30 LAT SCHRONISKA W ROZDZIELU

  Stara szkoła w Rozdzielu. Rysunek.

Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu. Widok obecny.
Stara szkoła w Rozdzielu. Rysunek. Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu. Widok obecny.

     Początki turystyki kwalifikowanej w Rozdzielu sięgają 1963 r. Wtedy z inicjatywy Czesława Blajdy - Kierownika Szkolnego Wojewódzkiego Ośrodka Krajoznawczo - Turystycznego przy Kuratorium Oświaty w Krakowie, zostało uruchomione w budynku Szkoły Podstawowej sezonowe schronisko młodzieżowe. Mieściło się w dwóch salach lekcyjnych, gdzie na ciasno ustawionych łóżkach piętrowych mogły spać 44 osoby, a umywalnie stanowiły miednice ustawione na korytarzu. Pierwszym kierownikiem Schroniska został Bronisław Lis - ówczesny dyrektor szkoły. Mimo spartańskich warunków lokalowych cieszyło się dobrą opinią turystów dzięki gościnności personelu i położeniu w otoczeniu pięknych widoków krajobrazu Beskidu Wyspowego.
   Walory krajobrazowo - wypoczynkowe, położenie przy ciekawych trasach turystycznych oraz budowa nowej szkoły w Rozdzielu zadecydowały o planach organizacji stałego schroniska młodzieżowego w budynku "starej szkoły". Staraniem Kuratorium Oświaty i Oddziału PTSM w Krakowie uzyskano decyzję Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Bochni przekazującą stary budynek szkoły na stałe schronisko młodzieżowe. Projekt schroniska został opracowany przez mgr inż. Zbigniewa Siudaka. Na przełomie lat 1974/75 rozpoczęto budowę. Fundamenty w czynie społecznym wybudowali mieszkańcy Rozdziela dalsze prace wykonywał Zakład Gospodarki Komunalnej w Żegocinie. W związku z reformą administracyjną kraj u w 1975 r. zaprzestano budowy. W następnych latach dzięki zaangażowaniu Naczelnika Gminy Żegocina Leopolda Grabowskiego ukończono budowę adaptując pomieszczenia planowanej remizy na klubo - kawiarnię i zaplecze kuchenno - socjalne schroniska.
     Na uroczyste otwarcie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu 20.X.1979 roku przybyli: generał dywizji Zygmunt Huszcza - wiceminister oświaty i wychowania, Eleonora Szymkowiak - sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Tarnowie, Jan Sokołowski - ówczesny wojewoda tarnowski oraz kurator oświaty i wychowania - Franciszek Szczutowski. Początkowo schroniskiem zajmował się pan Andrzej Rogala - pracownik Urzędu Gminy w Żegocinie. 15 lutego 1980 r. Kierownikiem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego została Janina Orzeł, pełniąc tę funkcje (od 1.IX.1997 r. jako dyrektor) do śmierci w kwietniu 2004 r. Jej dzieło kontynuuje syn Jarosław Orzeł - obecny kierownik tej placówki.
     Schronisko szybko zyskało sympatię turystów stając się podstawową bazą dla wycieczek szkolnych, cyklicznych rajdów i złazów turystycznych organizowanych przez PTSM, PTTK zarówno z Bochni jak i z Limanowej oraz obozów wędrownych przemierzających naszą część Beskidu Wyspowego. Zimą schronisko zamieniało się i nadal się zmienia w siedzibę narciarzy korzystających w latach 1983 - 89 z wyciągu narciarskiego w Rozdzielu Dolnym oraz wyciągu na Kamionnej (obecnie stacja narciarska Laskowa - Ski). O atmosferze panującej w schronisku świadczą niezliczone wpisy do kronik schroniska. Zacytuję jeden ułożony przez harcerzy z Ujścia Solnego 29.X. 1983 r. "Królowo na Zamku Górskim w Rozdzielu Pani Janino, Na Pani ręce podziękowanie, Za wszelkie o nas staranie! I życzenia długiego królowania!" W 1984 r. schronisko wspiera Gminę Żegocina w wygranym konkursie "Jabłońscy zapraszają Matysiaków"
     W 1987 roku rozdzielskie schronisko zdobyło "Wyróżnienie Honorowe Brązowe", a w 1988 "Wyróżnienie Honorowe Srebrne" Zarządu Głównego PTSM w XXVIII Ogólnopolskim Współzawodnictwie Schronisk Młodzieżowych. Lata 90-te to rozwój bazy schroniska. W 1979 r. na otwarcie schroniska gazety pisały, że oto powstał "komfortowy młodzieżowy hotel" w istocie był on w połowie opalany węglem bez centralnego ogrzewania, a wpisy do "Księgi prac społeczno - użytecznych na rzecz Schroniska" roją się od wpisów "wrzuciliśmy 1,5 tony węgla do komórki". Nowe czasy zrodziły nowe wymagania. Zmiana ogrzewania oraz zwiększenie liczby sal sypialnych poprawiło standard obiektu. Po reformie administracyjnej kraju od 2000 r. schronisko zostało jednostką organizacyjną Starostwa Powiatowego w Bochni. Dzięki zaangażowaniu powiatu w 2002 r. przeprowadzono kompleksową przebudowę zaplecza kuchennego, a w 2008 modernizację dróg ewakuacyjnych.
    O tym wszystkim mówiono podczas uroczystych obchodów 30 - lecia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu, zorganizowanych w dniu 3 października 2009 roku.
    Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się nabożeństwem w zabytkowym, drewnianym kościele w Rozdzielu, będącym nie tylko miejscem modlitw, ale także celem turystycznych wędrówek, gdyż obiekt ten znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej i wart jest dokładniejszego poznania. Mszę świętą w intencji zmarłych twórców i kierowników Schroniska (Czesława Blajdy, Bronisława Lisa, Janiny Orzeł), a także obecnej załogi tej placówki odprawił proboszcz z Żegociny - Ks. Leszek Dudziak. W wygłoszonej homilii kapłan zwrócił uwagę zebranych na znaczenie słowa "schronisko" i rolę, jaką ta placówka powinna odgrywać. - Każde żywe stworzenie szuka schronienia. Schronisko w Rozdzielu także powstało po to, aby dać ludziom schronienie, by dać komuś dach nad głową, by komuś pomóc, by ktoś mógł tu się przespać i odpocząć. Kiedyś schroniska młodzieżowe były pełne, bo nauczyciele - wychowawcy byli otwarci na piękno świata stworzonego, ciągnęli uczniów w teren, aby to piękno im pokazać. Dziś coraz mniej uczniów szuka schronienia w schronisku w Rozdzielu. Są zbyt wygodni. Po co męczyć się idąc kilka kilometrów, jak można podjechać, po co spać w schronisku, gdzie łóżka są jakie są, kiedy można spać w wygodnym hotelu ? Modlimy się dziś o to, aby Schronisko w Rozdzielu spełniało jak najlepiej swoje funkcje, aby spełniało oczekiwania, aby było pełne grup świadomych tego, że przyszły tu wypocząć - mówił kapłan.
    Druga część jubileuszowego spotkania miała miejsce przy i w Schronisku. Najpierw w namiocie obok budynku Schroniska obyła się część oficjalna. Obecny dyrektor placówki Jarosław Orzeł powitał gości, wśród których byli m. in. Starosta Bocheński Jacek Pająk, radni powiatowi z Przewodniczącym Rady Powiatu Ryszardem Rozenbajgierem na czele, Wójt Gminy Żegocina Jarzy Błoniarz, radni gminni z Przewodniczącym Rady Gminy w Żegocinie Janem Marcinkiem na czele, przedstawiciele Zarządu Oddziału Wojewódzkiego PTSM z wiceprezeską Ewą Ogórek na czele. Zaproszono także budowniczych tego obiektu: projektanta Zbigniewa Siudaka z Bochni i byłego Naczelnika Gminy Żegocina Leopolda Grabowskiego, a także emerytowanych pracowników Schroniska. Po wystąpieniach gości, którzy wspominali czasy budowy i świetności Schroniska, a także składali gratulacje oraz podziękowania, można było obejrzeć program artystyczny przygotowany przez działające w Rozdzielu i prowadzone przez Annę Zelek zespoły artystyczne: "Grosik" oraz "Rozdzielskie Nutki". Dzieci i młodzież czytały fragmenty wpisów do Kronik Schroniska, przedstawiły skecz i piosenki, głównie o tematyce turystycznej. Kierownik Schroniska Jarosław Orzeł podziękował gościom za przybycie, wręczył Staroście kopię pamiątkowej tablicy, którą po zakończeniu spotkania pod namiotem odsłonił Starosta Bocheński Jacek Pająk. Przed frontową ścianą budynku Schroniska, na której zawisła ta tablica, zrobiono sobie jeszcze pamiątkowe zdjęcie. Po wejściu do budynku można było m. in. przeglądnąć kilka tomów Kroniki Schroniska w Rozdzielu, na łamach której wpisywali się liczni goście. Pełno tu dowodów uznania i wdzięczności za opiekę nad turystami. Były także liczne dyplomy przyznane kierownictwu placówki, która obecnie jest prowadzona przez Starostwo Powiatowe w Bochni.
    Spotkanie przy stole schroniskowej stołówki zakończyło jubileuszowe spotkanie zorganizowane prawie dokładnie 30 lat od oficjalnego otwarcia obiektu, w którym przenocowało przynajmniej kilka tysięcy gości. Ostatnie lata są jednak dla tego typu schronisk dosyć "chude". Zorganizowanych grup turystycznych, przechodzących przez piękne trasy turystyczne Beskidu Wyspowego jest bardzo mało. Także turyści indywidualni zaglądają tutaj rzadko. Dlatego życzono załodze rozdzielskiej placówki większej ilości turystów, dla których przygotowano tutaj dobre warunki pobytu dla 49 osób. Szczegółów o ofercie Schroniska można się dowiedzieć w jego serwisie internetowym.

Dyplom dla Pani Janiny Orzeł. Jeden z wpisów do Kroniki Schroniska.
Dyplom dla Pani Janiny Orzeł. Jeden z wpisów do Kroniki Schroniska.

FOTOREPORTAŻ >>>

PRZECZYTAJ TAKŻE >>>

RELACJA WIDEO >>>

Wiele schronisk jest na świecie, wszyscy o tym dobrze wiecie, ale takiego jak w Rozdzielu, pewnie nigdzie nie znajdziecie.

Panorama na Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu.

Panorama na Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu.

[wstecz]