DĘBY KATYŃSKIE W ŻEGOCINIE - PRZYGOTOWANIA

  Katyń ... Ocalić od zapomnienia.  Katyń ... Ocalić od zapomnienia.

    "KATYŃ... ocalić od zapomnienia" - to ogólnopolska akcja posadzenia 21.473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden Dąb -  to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad DĘBEM oraz upamiętnienia na terenie swojej szkoły oficera - ofiarę zbrodni. W Żegocinie, której dwóch mieszkańców zginęło w Katyniu i Twerze, realizacją tej akcji zajmuje się Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej. W ostatnim czasie zapadły ważne uzgodnienia w sprawie miejsca, terminu posadzenia Dębów oraz powierzenia opieki nad nimi.
    Organizacją wszystkich formalnych spraw, przygotowaniem scenariusza uroczystości i przeprowadzeniem ceremonii, zaplanowanej na dzień 27 kwietnia 2009 roku, zajmie się Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy.
    Obowiązków opieki nad tym nowym w Żegocinie miejscem pamięci podjęło się Publiczne Gimnazjum w Żegocinie, wchodzące w skład Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Żegocinie. Uczniowie tej szkoły zobowiązują się do opieki nad Dębem Pamięci oraz upamiętnienia na terenie swojej szkoły dwóch zamordowanych mieszkańców wsi Żegocina:
ppor. Jana Waligóry, syna Franciszka, ur. 10 grudnia 1908 w Żegocinie, urzędnika, żołnierza 16 pp, zamordowanego w 1940 roku, w Katyniu (zapisanego w "Księdze Katyńskiej" pod pozycją 16087 oraz aspiranta Policji Państwowej Władysława Imiałka (Imiołka), syna Jana, ur. w 1895 roku, zamordowanego przez NKWD w roku 1940, w Twerze.
    
Patronat honorowy nad akcją "KATYŃ.ocalić od zapomnienia" objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - prof. dr hab. Lech Kaczyński. Akcja włączona jest w międzynarodowy Projekt pn. "Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało". Mottem Programu są słowa Jana Pawła II "Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie".
     Chcemy zachować pamięć: o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy; o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów. "Tam, na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy". Pamiętajmy !!

  Certyfikat dla Dębu Pamięci Jana Waligóry. Certyfikat dla Dębu Pamięci Władysława Imiałka (Imiołka).
Certyfikat dla Dębu Pamięci Jana Waligóry. Certyfikat dla Dębu Pamięci Władysława Imiałka (Imiołka).

   Organizatorzy programu (m. in. Burmistrz i Rada Miasta i Gminy Radzymin, Stowarzyszenie "Parafiada"im. Św. Józefa Kalasancjusza) przesłali już do Stowarzyszenia certyfikaty, potwierdzające komu zostaną Dęby Katyńskie poświęcone. W imieniu Komitetu Organizacyjnego Programu "Katyń ... ocalić od zapomnienia" podpisał je o. Józef Joniec.
   Stowarzyszeniu udało się zdobyć fotografię por. Jana Waligóry. W dalszym ciągu trwają poszukiwania jakichkolwiek innych pamiątek lub wiadomości związanych z obu "żegocińskimi" ofiarami zbrodni dokonanej na Polakach przez NKWD (skrót od Narodnyj Komissariat Wnutriennich Dieł - po polsku Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR).
  W kwietniu podamy kolejne informacje w tej sprawie.

[wstecz]