ZAPUSTY 2009 W BYTOMSKU

 Zapusty 2009 w Bytomsku.  Zapusty 2009 w Bytomsku.

      W ostatnie dni zapustne, zwane także ostatkami, zabawom i jedzeniu nie było kiedyś umiaru. Dziś z bogactwa dawnych obyczajów pozostał tylko "tłusty czwartek", a w niektórych miejscach także bale przebierańców. Na terenie Gminy Żegocina jedynym miejscem, gdzie pamiętano o tradycjach zapustowych było Bytomsko, gdzie 21 lutego 2009 roku, w Świetlicy Wiejskiej panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały ostatkowy wieczór.
    Około 30 osób bawiło się jak przystało na okres zapustów. Pojawili się nawet przebierańcy z różnego rodzaju maskami, humory dopisywały, a panie przygotowały wiele zwyczajowych smakołyków. Nie mogło zabraknąć pączków i chrustu. Ad hoc organizowane zabawy wprowadziły znakomity nastrój, który utrzymał się do końca ostatkowej imprezy.

 Zapusty 2009 w Bytomsku. Zapusty 2009 w Bytomsku.
 Zapusty 2009 w Bytomsku. Zapusty 2009 w Bytomsku.
Zapusty 2009 w Bytomsku.

   Po raz kolejny panie gospodynie z Bytomska udowodniły, że potrafią się dogadać i zorganizować udaną imprezę. Obecny na zabawie Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie Jan Marcinek nie tylko przekazał paniom upominek od organizacji, ale obiecał im także pomoc w formalnym zarejestrowaniu organizacji, która wspólnie z tutejszą jednostką OSP mogła by wiele dobrego uczynić dla integracji mieszkańców jednej z najmniejszych wiosek Gminy Żegocina. W chwilach odpoczynku pomiędzy tańcami i zabawami dyskutowano właśnie o tych sprawach i wszystko zmierza ku temu, że już niebawem będzie nam miło poinformować o fakcie rejestracji pierwszego w Gminie Żegocina, reaktywowanego po kilkunastu latach przerwy Koła Gospodyń Wiejskich.
   Tak na dobrą sprawę, a potwierdziły to organizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości "Promocje Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Żegocińskiej", KGW mogą z powodzeniem działać we wszystkich wioskach Gminy Żegocina. Teraz są dobre ku temu czasy, albowiem organizacje te mogą starać się o dotację ze środków unijnych (i nie tylko) na różne rodzaje działalności w zakresie np. ochrony dziedzictwa kulturowego.
    Wieczorne spotkanie w Bytomsku było więc znakomitą zabawą integracyjną, ale także przyczynkiem do rozbudzenia aktywności tutejszego środowiska wiejskiego.

[wstecz]