NIE ZAPOMNIELI O 70. ROCZNICY SOWIECKIEJ AGRESJI NA POLSKĘ

  Akademia w PSP w Żegocinie.   Akademia w ZS w Rozdzielu.
Akademia w PSP w Żegocinie. Akademia w ZS w Rozdzielu.

      W Gminie Żegocina nie zapomniano o tym, że 17 września 2009 roku, przypada 70. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Pamiętały o tym głównie społeczności szkolne. Uroczyste akademie upamiętniające ofiary sowieckiej agresji i późniejszej okupacji zorganizowano między innymi w PSP w Żegocinie i Zespole Szkół w Rozdzielu.

PSP W ŻEGOCINIE

  Akademia w PSP w Żegocinie.   Akademia w PSP w Żegocinie.

    Szkolna akademia odbyła się w gościnnej auli tutejszego Zespołu Szkół. Pod kierunkiem nauczycielek - pań Anny Maurer i Marleny Surma przygotowali ją uczniowie dwóch najstarszych klas szkoły podstawowej. Przypomniano całej szkolnej społeczności fakty sprzed 70 lat, wydarzenia tragicznego Września 1939 roku, gdy pomimo zaciętej obrony faszystowskie Niemcy i stalinowska Rosja Radziecka dokonały czwartego rozbioru Polski, a potem wymordowały tysiące Polaków. Przypomniano najważniejsze wydarzenia z czasu kampanii wrześniowej, przeplatając je wierszami i pieśniami żołnierskimi i patriotycznymi. Zwracając się do zebranych uczniów i nauczycieli dyrektorka placówki - pani Anna Rogala powiedziała, że teraz musimy naszym wrogom wypaczyć, ale jednocześnie nie możemy zapomnieć o poniesionych stratach i pomordowanych rodakach. - Poświęcenie poległych za Ojczyznę i zamordowanych nie może iść w zapomnienie - powiedziała dyrektorka, dziękując jednocześnie uczniom i nauczycielom za zorganizowanie akademii.

  Akademia w PSP w Żegocinie.    Akademia w PSP w Żegocinie.
ZESPÓŁ SZKÓŁ W ROZDZIELU
Akademia w ZS w Rozdzielu.   Akademia w ZS w Rozdzielu.

   O przypadającej rocznicy tragicznych wydarzeń pamiętała także społeczność Zespołu Szkół w Rozdzielu. 17 września 2009 r. odbyła się tu na szkolnym korytarzu akademia upamiętniająca tragiczne wydarzenia z września 1939 r., które przypieczętowały klęskę militarną Polski w kampanii wrześniowej. W siedemdziesiątą rocznicę agresji Rosji Radzieckiej na Polskę, uczniowie i nauczyciele oddali hołd poległym za Ojczyznę, słuchając informacji o tamtym wydarzeniu oraz okolicznościowych wierszy. Wszystko to zorganizowano pod hasłem: "Bo wolność, to jest tyle, ilu nas poległo, i wolność, to jest tyle, ilu nas dziś żyje".

[wstecz]