Uroczystości jubileuszowo - patriotyczne w Żegocinie.

    Ordynariat Polowy Wojska Polskiego oraz Wójt Gminy Żegocina organizują wspólnie w niedzielę - 13 czerwca 2010 roku - uroczystości jubileuszowo - patriotyczne, połączone z pierwszą częścią "717. Urodzin Żegociny". Tak się złożyło, że w roku 2010 przypada kilka bardzo ważnych rocznic, związanych zarówno z historią Polski, jak również z żegocińską parafią, która dała Polsce wybitnych ludzi, w tym kapłanów.
    Część z tych jubileuszów i rocznic była już świętowana w Żegocinie w minionych miesiącach. Trzeba tu wspomnieć o 70. rocznicy mordu katyńskiego (Akademia w Zespole Szkół w Żegocinie), 65. rocznicy zakończenia tragicznej, także dla tutejszej społeczności, II wojny światowej (uroczystość pod pomnikiem). Parafianie świętowali jubileusze swoich kapłanów: 10 - lecie Ks. Janusza Psonaka oraz 40 - lecie Ks. Proboszcza Leszka Dudziaka. Teraz przyszła pora na jubileusz kolejnego kapłana rodem z Żegociny - ks. prałata dr płk Zbigniewa Kępy. W "rodzinnym" kościele w Żegocinie, właśnie 13 czerwca, będzie razem z innymi kapłanami, rodziną, przyjaciółmi, parafianami dziękował Panu Bogu
za 25 lat posługi kapłańskiej, 50 lat życia, 20 lat posługi w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego, 15 lat służby w Straży Granicznej, 5 lat pełnienia obowiązków w Kurii Polowej Wojska Polskiego.
     W bieżącym roku przypadają kolejne "okrągłe" rocznice narodowe: 600 - lecie zwycięstwa pod Grunwaldem, 90 - lecie Bitwy Warszawskiej, 80. rocznica urodzin i 5. śmierci Jana Pawła II i jeszcze kilka innych.
     Ważne rocznice są także związane z samą Żegociną. W 2010 roku przypada 120. rocznica urodzin i 60. rocznica śmieci wybitnego kapelana - literata Ks. płk. Franciszka Juszczyka oraz 65. rocznica śmierci jego brata - żołnierza legionowego i słynnego rzeźbiarza Jakuba Juszczyka (obaj zostali pochowani na żegocińskim cmentarzu parafialnym).
    To tylko niektóre ważne okoliczności zorganizowania w Żegocinie uroczystości jubileuszowo - patriotycznych. Jeśli do tego dodamy kolejny jubileusz - 717. Urodziny Żegociny - to trzeba przyznać, że kolejna taka okazja nie nadarzy się zbyt szybko.
     Dzięki współpracy władz Gminy Żegocina i Parafii w Żegocinie z Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego oraz Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu, uroczystości będą mieć wspaniałą oprawę artystyczną. Do Żegociny przyjedzie także światowej sławy Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
     Uroczystość składać się będzie  z kilku zasadniczych punktów. Najpierw w żegocińskim kościele parafialnym  o godzinie 11 rozpocznie się Msza Święta Jubileuszowa Księdza prałata dr Zbigniewa Kępy. Potem - po przerwie na obiad - społeczność Żegociny odda hołd zmarłym, poległym na wielu frontach i pomordowanym w obozach synom i córkom Ziemi Żegocińskiej. Najpierw - o godz. 14.30 - na płycie boiska Klubu Sportowego "Beskid" odbędzie się uroczystość patriotyczna, na którą złożą się m. in. okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu żegocińskiej młodzieży, Apel Poległych z honorową salwą karabinową, złożenie kwiatów i zniczy na grobach poległych na wojnach i zmarłych po wojnie weteranów.
     Po tej podniosłej części uroczystości przyjdzie pora na pokazy musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Honorowej,  a następnie Orkiestry Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.
     Około godziny 17, już w innym miejscu, bo na placu GS w Żegocinie, rozpoczną się obchody "717. Urodzin Żegociny". Zaplanowano kilka koncertów. Z pewnością setki osób przyjdzie na koncert znanego z telewizji, światowej sławy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Będzie można także ponownie usłyszeć, ale tym razem w lżejszym repertuarze Orkiestrę Reprezentacyjną Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Wydaje się, że z tą jednostką Żegocina utrzymywać będzie nadal ścisłe kontaktu, bowiem od 1 września w żegocińskim LO funkcjonować będzie klasa Straży Granicznej. Z pewnością na te uroczystości przyjedzie wielu dostojnych gości z Warszawy, Krakowa, Bochni i to właśnie głównie dla nich zaprezentuje Gmina swoje zespoły artystyczne, choć nie wiadomo jeszcze dokładnie ile to będzie grup. Na pewno wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta". Kto jeszcze ? Niech to pozostanie niespodzianką.
      Organizatorzy są zasmuceni faktem ogromu nieszczęść, jakie przyniosły kolejne majowe i czerwcowe powodzie. Dlatego też postanowiono zorganizować podczas uroczystości w dniu 13 czerwca zbiórkę pieniężną "Dar serca dla powodzian". Przeprowadzaniem kwesty zajmie się młodzież z Zespołu Szkół w Żegocinie, która liczy na wielką ofiarność uczestników uroczystości. W tym miejscu należy dodać, że wszystkie zespoły artystyczne wystąpią gratisowo, bez pobierania należności za występy. To wspaniały prezent dla społeczności, która wydała tylu wspaniałych kapłanów, artystów, żołnierzy, lekarzy, nauczycieli.
     Licznym udziałem we wszystkich elementach uroczystości w dniu 13 czerwca 2010 roku, wyraźmy pamięć o naszych przodkach i oddajmy im hołd za ofiarę życia, wyraźmy także wdzięczność Panu Bogu za liczne powołania i kapłańską posługę  oraz zachowanie od wielkich nieszczęść, jakie dotykają obecnie rodaków w wielu miejscach naszego kraju.

Afisz.

RELACJA Z UROCZYSTOŚCI W DNIU 13 CZERWCA 2010 ROKU >>>

     Na naszych łamach publikować będziemy sylwetki osób, którym oddawać będziemy hołd w dniu 13 czerwca 2010 roku. Już teraz proponujemy zapoznanie się z sylwetką Ks. ppłk. Franciszka Juszczyka, o którym obszerne opracowanie napisał pod tym adresem Ks. dr płk. Zbigniew Kępa.

[wstecz]