ZEBRANIE WIEJSKIE W ŻEGOCINIE

Zebranie wiejskie w Żegocinie. Zebranie wiejskie w Żegocinie.

   

    Zwykle w lutym i marcu odbywają się coroczne zebrania wiejskie we wszystkich sołectwach Gminy Żegocina. Są okazją do podsumowania minionego roku, przedstawienia planów na kolejny rok, zgłoszenia władzom samorządowym uwag, wniosków i propozycji. 22 lutego takie zebrania odbyły się w Żegocinie i Bełdnie. 28 lutego odbędzie się w Rozdzielu, 1 marca w Łąkcie Górnej i 8 marca w Bytomsku. Organizatorami tych zebrań są sołtysi.
    Niestety mieszkańcy wsi niezbyt cenią tę formę demokracji i zwykle w wioskach Gminy Żegocina frekwencja jest na tyle niska, że zebrania trzeba odbywać w drugim terminie. Szkoda, że tak jest, bo zebranie mieszkańców wsi wg ustawy o samorządzie gminnym jest organem uchwałodawczym, ustalającym m.in. normy i zasady, które są wiążące dla organu wykonawczego czyli sołtysa. Do zakresu działania zebrania wiejskiego należy: uchwalanie rocznego planu wydatków sołectwa, rozpatrywanie sprawozdania sołtysa z wykonania rocznego planu wydatków sołectwa, wybór i odwoływanie sołtysa i członków rady sołeckiej oraz stwierdzanie wygaśnięcia ich mandatu, uchwalanie zasad zarządu mieniem gminnym, uchwalanie zasad zarządu mieniem komunalnym oraz rozporządzania dochodami z tego źródła, opiniowanie, na wniosek Rady, projektów jej uchwał, podejmowanie inicjatyw społecznych i gospodarczych przedstawianych organom gminy, podejmowanie uchwał w innych sprawach na wniosek sołtysa, przewodniczącego rady sołeckiej, rady sołeckiej lub 1/10 członków zebrania wiejskiego. Organem uchwałodawczym sołectwa jest zebranie wiejskie.
    Przypomnijmy także, że kadencja sołtysa i rady sołeckiej trwa cztery lata. Do zakresu działania sołtysa należy w szczególności: wykonywanie uchwał zebrania wiejskiego, reprezentowanie sołectwa wobec organów Gminy, zwoływanie posiedzeń rady sołeckiej, kierowanie akcją pomocy w sołectwie w razie wypadków losowych i klęsk żywiołowych, uczestniczenie w spotkaniach z radnymi gminy poświęconych realizacji zadań Gminy, przygotowywanie projektów uchwał zebrania wiejskiego, opracowywanie projektów inicjatyw społecznych i gospodarczych przedstawianych organom gminy, zgłaszanie wniosków do  Rady Gminy oraz składanie na zebraniu wiejskim sprawozdania ze swojej działalności oraz z działalności rady sołeckiej.
   Z powyższego wynika, że od uczestnictwa i aktywności mieszkańców na zebraniu wiejskim zależy sporo. Jak było w tym roku w Żegocinie ?

Zebranie wiejskie w Żegocinie. Zebranie wiejskie w Żegocinie.

  Z frekwencją było lepiej niż w latach poprzednich (obecnych było około 30 osób), ale i tak zebranie trzeba było odbyć w drugim terminie. Za to spraw poruszonych podczas tego spotkania było bardzo dużo. Ci, co przybyli mogli dowiedzieć się wiele ważnych dla mieszkańców informacji związanych m. in. z następującymi sprawami: ochrona środowiska, w tym wywóz odpadów, dofinansowanie na usuwanie azbestu (tematy te omówiła Pani Anna Pagacz z UG), zmiany w Planie Zagospodarowania Przestrzennego (ten temat referował Marian Janiczek - pracownik UG w Żegocinie - stanowisko d.s. gospodarki przestrzennej), zamiar utworzenia szkoły muzycznej przy PSP w Żegocinie remonty dróg i chodników oraz kolejnych inwestycji na terenie wsi.
   Zebranie prowadził Sołtys Wsi Żegocina Pan Bolesław Łękawa. Ostatnią sprawą, którą przedyskutowano podczas tego zebrania było dobrowolne ubezpieczenie bydła. Zebrani ustalili m. in. podwyższenie składki ubezpieczenia od padnięcia bydła na 20 zł rocznie.
    Najważniejszą sprawą na tym zebraniu było uchwalenie (jednogłośne) Planu Odnowy Miejscowości Żegocina na lata 2009 - 2013". Jego podstawowe założenia omówił Pan Jerzy Błoniarz. Wójt odpowiedział także na kilka zgłoszonych pytań, które dotyczyły m. in. wywozu śmieci.

[wstecz]