KINGA WRÓCIŁA Z ZAWODÓW TAEKWONDO Z BRĄZOWYM MEDALEM

Plakat Turnieju w Koszycach.

Zawodniczki z Bytomska wsód publiczności.

    

      Miła informacja dotarła do nas ze słowackich Koszyc, w których 28 listopada 2009 roku rozegrane zostały międzynarodowe zawody w Taekwondo Olimpijskim ILYO Cup.
     Taekwondo jest sztuką walki i jednocześnie narodowym sportem Korei. Początkowo zostało stworzone do celów militarnych, następnie zostało zaadaptowane do użytku cywilnego, jego twórcą jest gen. Choi Hong Hi. TAE - oznacza stopę, wyskok lub uderzenie stopą, KWON - pięść lub uderzenie pięścią, DO - sztukę, drogę lub metodę.
     Od Igrzysk Olimpijskich w Sydeny (2000 r.)  taekwondo jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich. Jest sztuką walki opartą na różnorakich formach uderzeń rękami i nogami. Nazwa sztuki walki oddaje ściśle jej treść : poddawanie ciała kontroli umysłu, kształtowanie samego siebie poprzez trening walki za pomocą stóp i rąk. Polscy zawodnicy należą do światowej czołówki. Na zakończonych 30 listopada 2009 roku Mistrzostwach Świata w Taekwondo w Mar del Plata w Argentynie Polacy wywalczyli 15 medali, w tym 6 złotych. Mistrzynią Świata w walkach indywidualnych trzeci raz z rzędu została Joanna Paprocka. Tytuł drużynowy Mistrzyń Świata w walkach ponownie wywalczyła "Złota Drużyna Polek". Na Mistrzostwach Świata dobrze zaprezentowali się także juniorzy, zdobywając 16 medali. W klasyfikacji generalnej obejmującej 48 państw, Polacy uplasowali się na wysokim 3 miejscu.
      Od niedawna ten coraz bardziej popularny sport mogą trenować także młodzi ludzie z terenu Gminy Żegocina. Zajęcia, na które uczęszczają uczniowie szkół podstawowych odbywały się m. in. w budynku CKSiT w Żegocinie, potem w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Rozdzielu. Część młodzieży uczęszcza także na treningi organizowane w Rajbrocie, w Gminie Lipnica Murowana. W samej Lipnicy działa sekcja taekwondo LZS "Macierz", której członkowie już kilkakrotnie dawali publiczne pokazy, m. in. na scenie w Żegocinie.
    Systematyczne treningi prowadzone przez m. in. przez pana Sławomira Franczaka (1 dan) przyniosły wkrótce sukcesy. Jego podopieczni powrócili z medalami już z kilku imprez, w tym z Koszyc. Nas najbardziej ucieszyło zajęcie III miejsca i zdobycie brązowego medalu przez pochodzącą z Bytomska Kingę Kępa. W bytomskiej grupie, która pojechała do Koszyc była także jej siostra - bliźniaczka Klaudia oraz nieco starszy kolega - Tomasz Adamczyk. Dzieciom towarzyszyli rodzice: Izabela Kępa oraz Stanisław Adamczyk.
    Gratulujemy zawodniczce i jej trenerowi. Szczególne słowa uznania należą się także rodzicom, którzy sfinansowali wyjazd na te zawody, w któych uczestniczyło ponad 240 zawodników z 10 krajów.

   Siostry Kępa w oczekiwaniu na walki. Walka Kingi Kępa ze Słowaczką Petrą.
Siostry Kępa w oczekiwaniu na walki. Walka Kingi Kępa ze Słowaczką Petrą.
Siostry Kępa i Tomasz Adamczyk z trenerem Sławomirem Franczakiem. tilyocupkosice2009-06.jpg (17447 bytes)
Siostry Kępa i Tomasz Adamczyk z trenerem Sławomirem Franczakiem. Rodzice obserują walki swoich pociech.
Siostry Klaudia i Kinga Kępa. Lipnicko - bytomska grupa w Koszycach.
Siostry Klaudia i Kinga Kępa. Lipnicko - bytomska grupa w Koszycach.

Foto: I. Kępa

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]