnić żegociński pomnik krzyżem. Twórcy pomnika zaakceptowali plany. Postanowiono wykonać 2 tablice. Pierwszą umieszczono poniżej krzyża i wyryto na niej słowa Adama Mickiewicza: "Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem". Druga wyjaśnia zawartość urny, słowa w niej wyryte brzmią: "W tym miejscu złożono ziemię z polskiego cmentarza wojennego w Katyniu, Charkowa, Miednoje oraz z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 r. Społeczność Gminy Żegocina, 2 września 2010 r."
     Prace kamieniarskie wykonał P. Stanisław Kaja z Kamionnej, estetyzacji otoczenia dokonano w ramach programu "Odnowy wsi", który realizuje nasza Gmina.
     Opisana historia pomnika, dokonane zmiany, szczególnie zaś umieszczenie krzyża i urny z ziemią obok napisu "W hołdzie tym, którzy polegli za Ojczyznę 1939 - 1945" sprawiają, że miejsce to jest symbolem bohaterstwa wszystkich Polaków walczących o wolną Ojczyznę. Oby nie trzeba było w przyszłości zaznaczać na pomniku kolejnych tragicznych kart jego historii. Tego Państwu i sobie życzę.
    Szanowny Księże Pułkowniku, Nasz Rodaku !
    Chcę Ci z całego serca podziękować za wszystko, co robisz dla nas i dla Gminy Żegocina. Przecież to dzięki Tobie odszukaliśmy ofiary zbrodni katyńskiej, upamiętnione posadzeniem dębów. Przekazałeś nam też ziemię z certyfikatami.
Wielka uroczystość patriotyczna zorganizowana w dniu 13 czerwca bieżącego roku, którą oddaliśmy hołd bohaterom walczącym o wolność naszej Ojczyzny, dzięki Twojej pomocy zyskała niezwykłą oprawę w postaci koncertu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy oraz występu Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Honorowej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu i zapisała się w naszej pamięci na długie lata. Za wszystko mówię Ci serdeczne: "Bóg zapłać!"
    Szanowni Państwo, Droga Młodzieży !
    Dziękuję Ks. proboszczowi, Leszkowi Dudziakowi, Panu Czesławowi Pączkowi, Pani Danucie Pączek, Panu Tadeuszowi Olszewskiemu, Radzie Gminy, Orkiestrze, Pocztom Sztandarowym, delegacjom szkół, pracownikom Urzędu Gminy za udzieloną pomoc i uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości.
   Dziękuję za uwagę !

[wstecz]