POWITANIE WIOSNY W ŻEGOCINIE I ŁĄKCIE GÓRNEJ

Żegocina w dniu 20.03.2009 r.

Żegocina w dniu 20.03.2009 r.
Żegocina w dniu 20.03.2009 r. Ani śladu wiosny !

   21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny! Promienieje słoneczne padają prostopadle na równik, obie półkule są równomiernie oświetlone. Dzień i noc mają tę samą długość - trwają po 12 godzin. Umówiono się, że wraz z nastaniem astronomicznej wiosny na półkuli północnej zaczyna się wiosna kalendarzowa. Żegnamy, więc zimę i witamy następną porę roku - wiosnę. Ten okres można podzielić na trzy etapy:
- I etap to przedwiośnie, czyli zaranie wiosny, jest niezwykle kapryśne. Krótkie chwile ciepłej, wiosennej pogody często są przerywane nagłymi nawrotami zimy. Jednak przyroda nie zważa na te kaprysy wczesnowiosennej aury i kierowana odwiecznym rytmem budzi się z zimowego snu. Wtedy leszczyna rozpoczyna pylenie, a wraz z nią następujące drzewa i krzewy: olcha czarna, wierzba iwa, topola osika, dereń właściwy. Zakwita wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg, przylaszczka pospolita, ziarnopłon wiosenny, zawilec gajowy, podbiał pospolity. Na podmokłych łąkach i nad strumieniami w górach pojawiają się krokusy. Przylatują też pierwsze ptaki, np. skowronki.
- II etap to pierwiośnie, czyli wczesna wiosna. Nazwa tej pory pochodzi od zakwitających wówczas pierwiosnków. Pojawiają się też kwiaty rzeżuchy łąkowej oraz fiołka polnego, czyli popularnego bratka. Pękają pąki i rozwijają się liście kasztanowca zwyczajnego, brzozy brodawkowatej oraz dębu szypułkowego i buka. Zakwitają drzewa i krzewy owocowe, a wśród nich: jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, porzeczki. W lasach i parkach zakwita czeremcha.
- III etap to pełnia wiosny. Zakwitają wówczas następujące rośliny: bez lilak, kasztanowiec zwyczajny, żarnowiec miotlasty, złotokap, jarząb pospolity - tzw. Jarzębina, głóg, narcyz biały, a żyto rozpoczyna kłoszenie.
   W tym roku wiosna będzie mocno spóźniona. W dniu 20 marca 2009 roku w okolicy panowała tega zima. Był lekki mróz a nocą napadało około 20 cm śniegu. Prognozy meteorologiczne nie zapowiadają niestety w ciągu najbliższych dni nastania ciepłych dni i wiosennego klimatu. Wiosna zatrzymała się na linii rzeki Łaby. Na zachód od niej już jest, na wschód - niestety nie. Pomimo tego dzieci tradycyjnym topieniem marzanny pożegnały zimę (tak było np. w Żegocinie) i  powitały wiosnę.

KWIATOWY ZAWRÓT GŁOWY W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU W ŁĄKCIE GÓRNEJ

Powitanie wiosny w PP w Łąkcie Gónej.

Powitanie wiosny w PP w Łąkcie Gónej.

Powitanie wiosny w PP w Łąkcie Gónej.

    20 marca 2009 roku w Publicznym Przedszkolu w Łąkcie Górnej miało miejsce uroczyste powitanie wiosny pod hasłem: "Kwiatowy zawrót głowy". Dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola ubrane w wiosenne stroje oraz nakrycia głowy, aby w społeczności przedszkolnej przy wspólnej zabawie świętować nadejście wiosny. Niestety przyroda spłatała figla i w nocy spadł śnieg. Do przedszkola w tym dniu zostali zaproszeni rodzice, którzy obejrzeli przedstawienie przygotowane specjalnie na tę okazję o tematyce ekologicznej. Dzieci poprzez inscenizację ukazały swoim młodszym kolegom oraz zaproszonym rodzicom konieczność zachowanie ekologicznej postawy wobec środowiska przyrodniczego. Po przedstawieniu do dzieci zawitała w gości mała wiosenka, która zostawiła dzieciom do wykonania wiosenne zadania: nazywanie wiosennych kwiatów, rozpoznawanie powracających ptaków - naśladowanie ich głosem i ruchem; śpiewanie piosenek, przeciąganie liny "wiosna - zima", prace plastyczne: ozdabianie sukni Pani Wiosny, wykonanie wiosennej łąki, wykonanie kwiatów z balonów i bibuły. Zmaganiom przyglądali się rodzice. Po wykonaniu zadań dzieci odnalazły Marzannę - zimową pannę, słowami piosenki: "Marzanno, marzanno ty zimowa panno dziś Cię utopimy, bo nie chcemy zimy!".
   Następnie wraz z rodzicami głośno przywołali kolejnego gościa: "Gaiku zielony, pięknie przystrojony, przyjdź do nas!". Z gaikiem i ze śpiewem zawitała młodsza grupa dzieci. Pani Agnieszka Grabowska zapoznała dzieci z dawnymi obrzędami i zwyczajami powitania wiosny. Zwróciła również uwagę, iż w obecnym czasie ze względu na ochronę środowiska marzanny nie topimy, aby nie zanieczyszczać wód. Podczas tego spotkania rodzice mogli zaobserwować działania i zachowania swoich pociech w grupie oraz zabawach zespołowych. Paniom nauczycielkom i dzieciom w sali przedszkola udało się wprowadzić wiosenny nastrój. Bo przecież: "Każdy przedszkolak bardzo rad, wiosna pięknieje cały świat".

Powitanie wiosny w PP w Łąkcie Gónej. Powitanie wiosny w PP w Łąkcie Gónej.
Powitanie wiosny w PP w Łąkcie Gónej. Powitanie wiosny w PP w Łąkcie Gónej.
Powitanie wiosny w PP w Łąkcie Gónej. Powitanie wiosny w PP w Łąkcie Gónej.

     Niestety za oknem było szaro, pochmurno, a gruba warstwa śniego pokrywała całą okolicę. Na prawdziwie wiosenne dni i krajobrazy przyjdzie zapewne zarówno dzieciom, jak i dorosłym, troche poczekać.

Łąkta Górna - 20.03.2009 r. Łąkta Górna - 20.03.2009 r.
Łąkta Górna - 20.03.2009 r. - Na prawdziwą wiosnę trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

[wstecz]